krzem

Krzem – niedobory krzemu, na stawy i trądzik, detoks, dawkowanie

Krzem to jeden z pierwiastków, o których często zapominamy w komponowaniu diety, tymczasem jego niedobory mogą negatywnie wpływać na wygląd włosów, paznokci, jak i funkcjonowanie stawów. Ten pierwiastek ma wyjątkowe właściwości i przede wszystkim zapobiega wypadaniu włosów oraz łamaniu się paznokci, zmniejsza ryzyko miażdżycy.

Niedobory krzemu i problemy zdrowotne

Niedobory krzemu łatwo jest rozpoznać. Wystarczy przyjrzeć się włosom, czy paznokciom. Krzem odkłada się w grasicy, nadnerczach oraz w przysadce mózgowej, a także w płucach, kościach, mięśniach. Wystarczająca zawartość krzemu w organizmie to 7g. Ilość ta spada wraz z wiekiem.

Krzem na stawy i trądzik

Dzięki krzemowi możemy cieszyć się nie tylko piękną fryzurą i manicure, ale także wspomóc leczenie trądziku i zapobiec chorobom układu kostnego. Krzew przyspiesza regeneracje skóry dzięki uczestnictwu w syntezie kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego, czyli budulców skóry właściwej. Ponadto krzem buduje kości, chrząstki i tkankę łączna.

Przy złamaniach oraz po operacjach warto jest zadbać o suplementacje krzemu, który przyspiesza zrost kości i chrząstek. Z tego też powodu polecany jest osobom chorującym na zwyrodnienia stawów oraz krzywicę. Pierwiastek ten jest również cennym składnikiem diety przeciwmiażdżycowej, bowiem odpowiada za elastyczność naczyń krwionośnych i zapobiega odkładaniu się blaszki miażdżycowej.

Detoks krzemowy

Oczyszczenie organizmu z substancji szkodliwych przyspiesza i uskutecznia krzem. Pomaga on usunąć złogi, poprawia pracę nerek i zwalcza stany zapalne. W medycynie niekonwencjonalnej uważany jest za panaceum na raka. Gdy dostrzegamy na skórze objawy nagłego starzenia się może być to objaw niedoboru krzemu. Rozdwojone końcówki, wypadające włosy, ich łamliwość to typowe problemy w przypadku zbyt małej ilości krzemu dostarczanej z pożywieniem. Warto wiedzieć, że wchłanianie krzemu w przewodzie pokarmowym ograniczają błonnik, magnez i fluorki.

Dawkowanie i suplementacja

Uzupełniając krzem suplementami diety i dietą warto pamiętać o dawkowaniu. Dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek to 20-30mg. Osiągnąć je można poprzez spożycie warzyw, owoców, razowego pieczywa, otrębów i produktów bogatych w celulozę. Jak dotąd nie odnotowano skutków przedawkowania krzemu, jednak nie powinno się przekraczać wskazanej dawki, gdyż może zaburzać pracę organizmu.

Źródła krzemu

Obfitym źródłem krzemu jest chleb razowy oraz otręby. Spore pokłady pierwiastka zawarte są w skrzypie polnym, rdeście ptasim oraz perzu i pokrzywach. Zawiera go też podbiał i turzyca piaskowa. Ponadto krzem obecny jest w łuskach ziaren zbóż, skórce owoców, czosnku i szczypiorku. Znajdziemy go też w wodzie źródlanej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *