Silne swędzenie okolicy odbytu

Silne swędzenie okolicy odbytu – przyczyny, objawy, leczenie

Silne swędzenie okolicy odbytu to bardzo trudna i wstydliwa dolegliwość. Przeprowadzone badania określają, że schorzenie to obecne jest wśród 5% populacji. Podkreślić należy także fakt, że choroba ta zdecydowanie częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet. Dolegliwości związane ze zwędzeniem w okolicy odbytu nasilają się w okresie pory letniej. Odczucie związane z pieczeniem, swędzeniem, paleniem w obszarze odbytu istotnie wpływa na pogorszenie poziomu i jakości ludzkiego życia.

Wpływa na przede wszystkim na poczucie wartości osoby, która dotknięta została określoną chorobą. Dla rozpoznania choroby nie są konieczne żadne badania ani testy laboratoryjne. Wystarczający w tym względzie jest wywiad przeprowadzony z pacjentem, a także obserwacja miejsca odczuwania wstydliwych problemów. Obszar skóry w określonym miejscu często charakteryzuje się zaczerwienieniem, ponadto jest mocno przekrwiona, a także niejednokrotnie wydostaje się z niej płyn surowiczy.

Bardziej skomplikowanym elementem w tym zakresie jest znalezienie czynnika, który przyczynia się do powstania świądu w okolicy odbytu. Związane jest to bowiem z koniecznością przeprowadzenia wielu specjalistycznych testów i badań, które pozwolą określić potencjalne przyczyny uaktywniania się określonego symptomu. W czasie diagnostyki specjalista powinien podjąć działania zmierzające do przeprowadzenia konsultacji także z innymi specjalistami z dziedzin takich jak, chirurgia, ginekologia, a także dermatologia.

Silne swędzenie okolicy odbytu – przyczyny

Przyczyny prowadzące do powstania opisywanej w tym artykule dolegliwości nie są do końca znane. Jest wiele przypuszczeń a środowisko medyczne w tym względzie jest mocno podzielone. Istnieje przekonanie, że silne swędzenie okolicy odbytu pojawia się u osób, które przyjmują w swojej diecie zwiększone ilości czekolady, owoców cytrusowych, żółtego sera, ponadto także alkoholu, kawy, pikantnych przypraw, piwa i innych.

Pojawiają się opinię, że dolegliwość często występuje w przypadku dużych niedoborów witamin z grupy A oraz D. Lista czynników prowadzących do uaktywnienia się przewlekłego uczucia swędzenia w okolicy odbytu jest długa. W związku z tym elementy wpływające na powstanie opisywanej choroby podzielone zostały na przyczyny miejscowe, a także ogólnoustrojowe. Wśród przyczyn miejscowych wyróżnia się następujące kategorie sprawców: hemoroidy, szczelinę odbytu, przetokę odbytu, choroby związane ze stanem zapalnym jelita grubego, nowotwory, a także wypadanie śluzówki odbytu.

Ponadto do tej kategorii przyczyn zaliczyć można również niedostateczne dbanie o higienę intymną oraz nadmierne pocenie się. Bardzo często także do swędzenia okolic odbytu dochodzi na skutek obecności alergii na mydła i inne wykorzystywane kosmetyki, a także na proszek i noszoną bieliznę. Schorzenie może także uaktywnić się u kobiet, u których pojawia się obfita wydzielina z pochwy, a także zakażenia okolic odbytu.

Wśród elementów zakwalifikowanych do drugiej grupy, a więc do kategorii przyczyn ogólnoustrojowych wymienia się obecność żółtaczki, cukrzycy, występowanie różnego rodzaju alergii, ponadto łuszczyca, dna moczanowa, przewlekle choroby związane z funkcjonowaniem nerek, wątroby, zaburzenia wydzielnicze tarczycy, jajników, trzustki, a także inne problemy hormonalne, aż w końcu zakażenia wywołane przez pasożyty.

Istnieją sytuację, w których nie zawsze udaje określić się co jest potencjalną przyczyną ujawnienia się określonego problemu zdrowotnego. Gdy w rezultacie przeprowadzonych badań i testów nie udało się poznać przyczyny wpływającej na uaktywnienie się schorzenia, określa się wówczas że w danym przypadku występuje samoistne swędzenie okolicy odbytu.

Silne swędzenie okolicy odbytu – leczenie

W sytuacji gdy przyczyną powstania silnego swędzenia okolicy odbytu jest jakaś choroba ogólnoustrojowa np. żółtaczka czy cukrzyca, konieczne jest podjęcie działań zmierzających do leczenia choroby stanowiącej przyczynę powstania wstydliwej dolegliwości. Oczywiście konieczność leczenia choroby ogólnoustrojowej nie wynika tylko z faktu ujawnienia się swędzenia okolicy odbytu, leczenie choroby konieczne jest samo w sobie.

W sytuacji gdy nieprzyjemny problem jest wynikiem zaburzeń w gospodarce hormonalnej i dotyczy kobiet w okresie menopauzalnym, zaleca się wówczas przyjęcie zastępczej kuracji hormonalnej. W przypadku występowania miejscowych przyczyn prowadzących do schorzenia, stosuje się wtedy preparaty przeciwzapalne oraz przeciwbólowe, w formie maści lub żelu. Bardzo często zdarza się także, że swędzenie powstaje na skutek problemów psychicznych, wtedy pojawia się konieczność przyjmowania środków uspokajających.

W ostatecznych sytuacjach podejmowane są czynności zmierzające do przeprowadzenia zabiegu nacięcia drobnych nerwów skórnych, które znajdują się w obszarze odbytu. Inna technika polega na ostrzykiwaniu obszarów, w których odczuwa się nieprzyjemności, alkoholem etylowym. Pozwala to na zniesienie czucia w określonym miejscu.

Ważną kwestią jest także odpowiednie dbanie o okolice odbytu, aby uchronić się przed nieprzyjemnym i wstydliwym świądem. W tym zakresie należy zachowywać prawidłową higienę miejsc intymnych. Należy unikać zwykłego mydła, myć się bieżącą wodą, najlepiej dłonią, delikatnie osuszać określone miejsce. Dodatkowo należy unikać zawilgocenia okolic odbytu w ciągu dnia, nie używać pudrów i talków. Dbać o regularne wypróżnianie, przestrzegać odpowiedniej diety i inne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *