Cyklofrenia

Cyklofrenia – przyczyny, rodzaje, leczenie, konsekwencje

Cyklofrenia to odmienna nazwa choroby afektywnej jedno bądź dwubiegunowej. Teraz właściwie używa się odmiennego nazewnictwa. Ta nazwa jednakże wynika od cykliczności z jaką oczywiście ma do czynienia osoba cierpiąca i jej środowisko. Mianowicie, podczas cyklofrenii pojawiają się naprzemiennie okresy manii bądź depresji. Choroba afektywna wyróżnia się również tymże, iż w okresie tak nazywanej manii cierpiąca osoba jest nad wyraz radosna, w aż nienaturalnym stopniu.

Czym jest cyklofrenia?

Cyklofrenia to odmiennie choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD). Jest to schorzenie pracy mózgu, jakie skutkuje gwałtownymi zmianami nastroju. Osoba dotknięta cyklofrenią w niedługim okresie może czuć radość, i za chwilę depresję. Dolegliwość oddziałuje na schorzenie relacji z ludźmi, zmniejszenie możliwości kognitywnych, takich jak pamięć bądź uwaga, i podnosi zagrożenie samobójstwa.

Cyklofrenia – przyczyny

Nie ma konkretnej przyczyny, jaka powoduje, iż cyklofrenia się uaktywnia. Wedle ekspertów, badaczy oraz specjalistów cyklofrenia ma źródło wrodzone. Wykazano także, iż cyklofrenia ma połączenie z niewłaściwymi zmianami ważnych neuroprzekaźników takich jak: serotonina, noradrenalina, dopamina. Nie jest określone, czym tak właściwie jest cyklofrenia, lecz wedle badaczy cyklofrenia może być wywołana mikrourazami mózgu.

Cyklofrenia afektywna dwubiegunowa jest szczególnie rozpoznawana u osób, jakie nie mają wsparcia społecznego, osoby samotne oraz uczestniczące w stresujących zdarzeniach. Cyklofrenia została również zbadana pod względem naukowym oraz efekty dowiodły, iż u chorych zauważalne są zmiany w strukturze mózgu. Badania także potwierdzają, iż cyklofrenia jest wywołana zaburzeniami hormonalnymi.

Jakie są symptomy owej dolegliwości?

W cyklofrenii są czasy warunkowej stabilizacji psychicznej, po jakich pojawiają się epizody afektywne – depresja bądź mania. Nie można wyraźnie określić kiedy oraz który z nich wystąpi, i również jak długo będzie trwał. We współzależności od bieguna symptomy mogą się zdecydowanie od siebie różnić. Gdy pacjent cierpi na depresję, wtedy jest on stale przybity, smutny oraz apatyczny, przeżywa poczucie winy oraz rezygnacji. Niejednokrotnie nie jest także w stanie reagować na dobre doświadczenia oraz czuć radości, i również ma niewielki poziom energii. Ponadto może mieć kłopoty z uwagą, ze snem, jedzeniem i popędem płciowym. Osoba w depresji niezwykle negatywnie myśli o sobie oraz o swej przyszłości, nie wierzy, iż będzie jeszcze kiedykolwiek radosna.

Cyklofrenia – konsekwencje

Symptomy pacjenta zależą od owego, w jakim stanie się znajduje. Cyklofrenia jednobiegunowa okazuje się tymże, iż chory jest smutny, przygnębiony, traci chęć do życia, ma czarne myśli. Niejednokrotnie zdarza się, iż pacjent jest obojętny, nie ma siły, nie czuje chęci do działania, towarzyszy mu uczucie bezradności oraz bezużyteczności, myśli, iż nie zdoła podołać żadnemu zadaniu, niezwykle niejednokrotnie zmniejsza własną wartość.

Niezwykle jest to zauważalne w normalnych obowiązkach, jakie pacjent lekceważy, staje się niezdolny do pracy, natomiast jego ruchy są spowolnione. Pacjenci mają także kłopoty z utrzymaniem uwagi, pamięcią lub sprawnością intelektualną. Przeważnie pojawia się obsesyjnie skupienie na jednej rzeczy bądź pomyśle, jakiego nie można porzucić. Wszystkim symptomom towarzyszy uczucie strachu oraz winy. Stan chorego jest tak smutny, iż towarzyszą mu myśli samobójcze oraz częste próby pozbawienia życia, aby się od owego stanu wyzwolić. Taki typ depresji trwa u chorego z nieleczoną dolegliwością blisko 6-9 miesięcy.

Cyklofrenia – leczenie

Cierpiącym na chorobę afektywną, zależnie od fazy podaje się środki antydepresyjne i stabilizatory nastroju, i również środki przeciwpsychotyczne, przeciwdrgawkowe i odmiennego typu neuroleptyki przydatne we wskazanym, danym wypadku. Chorym w fazie manii podaje się środki uspokajające oraz wyciszające. Wykorzystywana jest również psychoterapia. Specjaliści twierdzą, iż efektywna jest szczególnie psychoterapia poznawczo-behawioralna, jaka bada związki pomiędzy myśleniem, zachowaniem oraz nastrojem. Dolegliwość afektywna, zarówno jedno jak również dwubiegunowa jest choroba nieuleczalną.

Można znosić jej symptomy, jednakże nie umiemy powstrzymać, ani przewidzieć jej nawrotów. Poniektóre ze środków wykorzystywanych w ostrej fazie należy brać poprzez całe życie. Specjaliści niejednokrotnie polecają codzienne stosowanie soli litu, jakie stabilizują humor. Niezwykle przydatna jest psychoedukacja oraz współpraca samego pacjenta. Stabilizująco na humor działa uregulowany styl życia, unikanie stresu, regularna aktywność ruchowa i dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega-3, jakie są stabilizatorem nastroju.

Cyklofrenia a schizofrenia

Cyklofrenia to dolegliwość, jaka niejednokrotnie łączona jest ze schizofrenią. Należałoby wiedzieć, iż są to dwa różnorodne przewlekłe schorzenia zdrowia emocjonalnego, a schizofrenia daje całkowicie odmienne symptomy aniżeli choroba afektywna dwubiegunowa. U osób cierpiących na zburzenie afektywne dwubiegunowe zauważa się ogromne zmiany w energii oraz nastroju, pojawia się ekstremalne pobudzenie bądź mania oraz depresja. Ludzie ze schizofrenią doświadczają tymczasem halucynacji oraz urojeń. Osoby cierpiące na schizofrenię widzą oraz słyszą rzeczy, jakie w prawdzie nie mają miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *