Ciąża urojona

Ciąża urojona – co powoduje ciążę urojoną? Leczenie

Ciąża urojona to termin medyczny na fałszywą ciążę lub to, co niektórzy nazywają ciążą fantomową. Ciąża urojona charakteryzuje się typowymi objawami ciąży, takimi jak przyrost masy ciała, wzrost brzucha, poranne mdłości, drażliwość i bóle pleców; wszystkie oznaki bycia w ciąży bez noszenia prawdziwego dziecka.

W przeciwieństwie do tego, w co wielu ludzi wierzy, fałszywa ciąża występuje nie tylko u kobiet, ale także u mężczyzn. Kiedy mężczyzna cierpi na fałszywą ciążę, zwykle nazywa się ją współczującą ciążą.

Co powoduje ciążę urojoną?

Ciąża urojona jest niezwykle interesującym przypadkiem chorobowym, dlatego lekarze nadal próbują poznać główną przyczynę choroby. Niektórzy uważają, że przyczyna jest fizyczna, podczas gdy inni uważają, że jest psychologiczna.

Niektórzy uważają, że przyczyną jest trauma fizyczna lub psychiczna, podczas gdy inni uważają, że jest to brak równowagi chemicznej.

Problemy, które mogą powodować ciążę urojoną obejmują:

 • Poronienie (zazwyczaj więcej niż jedno)
 • Bezpłodność
 • Utrata dziecka
 • Załamanie nerwowe

Ponadto istnieją również realne przyczyny fizyczne, w tym nowotwory jajników i brak równowagi chemicznej w mózgu, które w pewien sposób „programują” ciało do myślenia, że jest w ciąży.

Spośród wszystkich wymienionych powyżej przyczyn najczęstsza udokumentowana przyczyna jest prosta – kobieta chce zajść w ciążę tak bardzo, że sama psychicznie przekonuje się, że jest w ciąży. Jest wiele powodów, dla których nie zajdzie w ciążę, w tym bezpłodność lub po prostu dojście do menopauzy.

W rzeczywistości wiele kobiet, które właśnie wejdą w menopauzę, przejdzie przez jakąś formę depresji, która może prowadzić do fałszywej ciąży. Niektórzy badacze sugerują, że ubóstwo, brak edukacji, wykorzystywanie seksualne dzieci lub problemy z relacjami mogą odgrywać rolę w wywoływaniu fałszywej ciąży urojonej.

Kiedy kobieta cierpi na ciążę urojoną, będzie czuła się tak, jak podczas zwykłej ciąży i doświadczać typowych jej objawów; zaczynając od takich rzeczy jak poranne mdłości i częstość oddawania moczu, a następnie zauważy obrzmiałe i obolałe piersi, a w końcu w obrzęk brzucha i wygląd bycia w ciąży. Jedyna prawdziwa różnica polega na tym, że nie ma prawdziwego dziecka. Istnieją również przypadki, w których wykazano, że pacjenci cierpiący na tę chorobę doświadczyli również pewnego rodzaju wykorzystywania seksualnego  lub innego rodzaju urazu emocjonalnego. Tworzenie ciąży to sposób, w jaki ich mózg radzi sobie z doświadczeniem.

Oznaki fałszywej ciąży

Większość kobiet, które cierpią na fałszywą ciążę, naprawdę wierzą, że są w ciąży, ponieważ doświadczają tych samych objawów ciąży. Oznaki fałszywej ciąży są takie same, jak typowa ciąża.

Symptomy :brakujące okresy

 • spuchnięty brzuch
 • przybranie na wadze
 • częste oddawanie moczu
 • zmiany w skórze i włosach
 • opuchnięte piersi
 • odczucia ruchów i skurczów płodu
 • poranne mdłości

Dodatkowo, ogólne złe samopoczucie jest również bardzo częstym objawem ciąży urojonej. Jedynym sposobem, aby upewnić się, że tak naprawdę nie jest się w ciąży, jest przeprowadzenie testów i badania fizycznego.

Testy na fałszywą ciążę

Ponieważ ciąża urojona naśladuje każdy szczegół ciąży, ważne jest, aby lekarz upewnił się, że jest to rzeczywiście fałszywa ciąża, a nie prawdziwa. Te same testy potwierdzające rzeczywistą ciążę są wykonywane w celu zdiagnozowania ciąży urojonej.

Testy te rozpoczynają się od badania fizycznego, w tym badania miednicy, w celu ustalenia, czy doszło do poczęcia. Następnie przeprowadzana jest analiza moczu w celu weryfikacji wyników. Analiza moczu zwykle wychodzi negatywnie, chyba że kobieta cierpi na chorobę taką jak bardzo rzadki nowotwór, który uwalnia te same hormony co ciąża.

USG to kolejny test, który określi, czy ciąża jest prawdziwa, czy fałszywa. To pokaże, w przypadku ciąży urojonej, że nie ma płodu, ale w niektórych ciężkich przypadkach, USG może wykazywać zmiękczenie szyjki macicy, tak jak w prawdziwej ciąży.

USG to jedyny test, który w 100% obali lub udowodni ciążę.

Leczenie

Ciąża, prawdziwa lub urojona, jest ekscytującym czasem dla przyszłej matki. Dla tych, którzy naprawdę są w ciąży, cieszą się 9 miesiącami, które muszą związać ze swoim nienarodzonym dzieckiem i przygotować się do zostania rodzicem.

Ci, którzy myślą i czują, że są w ciąży, odczuwają te same emocje przez następne 9 miesięcy i dłużej. Z niecierpliwością oczekują na wychowanie dziecka w domu – obserwując, jak ma swoją pierwszą kąpiel, stawia pierwsze kroki i rośnie jak typowy dzieciak.

Leczenie urojonej ciąży jest bardzo trudne, ponieważ jest to delikatna sytuacja, niekoniecznie jest to problem medyczny, ale bardziej psychologiczny, gdy objawy mogą trwać od kilku tygodni do 9 miesięcy, a nawet lat.

Po tym, jak lekarz udowodni fakt, że jest to rzeczywiście fałszywa ciąża, przeprowadza się następnie badania psychologiczne. Badania, aby upewnić się, że nie występują podstawowe zaburzenia psychiczne lub neurologiczne. Następnie zapewnia się terapię psychologiczną i wsparcie emocjonalne, ponieważ są to jedyne sposoby leczenia ciąży urojonej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *