ortoreksa

Ortoreksja – przyczyny, symptomy, leczenie, rozpoznawanie

Ortoreksja to schorzenie natury umysłowej, jakie dość niedawno zostało określone oraz wciągnięte do słownika psychopatologii schorzeń żywienia, rozprzestrzenia się niczym zaraza pośród chorych onkologicznych. Ortoreksja znaczy dokładnie obsesję na punkcie prawidłowego żywienia.

Co to jest ortoreksja?

Ortoreksja to fobia na punkcie prawidłowego żywienia. Najpierw zdrowe zwyczaje z postępem czasu przeradzają się w nieprawidłowe zachowania. Ludzie chorzy na ortoreksję za wszelką cenę chcą utrzymać zgrabną figurę oraz zmieścić się w upragniony rozmiar. Nigdy nie są w pełni usatysfakcjonowani z własnego stylu życia, gdyż twierdzą, iż mogą jeszcze bardziej się postarać. Wszelkie potrawy wybierane poprzez taką osobę dokładnie trzymają się sztywnego wzorca, co finalnie nie jest dobre dla zdrowia. Z biegiem rozwoju schorzenia, ludzie spożywają jedynie parę artykułów, jakie uważają za odpowiednie dla nich.

Ortoreksja – przyczyny

Ortoreksja to dolegliwość, jaka ma źródło psychologiczne. Ortorektycy nie dążą do straty wagi, ich działania są uzasadniane nadmierną troską o własne zdrowie. Początki ortoreksji niezwykle niejednokrotnie są lekceważone oraz niewidoczne. Zastanów się, jak często zdarzyło ci się powiedzieć: “już nigdy nie zjem czegoś, co jest szkodliwe!”. Samo hasło nie brzmi groźnie, lecz gdy zostanie wprowadzone na poważnie, to zacznie rządzić twoim życiem, prowadząc właśnie do ortoreksji. Tenże rodzaj myślenia wywołuje skrupulatne przewidywanie pokarmów i usuwanie z diety następnych elementów, jakie wydają się nie dosyć zdrowe. To podstawowy krok do obsesji na punkcie zdrowej żywności. Ortoreksja to typ uzależnienia, w jakim zamiast poprawiać własną formę zdrowotną, niezmiennie się ją niszczy.

Symptomy

Ortoreksja to dolegliwość umysłowa, jaką łatwo jest zaniedbać. Symptomy ortoreksji są niezwykle ciężkie do zindetyfikowania. Wielu osobom trudno jest sobie wyobrazić, iż zdrowe odżywianie może szkodzić. Jednakże tak rzeczywiście jest. Jeszcze więcej ludzi odreagowuje własne kłopoty oraz kompleksy niezdrową fascynacją jedzeniem. Granica pomiędzy prawidłowym jedzeniem i dolegliwością jest, wbrew pozorom, bardzo delikatna.

Nikt nie zapada na ortoreksję w przeciągu jednego dnia. Jest to długotrwały mechanizm. Ortoreksja zaczyna się niewinnie. Wczesne symptomy ortorekcji to rezygnacja ze słodyczy oraz tłustych mięs, po czym na liście zabronionych artykułów znajduje się jeszcze więcej punktów. Do diety dochodzą wyczerpujące ćwiczenia oraz po określonym okresie mogą pojawić się kłopoty. Kluczowa dla ortoreksji jest również strata zdolności czucia apetytu, i również tego, ile jedzenia jest niezbędne oraz gdy występuje czas nasycenia się.

Szkodliwe efekty zdrowej diety

Osoby zmagające się z ortoreksją chorują na niezliczone dolegliwości, jakich podstawa tkwi w nieprawidłowym sposobie żywienia się. Niewystarczający dowóz podstawowych grup elementów wzmacniających: białka, tłuszczów, cukrów, witamin oraz elementów mineralnych przyczynia się do występowania zmian około narządowych. Konsekwencja tychże schorzeń niezwykle niejednokrotnie okazuje się uszkodzeniem pracy narządu, i chociażby pełnego układu. Wpierw pojawiają się uciski oraz zawroty głowy, problemy z pamięcią oraz koncentracją. Do nich dołączają się wymioty, bóle brzucha, osłabienie.

Ustaje menstruacja, organizm nie tworzy bowiem odpowiedniej ilości estrogenów potrzebnych do zachowania stałych cykli. Brak odpowiedniej ilości żelaza oraz cynku, jakiego zarzewiem jest mięso może wywołać niedokrwistość oraz spadek wytrzymałości. Rośnie zagrożenie osteoporozą, nadciśnieniem, chorobą serca, pojawiają się huśtawki nastroju, depresja. Ortoreksja ma także konsekwencje dla funkcjonowania chorego w społeczeństwie. Ze względu na własną restrykcyjną dietę, a zwłaszcza na natrętne do niej przywiązanie oraz przeświadczenie o własnej wyższości, staje się osamotniony. Ortorektyk potrafi rzucić pracę, gdy przeszkadza mu ona w zdrowym odżywianiu oraz zerwać kontakty z rodziną, gdy owa sprzeciwia się jego praktykom.

Jak leczyć ortoreksję?

Liczba osób dotkniętych ortoreksją nieustannie rośnie. Wedle doniesień naukowych, przeważnie chorują na nią dobrze sytuowane, inteligentne panie, będące w wieku ok. 30 lat. Zaburzenie jeszcze powszechniej dotyczy także panów, aby poradzić sobie z ową właśnie dolegliwością, niezbędna jest specjalistyczna terapia. Terapia osób z obsesją zdrowego żywienia jest niezwykle skomplikowana. Niejednokrotnie wymagana jest interwencja specjalistów oraz suplementacja w celu uzupełniania powstałych deficytów pokarmowych.

Najistotniejsze w przebiegu leczenia ortoreksji są spotkania z psychologiem oraz terapia behawioralno-poznawcza, jaka ma na celu trafienie do źródła kłopotu, jaki stworzył ortoreksję, uporanie się z poczuciem niższości oraz silną potrzebą kontroli i stworzenie odpowiednich zwyczajów żywieniowych. Podczas leczenia ortoreksji do menu co jakiś czas wprowadza się kolejny artykuł spożywczy uważany dotąd poprzez ortorektyka za niezdrowy. Celem owego działania jest zauważenie poprzez ortorektyka, iż jedzenie nie wpłynęło niekorzystnie na zdrowie, więc kłopot był poprzez niego wyolbrzymiany. Terapia ma doprowadzać do zmiany myślenia o jedzeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *