Kompleks Edypa

Kompleks Edypa – czym jest kompleks Edypa? Leczenie kompleksu

Kompleks Edypa to zbiór uczuć i idei, częściowo lub całkowicie nieświadomych, energii emocjonalnej, która tworzy strukturę osobowości każdej osoby. Ciepłe uściski, pocałunki i szczere słowa: mamo, kocham cię zawsze rozgrzewa serce. Ale czasami wydaje się, że przekracza granice. Dziecko w wieku 4 lat chce spać w tym samym łóżku, co mama i twierdzi, że mama zostanie jego żoną. Są to przejawy kompleksu edypalnego i stanowią pewien etap w normalnym rozwoju dziecka. Ale czasami to zachowanie może trwać dłużej, czasem znacznie dłużej niż zwykle.

Czym jest kompleks Edypa?

Kompleks Edypa to pociąg seksualny do rodzica płci przeciwnej i uczucie zazdrości wobec przedstawiciela tej samej płci. Kompleks Edypa został nazwany, opisany przez słynnego psychoanalityka Zygmunta Freuda na cześć mitu o Edypie, który zabił swego ojca-króla i poślubił swoją matkę. Syn doświadcza pożądania seksualnego i silnej miłości do matki. Do ojca przejawia agresywne uczucia i zazdrość. Stara się odepchnąć go na bok, by zająć jego miejsce. Próbuje zachowywać się jak mężczyzna, o ile jest to zawarte w nieformalnych koncepcjach dzieci. Ponadto córka chce zająć miejsce matki. Czasem specyficzną nazwą jest kompleks Electra. Freud argumentował, że kompleks Edypa jest charakterystyczny dla wszystkich dzieci od 3 roku życia do czasu formowania się jednostki, oddzielnego „ja”. I zwykle powinno to trwać do 6-7 lat. Jeśli tak się nie stanie, warto porozmawiać o niepełnosprawności rozwojowej i należy ją unormować.

Psychologia kompleksu Edypa

Nie wszyscy psychologowie spokojnie przyjęli freudowską interpretację legendy i sformułowania teorii. Niektórzy w ogóle jej nie uznawali i interpretowali inaczej. Adler twierdził, że objawiło się pragnienie zdominowania obojga rodziców. Jung powiedział, że pragnienie syna, by być bliżej matki, jest niczym innym jak pragnieniem powrotu do łona. Było ciepło, przytulnie, otoczone stałym poczuciem ochrony i miłości i niczego od niego nie wymagano. Fromm argumentował, że pragnienie dziecka do obalenia patriarchalnego reżimu w rodzinie objawiło się właśnie w ten sposób. Reich uważał, że kompleks Edypa nie będzie trwałym elementem rozwoju. Kiedy w przyszłości role w rodzinie zmieniają się objawy kompleksu mogą zniknąć. Tak, więc psychologowie nie osiągnęli jednego punktu widzenia, nowoczesne eksperymenty nie mogą osiągnąć jednego wniosku.

Główne cechy kompleksu Edypa

W zależności od rodzaju edukacji w rodzinie, rodzaju relacji między jej członkami, główne objawy mogą się różnić. Główne to:

  • Nastrojowe zachowanie. Dziecko próbuje przyciągnąć uwagę rodzica płci przeciwnej. Dlatego stara się to zrobić nie tylko dobrym zachowaniem, ale także kaprysami i napadami złości.
  • Stresujący stan umysłu. Dzieci są w ciągłym napięciu i irytacji, ponieważ doświadczają nowych wrażeń, których nie rozumieją. Zawsze istnieje rywal, od którego musi być lepsze.
  • Poczucie własności. Trudno zatrzymać mamę / tatę przez cały dzień, jeśli idzie do pracy, na wizytę, na zakupy. Dziecko jest smutne, znudzone, dopóki rodzic nie wróci.
  • Brak przyjaciół. Odmawia komunikacji i spędzania czasu z rówieśnikami. Daje pierwszeństwo i uwagę tylko matce / ojcu.
  • Marzenia. Jeśli opowiada o swoich snach, często słychać erotyczne podteksty dotyczące jednego z rodziców.

Konsekwencje niepełnosprawności rozwojowej

Kompleks Edypa powinien ustąpić w wieku 6-7 lat. Jeśli tak się nie stanie, nastąpią zmiany w osobowość nastolatka, a następnie dorosłego. Mężczyzna będzie zależny, ponieważ zawsze był blisko swojej matki, która decyduje za niego o rozwiązywaniu wszystkich problemów. Stąd niepewność w ich działaniach. Również w stosunku do tandemowego ojca-córki.

Dzieci zdobywają cechy rodziców płci przeciwnej Dziewczynki mają silny i uparty charakter, są celowe, czasem nawet agresywne. Takie osobowości przyciągają mężczyzn, są nimi zainteresowani. Ale trudno jest budować relacje, często nie mogą znaleźć właściwego podejścia. Jeśli chodzi o syna, sytuacja jest gorsza. Ponieważ słaby, zniewieściały mężczyzna przyciąga uwagę bardzo niewielu ludzi. W rezultacie relacja z płcią przeciwną w ogóle się nie układa. Staje się zamknięty w sobie, zwiększa się poczucie samotności. Ze swojej strony może się rozczarować kobietami, ponieważ nie wyglądają jak jego idealna mama.

Leczenie kompleksu Edypa

Leczenie kompleksu Edypa jest bardzo pożądane w młodym wieku, ponieważ znacznie trudniej jest to zrobić w późniejszym okresie życia. Tak długo, jak dziecko jest wychowywane przez oboje rodziców, powinni oni razem zwracać uwagę na dziecko. Ponadto relacje między matką a ojcem powinny być harmonijne, a wtedy nienawiść syna do ojca zniknie, ustępując miejsca szacunkowi.

Jeśli kompleks Edypa przejawia się u osoby dorosłej, powinien skontaktować się z psychoterapeutą. Jednak on sam może sobie pomóc, jeśli zacznie się zmieniać. Jak już wspomniano, kompleks Edypa często przynosi człowiekowi wielkie cierpienie, w szczególności samotność. Młody człowiek, który odczuwa kompleksowi Edypa, musi uświadomić sobie, że jego matka nie jest doskonała, ma swoje braki i słabe punkty, i nie może być prawdziwym towarzyszem życia. Mężczyzna musi nauczyć się być odważny. Jednocześnie powinien komunikować się jak najwięcej zarówno z męskim gronem, jak i z kobietami, o których uwagę powinien się starać a nawet walczyć o nią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *