Rośliny oczyszczające powietrze

Rośliny oczyszczające powietrze – najlepsze oczyszczalnie powietrza

Rośliny oczyszczające powietrze absorbują szkodliwe toksyny, szczególnie w zamkniętych pomieszczeniach o niewielkim przepływie powietrza. Ponadto są niezbędne dla ludzkiego życia, ponieważ w procesie fotosyntezy przekształcają dwutlenek węgla w tlen.

Co wspólnego ma statek kosmiczny NASA z Twoim mieszkaniem?

Niestety odpowiedzią jest niska jakość powietrza. Szkodliwe zanieczyszczenia powietrza zostały zaliczone do pięciu zagrożeń środowiskowych dla zdrowia publicznego, ponieważ stojące w pomieszczeniach środowisko pozwala na gromadzenie się i zatrzymywanie zanieczyszczeń w większych ilościach, niż my, ludzie, powinniśmy wdychać. Życie i praca w miejscach, w których żyją zanieczyszczenia powietrza i brak odpowiedniej wentylacji może powodować ”zespół chorego budynku”, a przy tym zawroty i bóle głowy, nudności oraz podrażnienie oczu, uszu i nosa.

W jednym ze słynnych eksperymentów NASA, opublikowanym w 1989 roku, stwierdzono, że rośliny domowe mogą oczyszczać powietrze z lotnych związków organicznych wywołujących raka, takich jak formaldehyd i benzen. Badania te są nadal przydatne, szczególnie dla nas, mieszkańców miast, kiedy codziennie wdychamy smog, opary i niezdrowe powietrze. Możemy jednak w pewnym stopniu kontrolować jakość powietrza w naszych domach.

Skąd pochodzą i jakie zanieczyszczenia istnieją w naszym domu ?

Biorąc pod uwagę to, że ludzie spędzają w domu ponad 90% czasu, jakość powietrza ma znaczenie. Wyposażenie, tapicerka, syntetyczne materiały budowlane i środki czyszczące w domach mogą emitować różnorodne toksyczne związki, takie jak formaldehyd. Zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach może być również spowodowane przez pyłki, bakterie i pleśnie, ponieważ zanieczyszczenia z zewnątrz, takie jak spaliny samochodowe, trafiają do budynków. Wszystko to pogarsza się w małych lub słabo wentylowanych pomieszczeniach. Istnieje prosty i niedrogi sposób na walkę z obecnością tych destrukcyjnych rzeczy, które wdychamy.

Jak rośliny domowe oczyszczają powietrze?

Rośliny absorbują niektóre cząstki z powietrza w tym samym czasie, kiedy pobierają dwutlenek węgla, który następnie przetwarzany jest w tlen w procesie fotosyntezy. Ale to nie wszystko – mikroorganizmy związane z roślinami są obecne w ziemi doniczkowej, a te drobnoustroje są również odpowiedzialne za większość efektu czyszczenia. Poza jakością powietrza rośliny sprawiają, że ludzie czują się lepiej. Przykładowo pacjenci szpitali z roślinami w swoich pokojach byli bardziej pozytywni i mieli niższe ciśnienie krwi oraz poziom stresu. Podobnie, rośliny w pomieszczeniach sprawiają, iż ludzie lepiej koncentrują się podczas nauki i zmniejszają zmęczenie psychiczne.

Rośliny oczyszczające powietrze

Chryzantema wielokwiatowa

W badaniach NASA ta roślina była mistrzem oczyszczającym powietrze, usuwającym amoniak, benzen, formaldehyd i ksylen z powietrza wewnętrznego. Popularne i niedrogie w sklepach ogrodniczych, mogą być sadzone na zewnątrz po zakończeniu kwitnienia. Oczyszcza powietrze z amoniaku, benzenu, formaldehydu oraz ksylenu.

Zielistka Sternberga

Roślina ta należy do najprostszych w utrzymaniu roślin doniczkowych, dzięki czemu stanowią doskonały wybór dla początkujących lub zapominalskich właścicieli. Zanieczyszczenia jakie niweluje to: formaldehyd i ksylen.

Dracena

Istnieje ponad 40 różnych rodzajów roślin Draceny, dzięki czemu łatwo jest znaleźć taki, który idealnie pasuje do Twojego domu. Są to pospolite rośliny z długimi, szerokimi liśćmi, które często mają różnobarwne linie, białe, kremowe lub czerwone. Właściciele zwierząt mogą jednak chcieć wybrać inną roślinę, ponieważ są toksyczne dla kotów i psów. Roślina ta oczyszcza powietrze z: benzenu formaldehydu, trichloroetylenu i ksylenu.

Figowiec

Figowiec rośnie w południowo-wschodniej Azji, w domowych warunkach jest wytrzymałą roślina, która sięga od dwóch do dziesięciu metrów wysokości. Roślina ta rozwija się w bardzo jasnym, pośrednim świetle, natomiast gleba powinna wyschnąć pomiędzy podlewaniem. Chociaż figowiec posiada zdolności oczyszczania powietrza w domu z benzenu, formaldehydu i trichloroetylenu, może być również zabierana na zewnątrz późną wiosną i chowana do domu, gdy temperatury są ciepłe i znacznie powyżej zera.

Skrzydłokwiat

Rośliny lilii pokojowych są względnie małe w porównaniu do wielu roślin z tej listy, ale wciąż mają spore możliwości oczyszczania powietrza. Są łatwe w uprawie, rośliny te będą kwitnąć przez większą część lata. Należy pamiętać, że te kwiaty przyczyniają się do powstawania pyłków i kwiatowych zapachów. Lilie pokojowe najlepiej rozwijają się w zacienionym miejscu. Usuwa zanieczyszczenia takie jak: amoniak, benzen, formaldehyd i trichloroetylen.

Nefrolepis wyniosły

Te rośliny wolą czyścić powietrze z chłodnego miejsca o wysokiej wilgotności i średnim oświetleniu. Są względnie łatwe w uprawie, ale należy codziennie sprawdzać glebę paproci, czy potrzebuje wody, aby gleba była cały czas wilgotna. Oczyszcza powietrze z formaldehydu i ksylenu.

Sansewieria gwinejska

To jedna z roślin, która nie wymaga codziennej pielęgnacji. Chociaż czasami trzeba je podlewać, zwykle preferuje suchsze warunki i trochę słońca. Przyczynia się do usuwania benzenu, formaldehydu, trichloroetylenu i ksylenu z powietrza.

Palma bambusowa

Mistrz filtrującego formaldehydu, palmy te rozwijają się w pełnym słońcu lub jasnym świetle. Jednym z powodów, dla których potrafią filtrować tak dużo powietrza, jest to, że mogą rosnąć dość duże – wysokie na 4 do 12 stóp, co czyni je ekscytującymi (i przyjaznymi dla zwierząt) dodatkami do wnętrz. Oczyszcza powietrze z benzenu, formaldehydu, trichloroetylenu.

Aloes

Oprócz łatwości pielęgnacji, aloes charakteryzuje dużo właściwości zdrowotnych. Liście rośliny zawierają klarowny płyn pełen witamin, enzymów, aminokwasów i innych związków, które posiadają właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, a istnieją dowody na to, że aloes może pomóc (i raczej nie zaszkodzi) w takich schorzeniach, jak łuszczyca. Usuwa formaldehyd z powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *