Zerwanie ścięgna

Zerwanie ścięgna – przyczyny, symptomy oraz sposoby leczenia

Zerwanie ścięgna jest rodzajem urazu, które przede wszystkim obejmuje kończyny dolne, szczególnie najsilniejszą część, którą jest ścięgno Achillesa. Ścięgno jest bardzo podane na różnego typu uszkodzenia. Wystarczy, że określona osoba jest nieodpowiednio przygotowana do treningu i problem gotowy. Dlatego też trzeba wykazywać się dużą ostrożnością i nie doprowadzać do przeciążeń.

Zerwanie ścięgna to całkowite uszkodzenie ciągłości włókien ścięgnistych, których zadaniem jest łączenie mięśni z kością. Najczęściej pojawiającym się przypadkiem jest zerwanie ścięgna Achillesa, w kolanie, natomiast rzadziej dochodzi do zerwania ścięgna palca.

Ścięgno – jaka jest jego budowa?

Ścięgno jest włóknistym pasmem, które złożone jest z tkanki łącznej charakteryzujące się barwą białoawo-srebrzystą. Ten element ludzkiego ciała jest niezwykle wytrzymały i złożony z pęczków włókien, pomiędzy którymi zlokalizowane są fibrocyty, które układają się w szeregi Ranviera. Stanowi to przedłużenie mięśnia, który sprawia, że siła skurczu mięśniowego przenosi się na kość. W organizmie ludzkim obecne są różne typy ścięgien, wśród których wymienia się walcowate, szerokie, płaskie, a także spłaszczone. Ich kształt dopasowany jest do cech anatomicznych mięśnia. Natomiast jego długość oraz grubość skoordynowane są do ruchu w konkretnym stawie, a ponadto kurczliwości mięśnia.

Rodzaje urazów ścięgna

Wyróżnia się następujące rodzaje urazów ścięgna: naciągniecie, naderwanie, a także zerwanie. Wszystkie przyczyniają się do powstania ostrego bólu. Naciągniecie ścięgna, powstaje w rezultacie mikrouszkodzenia włókien. Uderzenie sprawia, że przemieszczają się one względem siebie i dochodzi do utraty ich spójności. W wyniku tego działania pojawia się stan zapalny.

Naderwanie ścięgna to rozerwanie fragmentu włókien, które mają za zadanie łączenie mięśnia z kością. Oprócz silnych dolegliwości bólowych występuje wówczas także zsinienie, opuchlizna, a także krwiak. Naderwane ścięgno jest takim rodzajem dolegliwości, która sprawia, że w przyszłość będzie ono bardziej podatne na różnego rodzaju urazy w przyszłości.

Zerwanie ścięgna pojawia się wówczas, gdy dochodzi do całkowitego przerwania włókien, które stanowią połączenie mięśni z kością.

Zerwanie ścięgna – jakie przyczyny należy wyróżnić?

Powodem prowadzącym do zerwania ścięgna jest nadmierna siła oddziałująca na określony fragment ludzkiego ciała. Do takiej sytuacji może dojść w wyniku urazu mającego charakter pośredni bądź bezpośredni. W pierwszym z wymienionych przypadków problem może powstać na skutek nagłego skurczu ścięgna, na przykład podczas skoku. Jest to związane przede wszystkim z podejmowaniem wysiłku fizycznego bez właściwego przygotowania. Niejednokrotnie na problemy dotyczące ścięgien skarżą się mężczyźni, którzy ukończyli 40 rok życia. Dzieje się tak dlatego, że to właśnie w tym okresie dochodzi do pogorszenia unaczynienia. Wówczas pojawiają się również różnego typu zmiany o charakterze zwyrodnieniowym.

Bezpośredni uraz występuje w wyniku niespodziewanego uderzenia w obszar napiętego ścięgna, na przykład przez kopnięcie. Elementem przyczyniającym się do zerwania ścięgna mogą być ponadto zmiany chorobowe, wśród których wymienia się na przykład zapalenie ścięgna.

Zerwanie ścięgna – jakie są objawy określonego urazu?

Symptomy świadczące o tym, że doszło do zerwania ścięgna, są następujące:

  • odgłos trzasku bądź chrupnięcia, co świadczy o tym, że doszło do zerwania ścięgna,
  • niespodziewany oraz bardzo silny ból, który wzmaga się podczas ruchu. Podkreślić należy jednak, że może on być odczuwany również podczas spoczynku,
  • wystąpienie obrzęku ścięgna wraz z obecnością krwawych wylewów podskórnych,
  • wyczuwalna podczas dotyku przerwa zlokalizowana w przebiegu ścięgna,
  • całkowite unieruchomienie miejsca, które doznało uszczerbku.

Zauważyć należy fakt, że w przypadku zerwania ścięgna mogą pojawić się również uszkodzenia innych elementów, takich jak na przykład chrząstka stawowa, wiązadła znajdujące się wewnątrz, a także wokół stawów. Ostatni z wymienionych przykładów występuje w sytuacji zerwania ścięgna kolanowego.

Zerwanie ścięgna – sposoby leczenia oraz rehabilitacja

W przypadku urazu, którym jest zerwanie ścięgna, niezbędna staje się natychmiastowa interwencja specjalisty. Zasadniczym badaniem wykonywanym w danych okolicznościach jest USG. Dzięki temu udaje się jednoznacznie określić rodzaj oraz lokalizacje uszkodzenia. Wykonywany jest także rentgen (RTG). Gdy dojdzie do całkowitego zerwania ścięgna, niezbędne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.

Celem tego działania jest zszycie przerwanych włókien. W dalszej kolejności wykonuje się unieruchomienie kończyny przez włożenie jej do gipsu na okres około 6 tygodni. Następne czynności polegają na zastosowaniu ćwiczeń o charakterze czynno-biernym, a także fizykoterapie. Metody zaliczane do ostatniego wskazania to na przykład pole magnetyczne czy też laseroterapia. Rehabilitacja podejmowana w przypadku zerwania ścięgna trwa najczęściej od 4 do 6 tygodni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *