okres

Okres – prawdy i mity, przyczyny braku

Okres – to potoczna nazwa miesiączki, menstruacji. Oznacza ona w praktyce kilkudniowe comiesięczne krwawienie z dróg rodnych. Jaka jest przyczyna? Otóż okres spowodowany jest złuszczaniem się i wydalaniem przez pochwę fragmentów błony śluzowej jamy trzonu macicy, w której nie zagnieździło się zapłodnione jajo płodowe. W trakcie określonego przedziału czasowego zachodzą cykle miesiączkowe które wskazują na to iż dziewczynka stała się kobietą i jest zdolna do wydania potomstwa.

Należy pamiętać iż cyklowi towarzyszą również zmiany w całym organizmie.

PRAWDY I MITY O OKRESIE

Dostęp do informacji także tych najbardziej intymnych jest coraz bardziej powszechnych. Kiedyś informacje na temat okresu można było zazwyczaj uzyskać od matek, starszych koleżanek, ewentualnie z książek. Obecnie w XXI wieku Internet stanowi wykładnie tego co nieznane i niezrozumiałe. Teorii na temat okresu jest wiele.

Jedną z nich jest ta która mówi o tym iż miesiączka zawiera groźne bakterie i zarazki. Skąd taki pomysł? Otóż według starożytnych przesądów miesiączka stanowiła przejaw kobiecej nieczystości. Dlatego w konsekwencji w tym czasie kobiety były izolowane od reszty społeczeństwa by nie rozprzestrzeniały stanu postrzeganej nieczystości. Krew postrzegana była jako nieczystość, źródło bakterii, toksyn i zarazków.

To oczywiście MIT gdyż krew menstruacyjna to złuszczony nabłonek macicy, który przed okresem zaczął się pogrubiać, w celu przygotowania się na przyjęcie ewentualnej komórki jajowej. W konsekwencji braku zapłodnienia dodatkowa tkanka nie jest potrzebna. Zostaje ona przez organizm złuszczona i wydalona z macicy.

PRZYCZYNY BRAKU OKRESU

Istnieje wiele czynników które mają bezpośredni wpływ na to czy okres następuje czy też zostaje zahamowany. W XXI wieku kobiety samodzielnie mogą regulować to zjawisko natury tak aby następowało ono w dowolnie wybranym przez nich momencie.

okresIstnieje kilka możliwości, przyczyn w konsekwencji których może nie dojść do wystąpienia okresu, zaliczamy do nich między innymi:
– ciąża,
– zaburzenia hormonalne,
– menopauza,
– stres,
– zbyt restrykcyjna dieta,
– dysfunkcyjna praca tarczycy,
– karmienie piersią.

Ciąża stanowi najczęstszą świadomą przyczynę braku okresu. O odmiennym stanie można się dowiedzieć już w kilka dni od momentu zapłodnienia. W celu potwierdzenia można wykonać badanie HCG lub wykorzystać test ciążowy dostępny w punktach aptecznych. Farmacja przedstawia szerokie spektrum wyboru od testów paskowych, strumieniowych przez płytkowe. Opierają się one na wykrywaniu w moczu hormonu HCG, który świadczy o zapłodnieniu. Należy pamiętać, że takie testy nie dają 100% gwarancji ciąży. Największą pewność mają, gdy test został wykonany po dacie, w której miała rozpocząć się miesiączka.

Zaburzenia hormonalne to jedna z najczęściej spotykanych przyczyn niepojawiającego się okresu. W przypadku okresu i zaburzeń hormonalnych wskazuje się na występowanie zespołu policystycznych jajników. W obecnych czasach to bardzo popularne schorzenie młodych kobiet. Przyjmuje się, że na PCOS cierpi już 12% młodych kobiet, a u 40% z nich jest on przyczyną bezpłodności.

Menopauza – jej podstawowym objawem jest stopniowy i ostatecznie całkowity zanik miesiączkowania. Proces ten rozpoczyna się u kobiet pomiędzy 44 a 56 rokiem życia.

Stres

Odchudzanie – jeśli już zaczynasz program odchudzający pamiętaj że należy to czynić z głową i rozsądkiem. Organizm nie będzie prawidłowo funkcjonować, jeżeli nie zapewniasz mu odpowiedniej dawki witamin i składników odżywczych.

Zaburzenia w pracy tarczycy mają bardzo duży wpływ na zaburzenia miesiączkowania bez względu czy przyjmują postać nadczynności tarczycy czy niedoczynności. Lekarz w takim przypadku zaleca wykonanie badania kontrolnego TSH.

Karmienie piersią. W czasie karmienia piersią wydziela się hormon zwany prolaktyną, odpowiadający za produkcję mleka. Zapobiega wydzielaniu hormonów rozrodczych, w związku z czym karmiące matki mogą nie mieć miesiączki nawet kilka miesięcy po porodzie.

Okres a aktywne spędzanie czasu

Wysiłek fizyczny wpływa na zwiększenie ilości traconej krwi. Stwierdzono naukowo iż podczas miesiączki, a także kilka dni po niej, organizm wykazuje większe zdolności wysiłkowe niż zazwyczaj.

Lekarze alarmują by w czasie okresu nie stronić od uprawiania sportu. Oczywiście każdy wysiłek fizyczny powinien zostać proporcjonalnie dopasowany do indywidualnych. Trudno aby obolała i wykończona okresem kobieta miała siłę i chęci na np. dwu godzinny jogging.

Istnieje wiele teorii które jednak wskazują dobroczynny wpływ sportu na dolegliwości w trakcie miesiączki, okresu. Przykładowo, na silne bóle menstruacyjne dobre jest bieganie. W czasie biegania z organizmu uwalniane są endorfiny, które skutecznie uśmierzają ból oraz zwalczają psychiczne objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, jak rozdrażnienie czy problemy z koncentracją.

Inna metodą radzenia sobie z okresem jest jazda na rowerze, rolkach, ćwiczenia rozciągające czy taniec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *