Zaburzenia nastroju

Zaburzenia nastroju – przyczyny, rodzaje, sposoby leczenia

Zaburzenia nastroju charakteryzują się poważną zmianą nastroju, która powoduje zakłócenia czynności życiowych. Chociaż rozpoznaje się wiele różnych podtypów, istnieją trzy główne stany zaburzeń nastroju: depresyjny, maniakalny i dwubiegunowy. Duże zaburzenie depresyjne charakteryzuje się ogólnie obniżonym nastrojem. Podwyższone nastroje charakteryzują się manią lub hipomanią. Cykl między nastrojami depresyjnymi i maniakalnymi jest charakterystyczny dla dwubiegunowych zaburzeń nastroju. Poza typem i podtypem nastroju, zaburzenia te różnią się również intensywnością i nasileniem.

Charakterystyka ogólna

Życie codzienne to kolejka emocji. Normalne wahania nastroju przychodzą i odchodzą. Kiedy twój nastrój zaczyna mieć wpływ na twoje codzienne czynności i na twoje społeczne, edukacyjne i zawodowe relacje, możesz cierpieć na zaburzenia nastroju. Jeśli masz zaburzenia nastroju, Twój ogólny stan emocjonalny lub nastrój jest zniekształcony lub niezgodny z okolicznościami i zakłóca twoją zdolność do funkcjonowania. Możesz być bardzo smutny, rozdrażniony (przygnębiony) lub możesz mieć okresy depresji na przemian z nadmierną radością (mania).

Zaburzenia lękowe mogą również wpływać na nastrój i często występują wraz z depresją. Zaburzenia nastroju mogą zwiększać ryzyko samobójstwa.

Przykłady zaburzeń nastroju

Niektóre przykłady zaburzeń nastroju obejmują:

  • Duże zaburzenie depresyjne – długotrwałe i uporczywe okresy skrajnego smutku
  • Choroba afektywna dwubiegunowa – zwana również depresją maniakalną lub chorobą afektywną dwubiegunową, depresja obejmująca naprzemienne czasy depresji i manii
  • Choroba afektywna sezonowa – forma depresji najczęściej związana z mniejszą ilością światła dziennego na dalekich północnych i południowych szerokościach geograficznych trwająca od późnej jesieni do wczesnej wiosny
  • Zaburzenie cyklotymiczne – zaburzenie, które wywołuje wzloty i upadki emocjonalne, które są mniej ekstremalne niż choroba afektywna dwubiegunowa
  • Przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne – zmiany nastroju i drażliwość, które występują podczas fazy przedmiesiączkowej cyklu kobiety i ustępują wraz z początkiem miesiączki
  • Trwałe zaburzenie depresyjne (dystymia) – długotrwała (przewlekła) postać depresji
  • Depresja związana z chorobą medyczną – utrzymujący się obniżony nastrój i znaczna utrata przyjemności w większości lub we wszystkich czynnościach, które są bezpośrednio związane z fizycznymi skutkami innego stanu zdrowia
  • Stan depresyjny wywołany używaniem substancji lub lekami – objawy depresji, które rozwijają się w trakcie lub wkrótce po zażyciu lub odstawieniu substancji lub po ekspozycji na lek

Depresja

Jeśli cierpisz na depresję, uczucie negatywności może wpłynąć na całą twoją istotę. Chociaż istnieją różne rodzaje depresji, większość z nich ma wpływ na nastrój, funkcje poznawcze, sen, zachowanie, całe ciało i wagę. Prawdopodobnie doświadczasz apatii, ogólnego niezadowolenia, utraty zainteresowania rzeczami, które dawniej były przyjemne, masz wahania nastroju lub poczucie ogólnego smutku. Ponadto możesz mieć myśli samobójcze, problemy ze snem, być nadmiernie rozdrażniony, społecznie izolowany i niespokojny. Stan depresyjny często wpływa również na twoją wagę – możesz stracić zainteresowanie jedzeniem i stracić masę ciała lub czuć nadmierny głód i przybrać na wadze.

Mania

Maniakalne nastroje charakteryzują się niezwykle wysoką energią i dobrym nastrojem. Często pojawia się uczucia euforii. Te podwyższone nastroje zazwyczaj trwają trzy dni lub dłużej przez większość dnia. Klasyczne objawy manii obejmują szybkie lub nadmierne mówienie, wymagają znacznie mniej snu niż zwykle, rozpraszanie uwagi, słaby osąd, impulsywność i podejmowanie nierozważnych decyzji.

Możliwości leczenia

Zaburzenia nastroju leczy się głównie za pomocą leków i psychoterapii. Jednak nawet w przypadku leczenia zaburzenia nastroju utrzymują się przez całe życie lub przychodzą i odchodzą. Edukacja o zaburzeniach nastroju pomaga osobom cierpiącym na te schorzenia rozpoznać wzorce zachowań i myśli, które wskazują na zaburzenie nastroju, które się zmienia  i zachęcić je do poszukiwania dodatkowego leczenia.

Zwykle leki przeciwdepresyjne i leki przeciwlękowe są przepisywane osobom cierpiącym na zaburzenia nastroju, aby złagodzić stres emocjonalny. Jednak nawet jeśli chodzi o leki, większość świadczących usługi w zakresie zdrowia psychicznego zaleca je w połączeniu z psychoterapią.

Psychoterapia lub terapia konwersacyjna koncentruje się na zmianie wzorców myślowych i zachowań. Terapia poznawczo-behawioralna jest często uważana za terapię wzorcową dla osób żyjących z zaburzeniami nastroju. Stwierdzono znaczące pozytywne efekty leczenia, a w niektórych przypadkach sama psychoterapia wystarcza do leczenia zaburzeń nastroju.

Niektóre zaburzenia nastroju, takie jak depresja dwubiegunowa, są zwykle leczone przez całe życie lekami stabilizującymi nastrój w połączeniu z psychoterapią. Ponadto nasilenie niektórych zaburzeń nastroju może powodować hospitalizację. Zwłaszcza jeśli osoby dotknięte chorobą próbowały wyrządzić krzywdę sobie lub innym, albo miały myśli lub usiłowały popełnić samobójstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *