Przymiotno kanadyjskie

Przymiotno kanadyjskie – właściwości lecznicze, zastosowanie

Przymiotno kanadyjskie  (Erigeron canadensis L.) jest to roślina jednoroczna, która dorasta do 30 – 100 cm. Posiada pionowy, dość cienki korzeń o charakterystycznie wzniesionej, szorstko owłosionej łodydze. Posiada żółte kwiaty w koszyczkach zebrane są w gęsty wiechowaty kwiatostan.

Najczęstszym miejscem gdzie można ją spotkać są pastwiska, ugory, nieużytki. Potocznie nazywane jest też konyzą kanadyjską, ma wiele leczniczych substancji. Wykorzystywane jest w medycynie naturalnej przy krwotokach, biegunkach czy na zmiany skórne.

Zaliczany jest do roślin dość pospolicie występujących w naszym kraju. Owocem jest niełupka, podługowata, 1,25 mm dł., 0,25 mm szer. i o2 mm gr., spłaszczone, podłużnie płytko bruzdowana, szarobrunatna. Kwitnie od lipca do października. Jest rośliną roczną, jarą i ozimą. Występuje na nieużytkach, ugorach, w zasiewach zbóż, w uprawach okopowych, w sadach, przy kompostach, na śmietniskach, gruzowiskach, zrębach, na przydrożach.

Przymiotno kanadyjskie – zastosowanie

Szerokie zastosowanie przymiotna kanadyjskiego wynika z pewnością z jego składu. Zawiera on w sobie takie związki chemiczne jak cholina, cukry, flawonoidy (m. in. rutyna, kwercetyna), garbniki, karotenoidy, kwasy wielofenolowe, olejek eteryczny, sole mineralne, związki acetylenowe.

Podczas zbioru przymiotna kanadyjskiego ze stanu naturalnego należy omijać miejsca wyeksponowane na zanieczyszczenia. Zbioru dokonuje się jedynie z czystych ekologicznie stanowisk lub plantacji. Do produkcji leków ziołowych wykorzystuje się ziele przymiotna kanadyjskiego stanowiące jedynie górną, rozgałęzioną część łodygi łącznie z kwiatami. Zbioru dokonujemy na samym początku okresu kwitnienia. Kwiaty zbyt późno zebranego zioła w trakcie suszenia zmieniają się w owoc i obniżają tym samym zawartość substancji czynnych.

Przymiotno kanadyjskie można suszyć w zacienionych, przewiewnych pomieszczeniach lub ogrzewanych suszarniach w temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni. Surowiec wysokiej jakości zachowa swoją barwę oraz nie będzie posiadał zdrewniałych części łodyg i puchu.

Ziele przymiotna kanadyjskiego jest stosowane jako środek hamujący krwawienie. Od dawna stosowane było do zatrzymania krwotoków z narządów rodnych, krwawień w przewodzie pokarmowym, w drogach moczowych i w płucach. Zawarte w zielu przymiotna garbniki działają przeciwbiegunkowo, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Wyciągi i napary z przymiotna kanadyjskiego stosuje się do zahamowania krwawień, przy biegunkach,  chorobie reumatycznej oraz zewnętrznie do obmywań ran, odleżyn i oparzeń.

Przymiotno kanadyjskie – właściwości lecznicze

Przymiotno kanadyjskie posiada bardzo szeroki zastosowanie w lecznictwie. Wśród najbardziej znanych zastosowań przymiotna wymienia się działanie:
– bakteriobójcze,
– przeciwzapalne,
– przyspieszające gojenie,
– ściągające,
– moczopędne,
– przeciwbiegunkowe,
– przeciwkrwotoczne.

Najczęściej stosowanym działaniem ziela jest działanie przeciwkrwotoczne. Szczególnie kiedy dotyczy ono narządów rodnych jak przeciągające się i zbyt obfite miesiączkowanie, krwawienie z przewodu pokarmowego i dróg moczowych, ponieważ powoduje ona wzrost liczby płytek.

Zalecany jest także w stanach zapalnych przewodu pokarmowego, wzdęciach, owrzodzenia jelita grubego. Wykorzystywany jest jako środek moczopędny w stanach zapalnych dróg moczowych, kamicy moczowej, nerczycy. Szczególnie cennym jest to, że działa ono dodatkowo ściągająco łącząc się ze związkami białkowymi między innymi ściany jelita, protoplazmy wykazując dobre działanie przeciwbiegunkowe. Garbniki wywierają działanie przeciwzapalne hamując rozwój flory bakteryjnej oraz zwalniając procesy fermentacyjne i zmniejszając przekrwienie jelit i przeciwdziałając mikokrwawieniom.

Przymiotno kanadyjskie posiada także szerokie zastosowanie zewnętrzne.  Przymiotno kanadyjskieStosuje się je do przemywania trudno gojących się ran, odleżyny, oparzenia I stopnia, choroby skóry (trądzik, wyprysk, świąd). Stosowane zewnętrznie wykazuje działanie gojące, wykazuje się także jego działanie przeciwbakteryjne i nasenne.
W rosyjskiej medycynie ludowej zielu przypisuje się także działanie wzmacniające włosy.

Przymiotno kanadyjskie – sposób użycia

Napar

Przepis; należy wsypać  1 łyżkę suchego rozdrobnionego ziela na 1 filiżankę/szklankę wrzącej wody. 3 razy dziennie po filiżance lub szklance takiego naparu. 2 łyżki rozdrobnionego ziela świeżego na filiżankę wrzącej wody: parzyć pod przykryciem 30-40 minut, przecedzić. pić 3 razy dziennie. Stosować 2-3 tygodnie. Napar nadaje się również do okładów na oczy (25-30 minut), przemywania skóry, płukanek.

Intrakt

Przepis; należy 1 część surowca świeżego i rozdrobnionego zalać 3 częściami gorącego alkoholu 40-50%, odstawić w szczelnym słoju na minimum 7 dni, przefiltrować. Zażywać po 5-10 ml 2 razy dziennie przez 2-3 tygodnie. Podobnie działa i stosować nalewkę na świeżym zielu.

Wyciąg

Przepis: należy 2 łyżki ziela zalać 2 szklankami wrzątku. Po 2 godzinach odcedzić. Pić – 1/2-1/3 szklanki 3-4 razy dziennie po jedzeniu, jako środek moczopędny i przeciwbiegunkowy. Przy krwotokach dobrze jest przyjmować proszkowane ziele – 1/2 łyżki drobno mielonego ziela zmieszać z 3-4 łyżkami powideł, dżemu lub miodem i przyjmować po 1 łyżeczce 3-4 razy dziennie.

Okłady

Zastosowanie -kataplazmy z papki z ziela – w schorzeniach reumatycznych, nerwobólach, kamicy nerkowej. Przymoczki nasączone odwarem z ziela – w trudno gojących się ranach i owrzodzeniach, świądzie skóry, odleżynach oraz oparzeniach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *