Eukaliptus gałkowy

Eukaliptus gałkowy – właściwości lecznicze, zastosowanie

Eukaliptus gałkowy (Eucalyptus globulus) to ogromne drzewo o wysokości około 50 m, pojedyncze okazy mogą osiągnąć wysokość 100 m lub więcej. Jego unikalną właściwością jest zdolność wchłaniania dużej ilości wilgoci z gleby, działając jak naturalne osuszanie bagnistych miejsc.

Naturalnym obszarem występowania eukaliptusa gałkowego jest Australia i najbliższe wyspy. W innych miejscach eukaliptus był sztucznie uprawiany. Rośnie w Ameryce Południowej, Afryce, Indiach, Indonezji, Nowej Zelandii, Morzu Czarnym i Śródziemnym, na Krymie, Kaukazie i Mołdawii.

Eukaliptus gałkowy ma gładką korę z odcieniem niebieskawym i bujną koronę kulistą. Liście eukaliptusa, w zależności od ich wieku, wyglądają inaczej: młode mają kształt w kształcie serca, są umieszczone na przemian i prawie pozbawione ogonków, starsze są spiralnie umieszczone, ciemnozielone. Wydzielają charakterystyczny bardzo silny zapach. Kwiaty powstają jesienią w 3 i 5 roku życia drzewa, mają duże rozmiary na krótkich szypułkach. Owoce to torebka wielonasienna.

Eukaliptus gałkowy – właściwości lecznicze

Olejek eteryczny z liści eukaliptusa gałkowego jest potężnym lekarstwem na wiele chorób. Oprócz oleju zawartego w liściach, istnieje ogromna ilość fitoncydów, substancji garbnikowych i smolistych, które mają również pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Kompozycja ta określa szeroki zakres eukaliptusa w medycynie, zarówno w ludowej, jak i oficjalnej.

W medycynie liście eukaliptusa były używane przez długi czas. W liściach olejek eukaliptusowy (0,7-2%), którego głównym składnikiem jest cyneol, eukaliptol lub – monocykliczne terpenowe o działaniu utleniającym, a to tłumaczy się efekt dezynfekcji. Eukaliptus gałkowy ma działanie ściągające, hemostatyczne, wykrztuśne, co wynika z obecności w nim garbników. Eukaliptus gałkowy jest ogólnie zalecany, na uspokojenie, jako środek relaksujący dla mięśni gładkich.

Antyseptyczne, dezynfekujące działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe ze względu na obecność w liściach eukaliptusa znacznej ilości środków bakteriobójczych: phytoncids, glikozydy, oleje, makro i mikroelementów: wapnia, potasu, magnezu, żelaza, miedzi, manganu, krzemu i innych.

Eukaliptus gałkowy – zastosowanie

Wywar z liści i olejek eukaliptusowy jest szeroko stosowany w medycynie, jako silny środek antyseptyczny i przeciwzapalny i środek do inhalacji, w leczeniu chorób dróg oddechowych takich jak:

 • Astma
 • Zapalenie krtani
 • Zapalenie tchawicy
 • Nieżytowe i ropne zapalenie oskrzeli
 • Ropień płuca
 • Zapalenie opłucnej
 • Gruźlica
 • Zapalenie migdałków
 • Choroby jamy ustnej

Oraz do przemywania zainfekowanych ran i ostrych i przewlekłych chorób żołądkowo-jelitowych.

Substancje czynne eukaliptusa gałkowego zwalczają także pasożyty: robaki, roztocza i wszy. W tym aspekcie korzyści eukaliptusa gałkowego są w równym stopniu uznawane przez oficjalną i tradycyjną medycynę, a także przez weterynarię. Przy zastosowaniu zewnętrznym, działanie przeciwbólowe olejku eterycznego, jest dobrym narzędziem do łagodzenia bólu w bólu głowy i bólu zębów.

Eukaliptus gałkowy jest z powodzeniem stosowany do zwalczania uporczywych patogennych mikroorganizmów: gronkowców, paciorkowców i tym podobnych. Jest także w stanie pomóc w stanach gorączkowych i jest stosowany w celu zapobiegania im. Działanie bakteriobójcze, antyseptyczne i dezynfekujące preparatów na bazie eukaliptusa stosuje się w leczeniu chorób ginekologicznych takich jak: zapalenie przydatków, endometrioza, nadżerki szyjki macicy a także wrzodów, ropni i procesów zapalnych nerek i dróg moczowych.

Maści z eukaliptusem gałkowym są dobrym lekarstwem na:

 • Artretyzm
 • Artrozy
 • Osteochondrozy
 • Zapalenie korzonków nerwowych
 • Zapalenie mięśni
 • Bóle reumatyczne i inne choroby stawów i układu mięśniowo-szkieletowego.

Eukaliptus gałkowy jest niezastąpiony w zapobieganiu infekcjom przenoszonym przez unoszące się w powietrzu kropelki. Wdychanie substancji lotnych z oleju eukaliptusowego może zapobiec infekcji nawet w trakcie epidemii. Eukaliptus gałkowy leczy także zapalenie jelita grubego a w praktyce okulistycznej jest stosowany w leczeniu zapalenia powiek i zapalenia spojówek.

Eukaliptus gałkowy – sposoby użycia

Eukaliptus gałkowy jest wykorzystywany do różnych celów, na przykład do płukania gardła, płukania nosa, itp. Aby przygotować, napar należy: 1 łyżkę liści zalać 0,5 litrem wrzącej wody, pozostawić do zaparzenia pod przykryciem przez 1,5-2 godziny, po czym przecedzić. Przy zapaleniu oskrzeli, zapaleniu tchawicy i innych chorobach układu oddechowego, może być stosowany do 50 ml. 3-4 razy dziennie.

Do inhalacji i płukania stosuje się też 10-15 kropli oleju, rozcieńczonych w 200 ml wody.

Podobnie można również użyć wywaru z eukaliptusa gałkowego. Do tego należy wziąć 2 łyżki liści i umieścić w garnku wlać 200 ml. gotującej się wody i gotować na wolnym ogniu w przez 15-20 minut. Następnie przecedzić.

Do leczenia owrzodzeń żylnych i ran ropnych eukaliptusa gałkowego stosuje się w następujący sposób: 30 g sproszkowanego liści zalać 1 filiżanką wrzącej wody, umieścić w garnku i gotować przez 30 minut, mieszając. Po ostudzeniu, przecedzić.

Herbatkę z liści eukaliptusa gałkowego należy przygotować w następujący sposób: 2 łyżeczki suchych sproszkowanych liści eukaliptusa zalać 2 filiżankami przegotowanej wody, zaparzać pod przykryciem przez 15 minut, przecedzić. Pić herbatkę małymi łykami przez cały dzień na kaszel, przeziębienia, w celu zwiększenia odporności i zapobieganiu przeziębieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *