arteriografia

Arteriografia (badanie RTG tętnic) – przygotowanie i przebieg badania

Arteriografia jest badanie radiologicznym wyspecjalizowanym obejmującym tętnice. Do wykonania badania wykorzystuje się kontrast. Dzięki obrazowi RTG można ocenić stan tętnic np. aorty czy tętnic mózgu, które nie są widoczne na zdjęciu RTG tak dokładnie widoczne.

Arteriografia

Arteriografia to badanie inwazyjne wykonywane w warunkach szpitalnych. Jest dedykowane osobom u których rozważa się leczenie operacyjne. Zazwyczaj wykonuje się badanie aorty oraz tętnic nerkowych, wieńcowych oraz mózgowych.

Zdarza się iż badanie jest łączone w jednym zabiegu z angioplastyka lub wszczepieniem stentu. To dość popularne badanie, które ma wiele zalet ale i nie jest wolne od minusów. Sprawia zagrożenie, niemniej pomaga leczyć skutecznie chorobę wieńcową, miażdżycę i inne schorzenia.

Arteriografia – przygotowanie i przebieg badania

Przed badaniem pacjent musi być nadmiernie nawodniony co pomoże rozrzedzić krew. Należy dzień przed badaniem wypić co najmniej 2-3 litry wody, co ma tez znaczenie dla pracy nerek, które muszą wydalić kontrast. Najpóźniej przed badaniem można się napić 6 godzin przed zabiegiem. Zabieg wykonuje się na czczo. Trwa od 1 do 2 godzin.

Pacjenta układa się na plecach na leżąco. Lekarz wstrzykuje znieczulenie miejscowe po czym nakłuwa się naczynie krwionośne i wprowadza do niego prowadnik oraz cewnik. Kolejno jest podawany kontrast i wykonywane zdjęcia RTG.

Cewnik umożliwia również podawanie w razie konieczności leków. Co ważne badanie wykonuje się w jednej pozycji nieruchomo. Samo podanie kontrastu może dawać przykre odczucia i warto o tym powiedzieć lekarzowi.

Arteriografia – po badaniu

Po zakończeniu badania zakłada się na miejsce nakłucia specjalny opatrunek uciskowy. Usuwa się go po upływie doby. Jeżeli nakłuciu uległa tętnica udowa zaleceniem lekarskim jest nie wstawanie przez co najmniej 36 godzin. Ponadto zaleca się picie dużej ilości płynów aby nie obciążać nerek.

Wszelkie dolegliwości występujące po zabiegu należy niezwłocznie zgłaszać lekarzowi. Mogą bowiem pojawić się nudności, zawroty głowy itp.

Arteriografia – powikłania

Arteriografia rodzi ryzyko powikłań jak każde badanie inwazyjne. Po zabiegu może dojść do krwotoku jak też tętniaka rzekomego. Co więcej poprzez założony opatrunek może rozwinąć się ostre niedokrwienie kończyny. Jeżeli odczuwasz w kończynie drętwienie, zimno itp. objawy poinformuj o tym fakcie jak najszybciej personel medyczny.

Warto pamiętać nie tylko o zaletach badania i wskazaniach do jego wykonania ale również przeciwwskazaniach. A do nich należy uczulenie na jodowe środki kontrastowe, jak też przewlekła niewydolność nerek, czy zaburzenie krzepnięcia krwi, nadciśnienie tętnicze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *