Zakrztuszenie

Zakrztuszenie – pierwsza pomoc w przypadku zakrztuszenia

Zakrztuszenie zdarza się nie jedynie u dzieci, ale również u dorosłych. Najczęstszą podstawą zakrztuszenia się jest ciało obce bądź fragment posiłku, jaki podczas połykania wchodzi niespodziewanie do dróg oddechowych. Symptomy to gwałtowne zaburzenia oddychania, kaszel, odruchy wymiotne, bezgłos, brzęczący oddech, sinica. Czasami zdarza się autonomiczne odkrztuszenie, więc gdy występuje spontaniczny kaszel, pokrzywdzony może mówić oraz nie sinieje, to interwencja nie jest niezbędna. Lecz kiedy kaszel staje się nieskuteczny, natomiast pokrzywdzony sinieje, należy niezwłocznie rozpocząć właściwe oddziaływania.

Zakrztuszenie to zakorkowanie dróg oddechowych poprzez ciało obce, do którego może doprowadzić np. natychmiastowe, łapczywe jedzenie posiłków lub połknięcie poprzez dziecko niewielkiego przedmiotu. Zakrztuszenie jest stanem ryzyka życia, z jakim można się napotkać na co dzień. Wczesna interwencja może zapobiec utracie świadomości. Pamiętajmy, iż udzielając pierwszej pomocy możesz uratować człowiekowi życie! Pomoc przy zadławieniu – trzeba do tychże stanów ryzyka życia, z jakimi można napotkać się codziennie.

Dzieci są szczególnie narażone na groźne zakrztuszenia

Na najprzykrzejsze konsekwencje zakrztuszeń w szczególności narażone są dzieci. Dzieje się tak z wielu względów, zarówno anatomicznych jak również psychologicznych. Ciekawe świata dziecko bierze do ust prawie każdy przedmiot znajdujący się w jego zasięgu – zabawkę, monetę, guzik lub koralik. Jest to jego sposób poznawania świata. Jednak tchawica jednorocznego dziecka to aparat o 7-milimetrowej wielkości. W wypadku dostania się do niej chociażby małego ciała obcego, jest duże zagrożenie zakrztuszenia dziecka. Ponadto drogi oddechowe niewielkich dzieci są niezwykle podatne oraz przy podrażnieniu poprzez ciało obce może dotrzeć do ich skurczu utrudniając przepływ powietrza.

Zakrztuszenie dziecka pierwsza pomoc

Zachłyśnięcie może się zdarzyć w każdym wieku, ponieważ wywołane jest przedostaniem się roztworu do dróg oddechowych. Dzieci już w czasie niemowlęcym mogą ulec zachłyśnięciu mlekiem lub herbatą. O wiele bardziej groźne oraz trudniejsze w opanowaniu są zadławienia (zakrztuszenia). Zadławienie jest wtedy, kiedy ciało stałe bądź kęsy żywnościowe odnajdą się w drogach oddechowych, ich wyrzucenie z organizmu jest zdecydowanie cięższe. Dzieci są zdecydowanie bardziej narażone na zadławienia, każdy przedmiot w zasięgu dziecięcej rączki może mechanicznie odnaleźć się w ustach dziecka. Zwykle jednakże są to kęsy żywnościowe.

Postępowanie w zadławieniu w wypadku osoby nieprzytomnej

Jeśli dziecko, jakie się zadławiło, traci przytomność, trzeba je ułożyć na podłodze na wznak oraz rozpocząć właściwe oddziaływania ratunkowe. Przede wszystkim należy sprawdzić palcem jamę ustną oraz gdy znajdują się tam pewne ciała obce należy je wyeliminować. Potem udrażniamy drogi oddechowe przez odrzucenie głowy do tyłu oraz podniesienie bródki dziecka ku górze. Podejmujemy 5 prób zrobienia oddechów ratunkowych, kontrolując równocześnie, czy są one skuteczne oraz wywołują podniesienia klatki piersiowej. Jeśli nie wywołają one żadnej reakcji, przystępujemy do masażu serca bez poprzedniej analizy krążenia. Robimy masaż serca na przemianę ze sztucznym oddychaniem, kontrolując co pewien okres jamę ustną dziecka. Czynności owe powtarzamy do momentu powrotu świadomości, oddychania oraz krążenia bądź do momentu przybycia wykwalifikowanej pomocy medycznej.

Zadławienie (zakrztuszenie) – jak wyeliminować ciało obce z dróg oddechowych?

Ciało obce w drogach oddechowych stymuluje odruch obronny – kaszel. Być może będzie on odpowiedni, żeby wyeliminować przeszkodę, więc należy prosić pokrzywdzonego, żeby aktywnie kasłał. Gdy to nie pomaga, można aktywować wyksztuszenie przez uderzenie płaską ręką w region pomiędzy łopatkami. Dobrze, żeby przy tymże górną połowę ciała pokrzywdzonego przesunąć w dół. Można umieścić go na stole oraz zwiesić tułów w dół bądź wygiąć ciało na podłożu krzesła.

W wypadku dzieci można umieścić je na kolanie dorosłego. Gdy rzeczone sposoby nie działają można zastosować tzw. manewr Heimlicha, lecz winno się go wykorzystywać tylko w konieczności, ponieważ przynosi ze sobą zagrożenie zniszczenia organów wewnętrznych. Ratownik staje za pokrzywdzonym, obejmuje go obiema dłońmi tak, iż jego ręce łączą się powyżej pępka pacjenta. Potem szybko uderza oraz podbija przeponę.

Czym może skutkować zadławienie/zakrztuszenie?

Należy pamiętać, iż ciężkie zadławienie jest sytuacją szkodzącą życiu człowieka. Kiedy ciało obce zamknie światło dróg oddechowych, mechanicznie odetnie dopływ powietrza. Osoba pokrzywdzona zacznie się dusić oraz błyskawicznie osłabnie z sił. Gdy pomoc nie nadejdzie błyskawicznie oraz ciało obce nie zostanie wyeliminowane, osoba pokrzywdzona może się udusić. W wypadku osób dorosłych zadławienia dotyczą przeważnie jedzenia, kiedy niespodziewanie pozostałości jedzenia odnajdą się w drogach oddechowych, zaczną drażnić oraz pobudzać do kaszlu. Jednakże w wypadku dzieci powszechną podstawą zadławień są na przykład małe fragmenty zabawek lub odkryte w domu niewielkie przedmioty łatwe do połknięcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *