udar słoneczny

Udar słoneczny – leczenie, nadmiar słońca, hipertermia, odwodnienie

Udar słoneczny – nadmiar słońca jest tak samo szkodliwy jak jego niedobór. Upały oraz stała ekspozycja na słońce mogą prowadzić do wielu chorób, jak i odwodnienia organizmu. Upalne dni sprzyjają przegrzaniu się oraz udarom słonecznym. Nie tylko udar słoneczny jest niebezpieczny, bowiem słońce potrafi wywołać atak astmy jak i udar mózgu poprzez zakrzep żylny.

Nadmiar słońca a choroby

Latem często dochodzi do przegrzania organizmu, a w skrajnych przypadkach do udaru słonecznego. Skutkiem nadmiary słońca mogą być tez porfirie czyli choroby szpiku i wątroby. Słońce jest szczególnie groźne dla osób cierpiących na choroby układu krążenia i serca. To także zagrożenie dla wszystkich zmagających się z niewydolnością oddechową i otyłością, w tym dla cukrzyków.

W przypadku osób otyłych występuje problem przewodzenia ciepła przez tkankę tłuszczową, zaś u osób z cukrzycą mamy do czynienia z blokadą pocenia się poprzez wiązanie się cukru z wodą. Ze skutkami działania słońca zmagają się tez osoby z zaburzeniami w pracy tarczycy.

Udar słoneczny i hipertermia

Podobnie jak możemy doznać hipotermii w zimie, tak tez możemy doznać przegrzania organizmu latem podczas upalnych dni. Hipertermia to wstęp do udaru słonecznego. Przegrzanie objawia się bólem głowy i zawrotami oraz ogólnym osłabieniem. Ponadto obserwuje się wzmożone pragnienie, nudności, a także wymioty. Często objawom tym towarzysza bóle i skurcze mięśni. Są to objawy zaburzeń elektrolitycznych.

W przypadku ostrej hipertermii występują zaburzenia oddychania, drgawki oraz utrata przytomności. Aby uniknąć takich atrakcji nie należy przebywać zbyt długo na słońcu, a jeśli już musimy oddać się ekspozycji na słońce powinniśmy dużo pić. Spożywanie płynów nawadnia organizm i chłodzi, jednak poza tym iż powinniśmy pić dobrze jest wiedzieć co pić. Na pewno unikać należy kofeiny i alkoholu, które nie nawadniają nas odpowiednio.

Pomoc i ulgę w przegrzaniu przynoszą zimne okłady wilgotne na głowę i kark. Bezwzględnie w upalne dni winniśmy zadbać o nakrycie głowy, bowiem to głowa jest w szczególności narażona na przegrzanie.

Konsekwencją hipertermii jest udar cieplny. Jego objawem jest podwyższona temperatura ciała do minimum 39 stopni bez pocenia się, które zwykle towarzyszy gorączce. Skóra wówczas jest gorąca i czerwona oraz sucha, zaś tętno przyspieszone.

Odwodnienie

Najczęstszym skutkiem nadmiaru słońce jest odwodnienie. Utrata wody oraz elektrolitów następuje wraz z potem, którego możemy wyprodukować nawet 10 litrów każdego dnia. W szczególności ryzyko odwodnienia dotyczy seniorów i dzieci. Receptą na odwodnienie jest uzupełnienie płynów, najlepiej wodą. Podczas upałów zaleca się picie co najmniej 4 litrów wody dziennie. Upał powoduje zagęszczenie moczu, co za tym idzie nie trudno o kamice nerkową.

Serce i drogi oddechowe

Upały nie są odpowiednie dla osób chorych na serce. Warto mieć to na uwadze planując urlop w tropikach. Pod wpływem ciepła ulegają rozszerzeniu naczynia krwionośne i obniża się ciśnienie krwi, co u osób z niedociśnieniem prowadzi do omdleń. Ponadto występuje ryzyko tworzenia się zakrzepów, gdy krew staje się gęstsza w wyniku odwodnienia, to zaś zagrożenie dla osób z żylakami i chorobą wieńcową. Upały źle wpływają na astmatyków, ponadto zaburzenia oddychania często wynikają z infekcji do jakich prowadzi nadmierne schładzanie spożywanych napojów. Efektem jest angina lub zapalenie zatok.

Leczenie i słońce

Kochamy słońce, jednak do czasu. Przyjmowane leki mogą podczas upałów inaczej się wchłaniać i powodować szereg skutków ubocznych. Zwłaszcza dotyczy to antydepresantów i leków nasennych, na chorobę Parkinsona. Wiele leków działa fotoalergicznie dodatkowo utrudniając funkcjonowanie.

Nowotwory skóry

Nadmiar słońca może przyczynić się do rozwoju nowotworu skory. Tzw. rogowacenie słoneczne to zmiana przednowotworowa, podobnie jak czerniak czy chłoniak. Powodem tychże często są nadmierne kąpiele słoneczne. Zaleca się aby chroniąc skórę smarować się każdorazowo przed wyjściem na słońce kremem ochronnym z filtrem. Ponadto w celu ochrony skóry twarzy wskazane jest nakrycie głowy z daszkiem lub rondem.

By nie przegrzać organizmu eksperci zalecają aby unikać pobytu na ostrym słońcu w godzinach 11 do 16tej. Godziny najbardziej newralgiczne zmieniają się od lokalizacji, jednak w krajach gdzie jest gorący klimat z łatwością je rozpoznamy po tym, kiedy występuje lokalna siesta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *