Zaburzenia funkcji poznawczych

Zaburzenia funkcji poznawczych – przyczyny, objawy, leczenie

Zaburzenia funkcji poznawczych powodują niewielki, ale zauważalny i mierzalny spadek zdolności poznawczych, w tym pamięci i umiejętności myślenia. Zaburzenia funkcji poznawczych są etapem między spodziewanym spadkiem funkcji poznawczych normalnego starzenia się a poważniejszym spadkiem demencji. Może to obejmować problemy z pamięcią, językiem, myśleniem i osądem, które są większe niż normalne zmiany związane z wiekiem.

Zaburzenia funkcji poznawczych powodują poważne zmiany poznawcze, które mogą być zauważone przez osoby doświadczające ich lub innych ludzi, ale zmiany te nie są wystarczająco poważne, aby zakłócać codzienne życie lub niezależną funkcję. Około 15 do 20 procent osób w wieku 65 lat lub starszych ma zaburzenia funkcji poznawczych.

Objawy

Mózg, podobnie jak reszta ciała, zmienia się wraz z wiekiem. Wiele osób zauważa stopniowo wzrastające zapomnienie w miarę starzenia się. Pomyślenie o konkretnym słowie lub przywołanie imienia danej osoby może zająć więcej czasu. Ale rosnące obawy dotyczące sprawności umysłowej mogą sugerować łagodne upośledzenie poznawcze.

Eksperci klasyfikują zaburzenia funkcji poznawczych na podstawie umiejętności myślenia:

  • Zaburzenia funkcji poznawczych, które przede wszystkim wpływają na pamięć, są znane jako „jagodne”. Chora osoba może zapomnieć o ważnych informacjach, które wcześniej łatwo przywołała, takich jak spotkania, rozmowy lub ostatnie wydarzenia.
  • Zaburzenie funkcji poznawczych, które wpływa na umiejętności myślenia inne niż pamięć. Umiejętności myślenia, na które może mieć wpływ zaburzenie funkcji poznawczych, obejmują zdolność do podejmowania trafnych decyzji, oceniania czasu lub sekwencji kroków potrzebnych do wykonania złożonego zadania lub postrzegania wzrokowego.

Przyczyny

Nie ma jednej przyczyny zaburzeń funkcji poznawczych, podobnie jak nie ma pojedynczego wyniku tego zaburzenia. Objawy zaburzenia funkcji poznawczych mogą pozostać ukryte przez lata, postępować w kierunku choroby Alzheimera lub innego rodzaju demencji lub poprawiać się z czasem.

Aktualne dowody wskazują, że zaburzenia funkcji poznawczych często, choć nie zawsze, rozwijają się w mniejszym stopniu z tych samych rodzajów zmian mózgu obserwowanych w chorobie Alzheimera lub innych formach demencji. Niektóre z tych zmian zostały zidentyfikowane w badaniach sekcyjnych osób z zaburzeniami funkcji poznawczych.

Czynniki ryzyka

Najsilniejszymi czynnikami ryzyka dla zaburzeń funkcji poznawczych są:

  • Coraz starszy wiek
  • Posiadanie specyficznej formy genu znanego jako APOE-e4, również związanego z chorobą Alzheimera – chociaż posiadanie genu nie gwarantuje, że doświadczysz pogorszenia funkcji poznawczych
  • Inne schorzenia i czynniki związane ze stylem życia są powiązane ze zwiększonym ryzykiem zmiany funkcji poznawczych, w tym:
  • Cukrzyca
  • Palenie
  • Wysokie ciśnienie krwi
  • Podwyższony poziom cholesterolu
  • Otyłość
  • Depresja
  • Brak ćwiczeń fizycznych
  • Niski poziom wykształcenia
  • Rzadki udział w działaniach stymulujących umysłowo lub społecznie.

Diagnoza

Zaburzenia funkcji poznawczych są „kliniczną” diagnozą reprezentującą najlepszą profesjonalną ocenę lekarza dotyczącą przyczyny objawów danej osoby. Jeśli lekarz ma trudności z potwierdzeniem rozpoznania zaburzeń funkcji poznawczych lub przyczyny zaburzeń funkcji poznawczych można wykonać testy biomarkerów, takie jak obrazowanie mózgu i testy płynu mózgowo-rdzeniowego, aby określić, czy dana osoba ma zaburzenia funkcji poznawczych z powodu choroby Alzheimera.

Diagnostyka medyczna zaburzeń funkcji poznawczych obejmuje następujące podstawowe elementy:

  • Dokładna historia medyczna, w której lekarz dokumentuje bieżące objawy, wcześniejsze choroby i schorzenia oraz historię rodzinną istotnych problemów z pamięcią lub demencji.
  • Ocena niezależnej funkcji i codziennych czynności, która skupia się na wszelkich zmianach ze zwykłego poziomu funkcji danej osoby.
  • Dane od członka rodziny lub zaufanego przyjaciela, aby zapewnić dodatkową perspektywę dotyczącą sposobu zmiany funkcji.
  • Ocena stanu psychicznego za pomocą krótkich testów mających na celu ocenę pamięci, planowania, oceny, umiejętności rozumienia informacji wizualnych i innych kluczowych umiejętności myślenia.
  • Badanie neurologiczne w gabinecie w celu oceny funkcji nerwów i odruchów, ruchu, koordynacji, równowagi i zmysłów.
  • Ocena nastroju do wykrywania depresji; objawy mogą obejmować problemy z pamięcią lub uczucie „zamglenia”. Depresja jest powszechna i może być szczególnie powszechna u osób starszych.
  • Badania laboratoryjne, w tym badania krwi i obrazowanie struktury mózgu.

Jeśli opracowanie nie daje jasnego obrazu klinicznego, lekarz może zalecić test neuropsychologiczny, który obejmuje serię testów pisemnych lub komputerowych w celu oceny określonych umiejętności myślenia.

Komplikacje

Ludzie z zaburzeniami funkcji poznawczych mają znacznie zwiększone ryzyko rozwoju demencji. Ogólnie około 1 do 3 procent starszych osób rozwija demencję każdego roku. Badania sugerują, że u około 10 do 15 procent osób z zaburzeniami funkcji poznawczych rozwija się ono każdego roku w demencję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *