badanie moczu w ciąży

Badanie moczu w ciąży – interpretacja wyników, wskazania i wyniki

Badanie moczu w ciąży, a ciąża to szczególny czas. To właśnie w tych 9 miesiącach najczęściej kontrolujemy swoje zdrowie. Stan zdrowia dobrze obrazują wyniki badania krwi oraz moczu. Badanie moczu jest badaniem rutynowym w czasie ciąży wykonywanym co najmniej siedem razy. Pobierana próbka moczu jest oddawana do analizy laboratoryjnej i poddawana badaniom biochemicznym i fizycznym.

Badanie moczu w ciąży – wskazania i wyniki

Badanie moczu w ciąży zleca lekarza, jednak samodzielnie również możemy je wykonać w laboratorium dostarczając próbkę moczu pobranego na czczo. Wyniki winien interpretować lekarz, pomimo norm jakie widnieją na wydruku z laboratorium mogą one być rożne dla różnych ciężarnych. Zwłaszcza istotne znaczenie mają trzy wskaźniki.

Po pierwsze czy mocz zawiera cukier a jeśli tak to w jakiej ilości, stężeniu. Po drugie czy w moczu znaleziono białka oraz czy mocz wskazuje na zakażenie układu moczowego. To ostatnie jest typowym schorzeniem ciężarnych i wymaga sukcesywnego leczenia.

Na zakażenie wskazuje dużą ilość leukocytów w moczu. Jeśli zostanie w próbce wykryty cukier, lekarz winien zlecić dodatkowe badania w kierunku cukrzycy ciężarnych. To kolejne schorzenie typowe dla ciąży i mogące pociągać poważne konsekwencje, powikłania gdy nie zostanie w porę podjęte właściwe leczenie.

Jeśli wskazania białka są zawyżone może to oznaczać chorobę nerek lub nadciśnienie tętnicze co skłania do dalszej diagnostyki. Niestety zakażenia dróg moczowych mogą przebiegać bezobjawowo i jedynie mocz może pomóc je zdiagnozować. Tymczasem brak leczenia tworzy stan zagrożenia życia ciąży.

Badanie moczu w ciąży – interpretacja wyników

Badanie moczu w ciąży – zabarwienie

Mocz w normie ma kolor jasnożółty. Zabarwienie czerwone świadczy o krwi i przenikaniu krwinek czerwonych co wskazuje na kamicę nerkową i problemy z nerkami. Natomiast kolor brunatny oznacza problem z wątrobą, bowiem wykrywana jest wówczas w moczu bilirubina.

Badanie moczu w ciąży – przejrzystość

Przejrzystość w normie to klarowność jaka jest pożądana w świeżej próbce. Gdy mocz jest mętny wskazuje na ropne zakażenie dróg moczowych lub kamicę.

Badanie moczu w ciąży – odczyn Ph

Odczyn moczu winien być kwaśny około 5,5pH. Zasadowy odczyn świadczy o upośledzeniu nerek zakażeniu dróg moczowych lub kamicy.

Badanie moczu w ciąży – gęstość

Gęstość w normie to przedział 1,023–1,035 g/cm3. Jeśli ciężar właściwy zbliżony jest do ciężaru wody wskazuje to na dysfunkcje nerek.

Badanie moczu w ciąży – bakterie

W moczu zdrowej kobiety nie powinny znajdować się bakterie. Jeśli się znajdują to sygnał iż mamy do czynienia z zakażeniem nerek lub dróg moczowych. Czasem jednak bakterie te mogą pochodzić ze skóry wokół śluzówki, stad też w przypadku wykrycia bakterii zaleca się posiew moczu z określeniem ich gatunku i ilości.

Badanie moczu w ciąży – białko

Białko nie powinno znaleźć się w próbce moczu. Białkomocz to wydalanie z moczem ponad 150 mg białka na dobę, ale w ciąży może być to nawet do 200 mg na dobę. Zwykle białko jest obecne podczas gorączki lub w stanie przemęczenia. U ciężarnych wskazuje też na gestozę – zatrucie ciążowe.

Badanie moczu w ciąży – cukier

Cukier podobnie jak biało nie powinien zostać wykryty w badaniu moczu. Gdy jest obecny należy wykonać badanie obciążenia glukozą.

Badanie moczu w ciąży – bilirubina

Normą jest bilirubina całkowita: poniżej1,1 mg/dl; oraz bilirubina związana: poniżej 0,3 mg/dl. Lekkie podwyższenie stężenia w ciąży nie jest niepokojące jednak gdy wartości są dużo wyższe wskazują na rozwój cholestazy.

Badanie moczu w ciąży – erytrocyty i leukocyty

W normie nie powinno być więcej niż 3 erytrocyty i 5 leukocytów. Gdy erytrocytów jest więcej świadczy to o krwinkomoczu lub krwiomoczu a także chorobami układu moczowego. Obecność powyżej 10 krwinek w polu widzenia może sugerować zaburzenia krzepnięcia krwi, niewydolność krążenia, marskość wątroby. Jeśli chodzi o wzrost ilość leukocytów wskazuje on na zakażenie dróg moczowych lub nerek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *