Obrzęk krtani

Obrzęk krtani – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Obrzęk krtani pojawia się w sytuacji, gdy w obszarze pozakomórkowym tkanek, które budują krtań (na przykład nagłośni) dochodzi do gromadzenia się nadmiernej ilości płynu. Jakie zatem są przyczyny prowadzące do powstania obrzęku krtani? W jaki sposób przebiegają działania lecznicze pozwalające na wyleczenie określonej jednostki chorobowej?

Obrzęk krtani jest jednostką chorobową występującą w przebiegu stanów zapalnych, które toczą się w obszarze krtani, wśród których wymienia się ostre zapalenie krtani, podgłośniowe zapalenie krtani, zapalenie ochrzęstnej chrząstek krtani, nagłośni oraz występujących w sąsiednich strukturach, na przykład ropień okołomigdałkowy, ropień przestrzeni przygardłowej. Obrzęk może także pojawić się na skutek urazów wewnętrznych bądź zewnętrznych.

Wyróżnia się także obrzęk toksyczny-alergiczny krtani, który może stanowić reakcję na różne czynniki, wśród których wymienia się jad owadów, żywność, preparaty lecznicze i inne. Najczęstszymi alergenami są owoce (brzoskwinie, kiwi, banany, jabłka), warzywa (pomidor, seler), orzechy oraz rożnego rodzaju zboża. Warto w tym aspekcie podkreślić, że wskazane produkty powodują objawy alergiczne tylko po spożyciu ich w formie surowej, natomiast po zastosowaniu obróbki termicznej najczęściej są dobrze tolerowane.

Innym rodzajem obrzęku krtani jest obrzęk o charakterze naczynioruchowym, który określany jest także mianem obrzęku Quinckego. Powstaje on na skutek zaburzeń immunologicznych. Do wystąpienia obrzęku naczynioruchowego mogą prowadzić podobne elementy jak w przypadku obrzęku toksyczno-alergicznego. Dodatkowo wpływ mają także elementy o charakterze fizycznym, na przykład stres, wysiłek fizyczny, zimno.

Objawy obrzęku krtani

Symptomy świadczące o obecności obrzęku krtani uzależnione są od przyczyny, lokalizacji oraz rozległości zmian obrzękowych. W tym przypadku osoby dotknięte określoną jednostką chorobową odczuwają duszności narastające przy wdechu, suchy kaszel, obecność ciała obcego, chrypkę, trudności z połykaniem, gorączkę, dolegliwości bólowe.

Charakterystyczne symptomy pojawiające się przy obrzęku naczynioruchowym to obrzęk skóry, błon śluzowych oraz tkanki podskórnej. Zmiana ta najczęściej obejmuje obszar twarzy, tułowia, kończyn, jamy ustnej, gardła, krtani, a także języka.

Szczególną sytuacją jest obrzęk o charakterze alergicznym, który pojawia się na skutek działania jadu owadów. W lokalizacji, w której nastąpiło użądlenie dochodzi do powstania bolesnego obrzęku, a także świądu. Co więcej, zaobserwować możemy również nudności, biegunkę, pokrzywkę, bóle brzucha oraz obrzęk naczynioruchowy. Istnieje także niebezpieczeństwo powstania wstrząsu anafilaktycznego, który jest stanem zagrożenia życia oraz wymaga niezwłocznej pomocy medycznej.

Zasadniczym preparatem leczniczym, który ratuje życie w określonej sytuacji jest adrenalina, która podawana jest domięśniowo z wykorzystaniem specjalnego pena. Podkreślić należy także fakt, że każdy przebyty wstrząs anafilaktyczny, a także rożnego rodzaju poważne alergie stanowią element niezbędny do posiadania określonego pena.

Obrzęk krtani – diagnostyka

Gdy podejrzewana jest obecność obrzęku krtani lekarz podejmuje działania, które polegają na dokładnym przeprowadzeniu badania przedmiotowego, a także podmiotowego. W tym przypadku, koniecznie trzeba zwrócić szczególną uwagę na reakcję alergiczną występującą u pacjenta oraz przyjmowane preparaty lecznicze. Bardzo pomocnym działaniem jest laryngoskopia lupowa, pośrednia bądź przeznosowa wykonywana z wykorzystaniem elastycznej rurki.

Gdy pragniemy wykluczyć występowanie ciała obcego warto wykonać RTG szyi w projekcji bocznej, a także przednio-tylnej. Długie utrzymywanie się obrzęku krtani to bardzo niekorzystny sygnał. W takiej sytuacji koniecznie należy wykonać biopsję, aby wykluczyć niebezpieczeństwo choroby nowotworowej.

Obrzęk krtani – działania lecznicze

Działania lecznicze w przypadku obecności obrzęku krtani uzależnione są od czynnika przyczyniającego się do powstania opisywanej jednostki chorobowej. Gdy powodem prowadzącym do wystąpienia omawianego schorzenia jest infekcja o charakterze bakteryjnym należy podać pacjentowi preparaty w postaci antybiotyków. Gdy powodem powstania obrzęku krtani jest uraz, może pojawić się konieczność przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.

Podkreślić należy fakt, że preparaty lecznicze mające działanie przeciwobrzękowe określane są jako glikokortykosteroidy. Jeżeli do powstania obrzęku krtani doszło w rezultacie choroby ogólnoustrojowej, należy podjąć działania lecznicze. Działania mające na celu leczenie schorzenia wywołującego zmianę obrzękową.

W wyjątkowych sytuacjach jedynym działaniem mogącym przynieść jakiekolwiek rezultaty jest przeprowadzenie zabiegu tracheotomii. Jest to zabieg otolaryngologiczny polegający na otwarciu przedniej ściany tchawicy. Polega na wprowadzeniu rurki do dróg oddechowych i wykorzystanie określonej drogi do prowadzenia wentylacji płuc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *