Pogryzienie przez psa

Pogryzienie przez psa – Co zrobić zanim udam się do lekarza?

Pogryzienie przez psa jest traumatycznym wydarzeniem. Od zarania dziejów zwierzę to jest najlepszym przyjacielem człowieka, wiernym towarzyszem i pupilem rodziny. Należy jednak pamiętać, że w skutek agresji czy stresu możliwe jest pogryzienie człowieka. Prócz bólu niesie ze sobą ryzyko poważnych infekcji począwszy od stanów zapalnych powstałych w okolicy rany, po uszkodzenia nerwów, mięśni i ścięgien, aż po najbardziej niebezpiecznych, niosących ryzyko śmierci. Niezwykle ważna jest umiejętność szybkiego działania oraz wczesnego reagowania w momencie pokąsania. Prócz samodzielnego oczyszczenia rany i założenia opatrunku, niezwykle istotna jest szybka wizyta u lekarza.

Jak uniknąć pogryzienia?

* Przede wszystkim nie dotykaj zwierząt, których nie znasz bądź nie jesteś pewien

* Odpowiednio wychowuj młode zwierzę, nie nagradzaj za podgryzanie (dotyczy szczeniąt)

* Wybieraj rasy uchodzące za mało agresywne

* Nie zaczepiaj psa, gdy ten je lub karmi potomstwo

* Nie zaczepiaj psa, gdy jest chory

* Nigdy nie zostawiaj dziecka samego z psem

* Na spacerze nie należy spuszczać psa ze smyczy

* Jeśli masz do czynienia z agresywnym psem – zachowaj spokój (nie uciekaj, nie krzycz), wykonuj powolne ruchy, nie utrzymuj kontaktu wzrokowego

* Podczas konfrontacji przyjmij pozycję bezpieczną. Chroń brzuch, twarz i pachwiny przez przyjęcie postawy ,,żółwika” polecanej przez Policję bądź nie wykonuj żadnych ruchów (postawa ,,stojącego drzewa”)

Jakie ryzyko niesie ze sobą pogryzienie?

Najgroźniejszą chorobą, która przenosi się wraz ze śliną podczas pogryzienia jest oczywiście wścieklizna. Jest to śmiertelna choroba wirusowa dająca objawy neurologiczne. Początkowo w miejscu powstałej rany odczuwalne jest mrowienie. Po pewnym czasie można zaobserwować ból potylicy, gorączkę, zmęczenie, halucynacje i torsje. Należy dowiedzieć się czy dany pies został zaszczepiony na tę chorobę. W Polsce według prawa pies powinien być zaszczepiony w wieku od 12 do 16 tygodni i corocznie doszczepiany. Informacją potwierdzającą zdrowie zwierzęcia jest zaświadczenie wydawane przez lekarza weterynarii podczas szczepienia. W przypadku pogryzienia należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Ten z kolei informuje o zdarzeniu Sanepid oraz Inspekcję Weterynaryjną. Pies pozostaje pod obserwacją lekarza weterynarii. Jeśli pies uciekł z miejsca zdarzenia wówczas konieczne będą zastrzyki przeciw wściekliznie.

Objawy sugerujące wściekliznę u psa to: zmiana charakteru, agresja, otępienie, ślinotok, a także objawy nerwowe.

Inną chorobą, która może mieć związek z pogryzieniem jest tężec. Czynnikiem wikłającym chorobę jest bakteria – laseczka tężca, która wydziela szkodliwą egzotoksynę. Dochodzi do skurczów mięśni, naprężenia ciała i szczękościsku. Po kilku dniach dochodzi do podwyższenia temperatury ciała, zaburzeń w połykaniu, oddychaniu i pracy serca. Choroba ta może kończyć się śmiercią, zatem niezwykle ważne jest działanie profilaktyczne, które polega na wytworzeniu odporności przez szczepionkę.

Co zrobić zanim udam się do lekarza?

Ranę po pogryzieniu należy obficie przemyć wodą z mydłem. Gdy dochodzi do małego wycieku krwi, wówczas nie należy jej tamować, powoduje to pozbycie się śliny zwierzęcia i ewentualnych drobnoustrojów. Ranę należy obmyć pod bieżącą wodą przez minimum 5 minut. Następnie osuszyć. Podczas obfitego krwotoku trzeba jednak zatamować przepływ krwi. Po tych czynnościach należy założyć jałowy opatrunek.. Stosuje się także zimne okłady, aby nie doszło do opuchlizny.

Zawsze należy mieć na uwadze to, że sami nie jesteśmy w stanie ocenić rodzaju rany oraz oszacować ryzyka infekcji, zatem należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Sprawdzi on głębokość rany oraz oceni ryzyko przerwania ciągłości istotnych nerwów, ścięgien bądź kości. Jeżeli jest to konieczne lekarz może usunąć martwe tkanki i założyć szwy. Często wyborem koniecznym jest przyjmowanie antybiotyków w celu uniknięcia zakażenia.

Jakie rasy uchodzą za agresywne?

Do psów agresywnych należą: amerykański pit bull terrier, pies z Majorki, buldog amerykański, dog argentyński, pies kanaryjski, tosa inu, rottweiler, akbash dog oraz moskiewski stróżujący.

Jeśli chcesz wybrać odpowiedniego psa dla Twojej rodziny przede wszystkim kieruj się temperamentem zwierzęcia. Do psów łagodnych należą: Golden Retriever, Labrador retriever, Pudel, Seter Irlandzki, Nowofunland oraz Beagle. Jednak nawet pies o najbardziej łagodnym temperamencie może ugryźć, gdy jest drażniony. Odpowiedniego zachowania w stosunku do zwierząt należy uczyć już małe rzeczy i stosować zasadę, że pies nie jest zabawką.

Dlaczego pies gryzie?

Powodem gryzienia może być np. wcześniejsza trauma, depresja po utracie właściciela, złe traktowanie, ból, chęć zwrócenia uwagi, stres, nuda czy brak zabawek. Kiedy problem jest bardziej złożony należy udać się po poradę do behawiorysty lub lekarza weterynarii, którzy podejmą odpowiednie działania naprawcze.

Nawet powierzchowne rany wymagają interwencji lekarza. Skutki pogryzienia mogą być bardzo niebezpieczne, dlatego niezmiernie istotna jest fachowa pomoc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *