FSH

FSH – Jakie ma zastosowanie hormon folikulotropowy?

FSH jest badaniem hormonalnym, w jakim oznacza się natężenie hormonu polipeptydowego, jakim jest folikulotropina. FSH, więc folitropina odpowiada za pobudzanie wzrostu oraz rośnięcia pęcherzyków będących w jajniku w okresie początkowej fazy cyklu miesiączkowego. To hormon, jaki jest produkowany przez przedni płat przysadki mózgowej. W kobiecym cyklu można wydzielić dwie fazy: folikularną i luteralną, jakie są podzielone maksimum wytwarzania FSH, i również hormonu LH.

Co to jest FSH?

FSH (folikulotropina, hormon folikulotropowy) jest hormonem produkowanym poprzez przysadkę mózgową. Wraz z kolejnym hormonem przysadkowym (LH, więc lutropiną) stanowi ważny czynnik osi organizującej oraz zarządzającej oddziaływanie gonad (jajników oraz jąder). Zwłaszcza wyraźnie wpływ tenże wyróżnia się u pań, u jakich właściwe zmiany poziomu FSH oraz LH warunkują odpowiedni rozwój cyklu miesiączkowego. A także owulacji, mechanizmu zapłodnienia oraz przebiegu ciąży. W warunkach prawidłowych oś ta ustalana jest na zasadzie tzw. ujemnych sprzężeń zwrotnych.

Znaczy to, iż estrogeny dostają się do krwi. Po trafieniu do podwzgórza oraz przysadki mózgowej łączą się z jej czujnikami, zapobiegając wytwarzaniu LH oraz FSH. Gdyż poziom FSH w krwi jest znaczniej stabilny oraz łatwiejszy do zbadania aniżeli LH, właśnie folikulotropinę stosuje się w większości przypadków do analizy działania osi podwzgórze-przysadka-jajniki. Równocześnie jego natężenie zmienia się zdecydowanie w procesie cyklu miesiączkowego, więc winno być sprawdzane we wskazanym czasie, zazwyczaj 3. dniu cyklu.

FSH – wskazania

FSH we krwi robi się przy ocenie bezpłodności damskiej oraz męskiej. Niejednokrotnie badanie FSH wykonywane jest razem z innymi badaniami, jak poziom LH, poziom estradiolu lub testosteronu, i również natężenie progesteronu. Badanie FSH robione jest również w celu wyjaśnienia przyczyny rzadko występujących cykli miesiączkowych. U panów tymczasem wykonuje się badanie FSH. Badanie, żeby ustalić czym jest wywołana mała ilość plemników w nasieniu. Ponieważ hormon folikulotropowy odpowiedzialne jest za pobudzanie jąder do produkcji plemników. Hormon folikulotropowy badany jest, kiedy jest przypuszczenie dolegliwości przysadki, jajników bądź jąder.

Czasami badanie hormonu FSH, wykonywane jest również u dzieci, u jakich występuje opóźnione bądź wczesne dojrzewanie płciowe. Schorzenie dojrzewania płciowegomoże wskazywać na dolegliwości podwzgórza, przysadki, gonad bądź pozostałych organów. Badanie hormonów FSH oraz LH zapewnia również rozróżnienie zmian łagodnych od zaostrzonych. Badanie zarówno FSH, jak również LH, to efektywne badanie. FSH oraz LH może być przydatne w badaniu również pozostałych dolegliwości damskich. Takich jak zespół policystycznych jajników (PCOS) lub schorzeń hormonalnych, i również czasami zaleca się je w celu wykazania, czy kobieta weszła w czas menopauzy.

FSH – badanie

Badanie FSH polega na jednorazowym pobraniu krwi z żyły łokciowej – badaniu poddaje się surowicę. Badanie może być także wykonane na próbce moczu. W takim wypadku poleca się zrobienie oznaczenia na dziennej zbiórce moczu, gdyż produkowane hormonu FSH jest różnorodne, we współzależności od pory dnia. Do badania nie potrzebujemy profesjonalnego przygotowania (pozostawania na czczo). Hormon FSH produkowany jest w przysadce mózgowej oraz poprawia mnóstwo mechanizmów w organizmie.

Oddziałuje pomiędzy innymi na produkcję pęcherzyków w I fazie cyklu miesiączkowego kobiety, jakie zawierają niezbędne do zapłodnienia komórki jajowe. Prócz owego stymuluje wytwarzanie progesteronu oraz estrogenu. Jego badanie polega na analizmie poziomu hormonu folikulotropowego FSH. Za normalizację jego produkowania odpowiedzialne są hormony gonad i podwzgórza.

Jak przygotować się do badania?

Określenie poziomu hormonu robi się z próbki krwi. Badanie należy zrobić między 2. i 5. dniem cyklu. W ramach przygotowania do badania stężenia hormonu FSH potrzebne może wykazać się odstawienie poniektórych środków. Podczas konsultacji ze specjalistą uzupełniającej badanie pacjentka winna powiadomić go o każdych stosowanych preparatach farmakologicznych. Na skutek badania wpłynąć może również obecność znacznika radioaktywnego w organizmie poprzez siedem dni po ukończonym badaniu gruczołu tarczycy bądź kości.

Jakie ma zastosowanie hormon folikulotropowy?

Poświęcono mnóstwo uwagi strukturze molekularnej hormonu oraz rozpoczęto próby zastosowania jego wartości. Są przesłanki o sztucznej folikulotropinie, uzyskiwanej z moczu pań w czasie menopauzalnym. Gdy to jej natężenie znacznie rośnie oraz następowym podawaniu związku paniom chorującym na bezpłodność, co ma aktywować jajeczkowanie. Z kolei z ubiegłych badań pochodzi, iż liczna grupa nowotworów, dotykających męską oraz żeńską społeczność ma w obszarze komórek rakowych receptory dla folikulotropiny. Jest to istotna wiadomość, gdyż w przyszłości należałoby pomyśleć o środkach. Środkach jakich proces będzie opierał się na zatrzymaniu tychże sensorów, co tymże samym trochę zneutralizuje oddziaływanie komórki nowotworowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *