Jak leczyć przeciążenia

Jak leczyć przeciążenia? Leczenie najczęściej występujących urazów

Jak leczyć przeciążenia? Dochodzi do nich na skutek nieprzemyślanej aktywności fizycznej. Takie sytuacje pojawiają się dlatego, że człowiek nie przygotowuje się właściwie do aktywnego spędzania czasu. Natomiast wystarczy przeprowadzić rozsądny trening, rozgrzewkę oraz stopniowe podnoszenie poprzeczki, gdy rozpoczyna się przygodę z ćwiczeniami.

Jak leczyć obciążenia? – łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty jest potocznym określeniem przeciążenia stawów oraz mięśni przedramienia. Nieustanne prostowanie, obracanie ręki w nadgarstku przyczynia się do długotrwałego napinania tych mięśni i doprowadzają do stanu zapalnego. Dochodzi do powstania bólu po zewnętrznej stronie łokcia, na początku podczas ruchów ręką w nadgarstku. Następnie utrzymuje się bez przerwy, utrudniając poruszanie ręką. W obszarze łokcia można wyczuć dotkliwe zgrubienia. Sytuacja pojawia się niepoprawnym tenisistom, którzy używają za ciężkiej rakiety. Może to także być rezultat ćwiczeń wykonywanych na przyrządach bądź gry w siatkówkę. Występują również u osób, które zbyt długo pracują przy komputerze w jednej pozycji.

W przypadku, gdy ból jest silny trzeba starać się nie ruszać ręką i jak najszybciej przyłożyć kostki lodu. Gdy ostry ból minie należy posmarować łokieć środkiem o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, który dostępny jest bez recepty. Może być zabandażowany, a także umieszczony na temblaku. W przypadku silnego bólu należy ratować się preparatem o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym bądź paracetamolem.

Gdy po 2-3 tygodniach sytuacja nie ulegnie poprawie, należy udać się po fachową pomoc. W zależności od stopnia zaawansowania specjalista zaleci fizykoterapię, opatrunek gipsowy bądź zabieg operacyjny.

Jak leczyć obciążenia? – przeciążenie ścięgna Achillesa

W taki sposób najczęściej kończy się duży wysiłek bez rozgrzewki, trening wykonany ze zbyt dużą intensywnością, noszeniem niewygodnych butów. Wówczas dochodzi do obrzęku oraz bólu w okolicy kostki albo na łydce. W tej sytuacji należy przykładać zimne okłady z żelu lub kostki lodu. Po upływie 2-3 dni muszą być zmienione na ciepłe. Boląca lokalizacja powinna być smarowana niesteroidowymi żelami przeciwzapalnymi, które dostępne są bez recepty. Ulgę można osiągnąć przez unieruchomienie jej opaską elastyczną.

Gdy ból powraca specjalista może zalecić fizjoterapię lub unieruchomić nogę w gipsie. Koniecznie trzeba udać się do lekarza, gdy w rezultacie nagłego napięcia mięśnia albo bezpośredniego urazu dochodzi do gwałtownego bólu, krwiaka i obrzęku, gdy nie można wykonać kroku lub stanąć na piętach.

Mogło dojść do poważniejszych kontuzji. W przypadku, gdy ścięgno jest naderwane konieczna jest operacja, włożenie do gipsu, a następnie rehabilitacja. Z upływem czasu będzie można wrócić do pełni aktywności fizycznej.

Jak leczyć obciążenia? – siniaki

W przypadku siniaków na stłuczone miejsce należy przyłożyć zimny okład, opatrunek z żelem bądź kostki lodu. Dzięki temu obrzęk oraz podskórne krwawienie ulegną zmniejszeniu. To sprawi, że ból będzie złagodzony. Po upływie dwóch dni trzeba zastosować ciepłe kompresy, smarować stłuczenie preparatem zawierającym arnikę bądź kasztanowiec. Wpłynie to na przyspieszenie procesu gojenia. Gdy siniak jest rozległy i ma duży obrzęk bądź uszkodzenie skóry albo pojawia się silny ból, który nie przechodzi trzeba udać się do lekarza w celu wykluczenia pęknięcia bądź złamania kości.

Jak leczyć obciążenia? – sforsowanie barku

Kontuzja może być rezultatem zbyt intensywnego aerobiku, ćwiczeń na siłowni, bądź zwykłej gimnastyki. Pojawia się od bólu występującego przy poruszaniu ręką, przede wszystkim w bok. Proces zapalny barku doprowadza do trwałych przykurczy, a także zrostów. Wpływa to na stałe ograniczenie poruszania ręką, utrudnia swobodne uniesienie jej nad głowę, do tyłu i w bok.

W tym przypadku nie wolno nosić ciężkich przedmiotów. Gdy ręka bardzo boli trzeba ją unieruchomić na temblaku. Bark powinien być smarowany maścią (żelem), który ma działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne.

W przypadku, gdy dolegliwości nie ustąpią bądź nawracają koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem, w celu zlecenia odpowiedniej kuracji. Niejednokrotnie pomagają zabiegi rehabilitacyjne oraz gimnastyka. Zdarza się, że trzeba wykonać zastrzyki ze sterydów. Gdy nie ma rezultatów wykorzystuje się zabieg operacyjny.

Jak leczyć obciążenia? – skręcenie

Najczęściej obejmuje staw skokowy. Niejednokrotnie dochodzi do niego, gdy wykonuje się ćwiczenia w niewłaściwych butach. Naciągniecie, naderwanie wiązadeł, uszkodzenie torebki stawowej doprowadza do bólu, który nasila się w czasie chodzenia. W miejscu urazu noga jest naciągnięta. Gdy ból minie to oznacza to, że doszło do rozciągnięcia wiązadeł. Natomiast, gdy się utrzymuje, noga spuchnie i stanie się gorąca, to oznacza, że mogło dojść do poważnego urazu. W tej sytuacji należy przykładać lód, wodę z octem, bądź stosować okłady z Altacetu. Gdy ból jest bardzo duży należy owinąć nogę bandażem elastycznym bądź zastosować specjalną opaskę uciskową. Do momentu, gdy dolegliwości nie ustąpią koniecznie trzeba jak najmniej chodzić.

Gdy ból utrzymuje się przez 2-3 dni należy zaobserwować, czy nie doszło do złamania kości bądź zwichnięcia stawu. Zdarza się, że konieczna jest operacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *