Ciało obce w żołądku

Ciało obce w żołądku – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Ciało obce w żołądku przywierające do przewodu pokarmowego występuje częściej u dzieci. U dorosłych najczęstszą przyczyną interwencji są kawałki jedzenia tkwiące w przełyku, protezy itp. Najczęściej do przypadków utknięcia ciała obcego w żołądku dochodzi w przypadku chorób ośrodkowego układu nerwowego występujących z dysfagią (uczucie przeszkody w trakcie przełykania), podczas eozynofilowego zapalenia przełyku lub nowotworu przełyku, rzadziej spotykane są uchyłki gardła.

Ciało obce w żołądku – objawy

Ciała obce z reguły zatrzymują się na poziomie fizjologicznych zwężeń przełyku: mięśnia krtaniowo-gardłowego, łuku aorty i bezpośrednio nad połączeniem żołądkowo-przełykowym. Przy pełnej niedrożności obserwowane są wymioty. U niektórych osób z powodu niezdolności do połknięcia pokarmu następuje odpływ zawartości do jamy ustnej.

Ciało obce w żołądku: prawie zawsze powoduje objawy (dysfagia, ból w klatce piersiowej, uczucie niedrożności przełyku, nudności i wymioty). Objawy układu oddechowego, takie jak duszenie się, duszność, stridor (gwizdek krtaniowy), występują w wyniku aspiracji śliny lub nacisku obcego ciała na tchawicę. Ślinotok i niezdolność do połykania wskazują na całkowite zamknięcie światła przełyku.

Ciało obce w przewodzie pokarmowym poniżej przełyku: zwykle nie powoduje objawów, ale może prowadzić do znacznych powikłań, takich jak perforacja przewodu pokarmowego. Objawy perforacji: gorączka, tachykardia, objawy otrzewnowe, odma podskórna i obrzęk szyi.

Ciało obce w żołądku – diagnostyka

Historia choroby powinna zawierać informacje o czasie zdarzenia i formie połkniętego ciała obcego. Jak również o czasie, po którym pojawiły się objawy. RTG szyi, klatki piersiowej i / lub jamy brzusznej, najlepiej w 2 rzutach (z przodu i z boku). Klasyczne badanie rentgenowskie ma ograniczoną skuteczność (50% wyników fałszywie ujemnych), głównie ze względu na słabą absorpcję promieni rentgenowskich przez wiele ciał obcych, takich jak kawałek żywności, ryby lub kości kurczaka, drewno, plastik, szkło. Unika się stosowania płynnych kontrastów baru ze względu na ryzyko aspiracji i potencjalnej interwencji endoskopowej. Badanie CT: wykonywane jest w przypadku wątpliwości, jak również w przypadku podejrzenia poważnych powikłań, takich jak perforacja.

Ciało obce w żołądku – leczenie

Jeśli występują objawy niedrożności lub perforacji, wskazana jest laparotomia. Szczególnie ważne są przypadki spożycia opakowań zawierających substancje odurzające ze względu na ryzyko ich uszkodzenia i zatrucia. Jeśli pojawią się oznaki zatrucia narkotycznego, lekarz pilnie skorzysta z laparotomii. A także środków korygujących objawy (na przykład wprowadzenie benzodiazepin w zatruciu kokainą).

W przypadku braku objawów pacjenci są hospitalizowani. Niektórzy eksperci zalecają stosowanie glikolu polietylenowego w celu przyspieszenia przepływu materiału, inne jest chirurgiczne usunięcie. Większość ciał obcych uwięzionych w żołądku bezpiecznie przechodzi przez jelito cienkie, nawet, jeśli zajmuje tygodnie i miesiące. Czasami ciała obce, takie jak wykałaczki, pozostają w świetle przewodu pokarmowego przez wiele lat, powodując powstawanie ziarniniaka lub ropnia.

Leczenie zachowawcze

Jest to możliwe w przypadku bezobjawowych, małych i tępych przedmiotów znajdujących się poniżej przełyku (zwykle wydalanych z organizmu 1-2 tygodnie po przejściu do żołądka). Leczenie farmakologiczne ma ograniczone zastosowanie i nie powinno opóźniać leczenia endoskopowego lub chirurgicznego. Istnieje kilka doniesień o przydatności glukagonu w leczeniu przyklejonego ciała obcego w żołądku.

Leczenie endoskopowe

  • Potrzebne u 10–20% pacjentów. Czas interwencji endoskopowej zależy od rodzaju i lokalizacji ciała obcego w przewodzie pokarmowym:
  • Pilna interwencja (w ciągu kilku godzin) – ostre ciała obce i baterie w żołądku, jak również ciała obce, całkowicie pokrywające światło przełyku.
  • Przyspieszona interwencja (w ciągu 24 godzin) – małe, tępe ciała obce w żołądku i magnesy, baterie, ostre lub długie przedmioty (> 5–6 cm; mogą skleić się w zgięciu dwunastnicy) w żołądku.
  • Planowana interwencja (w ciągu 72 godzin) – ciała obce średniej wielkości w żołądku (o średnicy> 2–2,5 cm [mogą utknąć w odźwierniku lub w okolicy zastawki krętniczo-kątniczej] i <5–6 cm długości).

Jeśli ciało obce utknie w żołądku, lekarz delikatnie wepchnie końcówkę endoskopu do żołądka. W innych przypadkach leczenie ma na celu przechwycenie ciała obcego za pomocą odpowiedniego narzędzia. A następnie wydobywanie go z przewodu pokarmowego. Aby chronić drogi oddechowe i ściany żołądka przed uszkodzeniem zalecane jest stosowanie dodatkowych akcesoriów. Akcesoriów takich jak rurki lub nasadki lateksowe zamontowane na końcu endoskopu. W przypadku wysokiego ryzyka aspiracji przed zabiegiem endoskopowym wskazana jest intubacja tchawicy.

Leczenie chirurgiczne

Jest to konieczne w około 1% przypadków, głównie po nieudanym leczeniu endoskopowym. Wskazania do operacji w nagłych wypadkach:

  • perforacja przewodu pokarmowego,
  • krwawienie, którego nie można zatrzymać metodą endoskopową
  • niedrożność jelita cienkiego przez ciało obce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *