Korytarz życia

Korytarz życia – korytarz życia tylko dla pojazdów uprzywilejowanych!!

Korytarz życia, inaczej nazywany korytarzem ratunkowym jest to pas ruchu dla pojazdów uprzywilejowanych takich jak karetki pogotowia, straż pożarna, czy policja, stworzony przez pozostałych uczestników ruchu. Stosowany jest w celu ułatwienia tym pojazdom dotarcia na miejsce wypadku, aby można było szybciej pomóc osobom poszkodowanym. Trwają prace nad umieszczeniem tego terminu w kodeksie drogowym, ponieważ w naszym kraju jest to ciągle jedynie dobra wola kierowców. Oczywiście, każdy kto zdał prawo jazdy wie, że należy ułatwić przejazd np. karetce. Jednak za nieprzestrzeganie tego nie grożą żadne kary.

Korytarz życia nie jest nowym wynalazkiem, bo jego zasady wypracowano już w latach 80-tych.

Kiedy i jak stosować korytarz życia

Korytarz życia szczególnie ważny jest w przypadku wypadku na drodze ekspresowej, czy autostradzie. Ze względu na natężenie ruchu, jakiekolwiek zdarzenie powoduje natychmiastowy zator na drodze i gigantyczne korki. Poszkodowani nieraz wymagają natychmiastowej pomocy. Dlatego bardzo ważne jest aby służby ratunkowe mogły w miarę szybko i sprawnie dotrzeć do nich. A także posprzątać miejsce wypadku.

Każdy posiadacz prawa jazdy wie, że gdy usłyszy syrenę czy to policji, karetki, czy straży pożarnej powinien w miarę możliwości usunąć się z drogi. Jest to zapisane w prawie o ruchu drogowym w art. 9: „uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się”.

Korytarz życia

Jednak o korytarzu życia powinno się pomyśleć już w momencie zbliżania się do miejsca wypadku, czy korka. Należy zachować taki odstęp od pojazdu przed sobą, aby można było bezpiecznie zjechać na bok. Najlepiej od razu maksymalnie zbliżyć się do krawędzi swojego pasa. W przypadku autostrad jest o tyle łatwiej, że jest pas awaryjny. Pas na który można zjechać zostawiając na środku miejsce dla służb ratunkowych. Ale trzeba patrzeć w lusterka wsteczne, ponieważ tym właśnie pasem również mogą nadjechać służby. Najlepiej obserwować zachowania innych prowadzących i jeśli kierowcy przed nami rozjechali się w dany sposób, zróbmy tak samo.

Przyjęło się, że na autostradach i drogach o trzech pasach kierowcy na lewym zjeżdżają na lewą stronę. Pozostałe dwa pasy „przyklejają” się prawej. W przypadku drogi o dwóch pasach w jednym kierunku kierowca na prawym pasie powinien zjechać jak najbliżej prawej strony. Kierowca na lewym pasie jak najbliżej lewej strony. Jeśli to konieczne, można wjechać na krawężnik, czy nawet chodnik. W miastach pasy ruchu są szersze niż pojazdy. Kiedy auta rozjadą się na boki, na środku utworzy się wystarczająco szeroki korytarz nawet dla cięższych wozów strażackich.

Pamiętajmy, zbliżając się do korka na drodze od razu myślmy o korytarzu życia. Nie ważne jak bardzo nam się spieszy, bądźmy po prostu ludźmi. Może kiedyś taki korytarz i nam uratuje życie.

Korytarz życia tylko dla pojazdów uprzywilejowanych!!

Pomimo wzrostu świadomości kierowców dotyczących korytarzy życia i coraz częstszego ich stosowania, zawsze znajdą się tacy, którzy są ważniejsi, a ich sprawy są pilniejsze niż życie innych. Było parę przypadków, gdzie korytarz ratunkowy wykorzystany był do zawracania, czy cofania się do najbliższego zjazdu. To jest skrajnie nieodpowiedzialne i niebezpieczne. Nie dość, że w ten sposób blokuje się dojazd służb ratunkowych, co drastycznie zmniejsza szanse ofiar wypadku, to jeszcze naraża się siebie i pasażerów na niebezpieczeństwo. Ciężko to sobie wyobrazić, ale niektórzy kierowcy próbują się „załapać” za pojazdem uprzywilejowanym i jadąc za nim ominąć korek.

Np. w Niemczech za bezpodstawne użycie korytarza życia grozi grzywna w wysokości 3 tys. euro. Za niezjechanie do krawędzi drogi do kilkuset euro.

Regulacje prawne

Ministerstwo Infrastruktury i Sekretariat Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego już od jakiegoś czasu prowadzi prace nad wprowadzeniem uregulowań prawnych, co do korytarzy życia w przepisach. Prowadzone są analizy i przegląd przepisów prawnych obowiązujących w innych krajach Unii Europejskiej. Efekty tych prac powinny być znane w 2019 roku.

Nie ukrywajmy, przydadzą się regulacje prawne. Pomimo coraz większej świadomości kierowców, zawsze znajdzie się ktoś, kto się wyłamie i nie zastosuje. W momencie, kiedy za nieodpowiednie wykorzystanie korytarza życia będą groziły kary. Nie jeden dwa razy zastanowi się zanim postanowi go wykorzystać np.do zawracania. Jest to odpowiedź na, ostatnio, coraz często spotykane, blokowanie drogi i uniemożliwianie przejazdu służbom ratunkowym.

Planowane są również szkolenia kierowców w tej tematyce. Co za tym idzie, wprowadzenie jej do kursów i egzaminów na prawo jazdy, czego aktualnie nie ma. Młodzi kierowcy uczą się zdać prawo jazdy, często nawet nie są szkoleni jak poruszać się na drogach szybkiego ruchu. Nie wspominając o zachowaniu w sytuacji, kiedy trafimy na wypadek.

Należy uświadamiać ludzi, niech się uczą, bo czy mój, czy twój czas jest ważniejszy od ludzkiego życia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *