Bromadiolon

Bromadiolon, trucizna na gryzonie. Jak działa na organizm ludzki?

Bromadiolon jest aktywnym składnikiem pestycydów, który wpływa na proces krzepnięcia krwi. Środki mają na celu przygotowanie przynęt, trucizn niszczących gryzonie. Jeśli wcześniej takie chemikalia powstały na bazie arsenu, ołowiu, strychniny, dziś są one zakazane z powodu zagrożenia dla zdrowia ludzkiego. Po zastosowaniu substancji warfaryny, cumatetraralu i brodifakum zdecydowano o uruchomieniu produkcji leków nowej generacji: Bromadiolonu.

Działanie Bromadiolonu na szkodniki

Jest to trucizną działania jelitowego. Podobnie jak inne podobne środki, nie działa natychmiast. Gdy Bromadiolon dostanie się do organizmu szkodnika, spowalnia syntezę protrombiny w wątrobie. Z tego powodu krzepnięcie krwi jest zmniejszone, ściany naczyń krwionośnych są uszkodzone, a gryzoń umiera w ciągu 5 do 15 dni. Dla szczurów zaleca się rozmieszczenie 50 – 100 g trucizny, dla myszy – 20-30. Zależy to od tego, jak zagęszczone jest pomieszczenie, odległość między przynętami może wynosić od 1,5 do 15 metrów. W niektórych krajach zaobserwowano uzależnienie szczurów i myszy od produktu.

Przeciw jakim szkodnikom jest używany Bromadiolon?

 • Nornik
 • Mysz
 • Szczur.

W wiejskich gospodarstwach domowych, takie środki są używane do zatruwania różnych zwierząt (zarówno na otwartym, jak i chronionym terenie).

Jak Bromadiolon działa na udomowione zwierzęta?

Substancja ma właściwości kumulacyjne, jest w stanie przeniknąć przez skórę. Zwierzęta udomowione reagują na ten środek inaczej. Nieprawidłowe użycie może prowadzić do negatywnych konsekwencji dla zwierząt stałocieplnych.

Niebezpieczna ilość leku dla zwierząt:

Dla królika – 1 mg / kg

Dla świni – 3 mg / kg

5 mg / kg – dla kurczaka

Dla kota – 25 mg / kg

Trucizna na gryzonie Bromadiolon może okazać się śmiertelną substancją dla ludzi. Trucizny do zwalczania gryzoni są stosowane wszędzie, w tym w placówkach gastronomicznych. Dlatego ważne jest, aby dowiedzieć się z wyprzedzeniem, jak działa trucizna na szczury, którą można przypadkowo się zatruć, już niewielka część toksyny może powodować nieprzyjemne objawy.

Objawy zatrucia organizmu człowieka Bromadiolonem

Charakterystyczne objawy zatrucia to:

 • Blada skóra
 • Ból głowy
 • Znaczne osłabienie
 • Utrata apetytu
 • Nudności
 • Krwawiące dziąsła, błony śluzowe.

Niezwykle rzadko, następuje spożycie dużych dawek toksyn, jednak wtedy obserwuje się następujące objawy:

 • Wymioty
 • Biegunka
 • Pojawienie się krwi w kale
 • Ból brzucha
 • Tworzenie się krwiaków na ciele
 • Utrata przytomności.

Śmiertelne przypadki zatrucia Bromadiolon występuje bardzo rzadko. Wynika to z faktu, że konieczne byłoby spożycie dużej ilości tej trucizny. Dostępny na rynku Bromadiolon występuje w bardzo niskich stężeniach, około 0,005-0,02% czystej toksyny. Nawet szczury nie umierają natychmiast po użyciu przynęty, ale przez cały tydzień. Ryzyko wypadku śmiertelnego jest możliwe, jeśli dana osoba spożywa więcej niż 150 g tego środka.

Co robić, gdy doszło do spożycia trutki na szczury Bromadiolon?

 • Wywoływanie wymiotów (kilka razy).
 • Przyjmować dużą ilość płynu, około 3 litrów.
 • Wypić sorbent i środek przeczyszczający na bazie soli.
 • Okresowo przyjmować roztwór nawadniający.

W przypadku kontaktu trucizny ze skórą należy natychmiast zmyć ją ciepłą wodą. Podstawowym antidotum jest witamina K1 i K3. Niezależnie od ilości zjedzonej trucizny, ważne jest, aby natychmiast zadzwonić na pogotowie i wezwać zespół medyczny.

Jeśli trucizna dostanie się do oczu, które później zmienią kolor na czerwony, pojawi się uczucie pieczenia, należy również przemyć je dużą ilością ciepłej wody i mydła. Następnie wskazane jest, aby nie opóźniać wizyty u okulisty. Ważne jest nie tylko, aby osoba poszkodowana była oczyszczona z trucizny, ale nie można pozwolić jej spać przed przybyciem karetki pogotowia. Ważne jest, aby natychmiast skonsultować się z lekarzem w przypadku zatrucia, aby ofiara nie umarła z powodu silnego krwawienia.

Zatrucie Bromadiolonem  – leczenie

Jeśli specjalista zdecyduje o obowiązkowym leczeniu w szpitalu, najczęściej terapia odtruwająca opiera się na wprowadzeniu antidotum – witaminy K1, czyli fitomenadionu, przez 15 do 30 dni. Leczenie wspomagające prowadzone jest również przy pomocy hepatoprotektorów, wymuszonej diurezy. W ciężkich przypadkach transfuzje osocza krwi są wykorzystywane do szybkiego przywrócenia normalnego krzepnięcia. Proces odzyskiwania zdrowia monitorowany jest przez przeprowadzenie testu indeksu protrombiny. Tak zwana ocena laboratoryjna stopnia krzepnięcia.

Konsekwencje zatrucia człowieka Bromadiolonem

Konsekwencje zatrucia Bromadiolonem mogą być dla człowieka bardzo przykre. Lekarz przepisuje długotrwałe stosowanie witaminy K, nawet, jeśli ofiara przyjęła bardzo mało trucizny. Jeśli tego nie zrobi, krzepnięcie krwi może nie być regulowane przez dłuższy czas i mogą wystąpić objawy zespołu hemofilii. Obejmują one krwawienie z dziąseł, poważne krwawienie podczas przemywania ran, krwotoki wewnętrzne. Aby uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych, osoba musi być szybko przewieziona do szpitala, gdzie otrzyma leczenie. Równolegle z przyjmowaniem leków pacjent potrzebuje dużo odpoczynku, aby uniknąć wysiłku fizycznego i stresu.

Komentarze

 1. szkoda że nikt nie czyta tekstu po bezmyślnym przetłumaczeniu.
  1)zdecydowano o uruchomieniu produkcji ? leków ? nowej generacji: Bromadiolonu.
  2)zaobserwowano ? uzależnienie ? szczurów i myszy od produktu. – !!! UODPORNIENIE !!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *