Powiększone węzły chłonne u dzieci

Powiększone węzły chłonne u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

Powiększone węzły chłonne u dzieci świadczą o reakcji zapalnej w odpowiedzi na miejscowe lub ogólne procesy chorobowe w organizmie. Objaw ten występuje u dzieci z tkliwością węzłów chłonnych. Istnieją choroby, których patogeny wpływają na układ limfatyczny, dlatego powiększone węzły chłonne w połączeniu z niektórymi innymi objawami mogą być podstawą wstępnej diagnozy.

Czym są węzły chłonne?

Węzły chłonne są najważniejszą częścią układu odpornościowego, a przede wszystkim przeciwinfekcyjną ochroną organizmu. Węzły chłonne są swoistymi filtrami, w których osadzają się różne toksyny i inne niebezpieczne substancje. Są rozproszone po całym ciele, znajdujące się obok dużych naczyń krwionośnych i głównych narządów. U dzieci węzły chłonne są okrągłe i owalne, w normalnych warunkach ich średnica nie przekracza 5-10 mm. U dzieci w wieku poniżej 3 lat niewielki wzrost jest uważany za prawidłowy, ponieważ w tym wieku dzieci wszystko co widzą wkładają do ust.

Poprzez filtry biologiczne przechodzi cała limfa przepływająca przez naczynia limfatyczne. Tutaj oczyszcza się ze szkodliwych toksyn i różnych czynników zakaźnych. Węzły chłonne nieustannie zbierają na sobie wszystkie niebezpieczne substancje, które dostają się do organizmu. Powiększone węzły chłonne, służą, jako sygnał o rozwoju określonej choroby w organizmie dziecka.

Powiększone węzły chłonne u dzieci – przyczyny

Układ limfatyczny u dziecka reaguje ostro na wszystkie zmiany chorobowe. Czynnikiem sprawczym takiego procesu u dziecka jest zazwyczaj wejście zakażenia i patogennych mikroorganizmów. W rzadkich przypadkach są to nowotwory złośliwe. Zarówno w przypadku raka, jak i w przypadku infekcji, węzły chłonne u dziecka działają jak filtr, nie pozwalają one zainfekowanym komórkom na rozprzestrzenianie się w organizmie.

Podczas napromieniania i operacji nowotworowych komórki rakowe są usuwane wraz z zajętymi węzłami chłonnymi. W ten sposób zmniejszając ryzyko nawrotu i wzrostu guza. W węzłach chłonnych komórki nowotworowe zostają zachowane, co po leczeniu zaczyna ponownie atakować organizm.

Powiększenie węzłów chłonnych o różnej lokalizacji może powodować zakażenie bakteryjne lub wirusowe oraz następujące choroby:

 • Infekcje z bólem gardła
 • Szkarlatyna
 • Zapalenie migdałków
 • Zapalenie ucha środkowego
 • Stan zapalny oskrzeli
 • Zapalenie jamy ustnej
 • Zapalenie okostnej.

Ponadto:

 • Infekcyjna mononukleoza. Czynnik wywołujący wirusa Epsteina-Barra, przenoszony przez unoszące się w powietrzu kropelki, dostający się do organizmu przez błony śluzowe jamy ustnej i nosa, wpływa na tkanki, podczas gdy nie tylko wszystkie grupy węzłów chłonnych powiększają się, ale również migdałki, śledziona i wątroba. Najbardziej widocznym jest wzrost węzłów chłonnych pod szczękami, chorobie może towarzyszyć gorączka.
 • Choroba kociego pazura. Bakteria Bartonella henselae, której nosicielem może być kot, przenikająca przez ranę do krwi i limfy, powoduje wzrost i zapalenie węzłów chłonnych. W tym samym czasie w ranie powstaje ropa, temperatura ciała może wzrosnąć.

Powiększone węzły chłonne u dzieci – objawy

Głównym objawem powiększenia węzłów chłonnych jest ich widoczny wzrost, pozostałe objawy zależą od przyczyny i patogenu. Lokalizacja stanu zapalnego zależy od lokalizacji dotkniętych narządów. W przypadku przeziębienia obserwuje się obrzęk węzłów chłonnych szyjnych. W przypadku różyczki lub toksoplazmozy u dziecka powiększają się węzły chłonne potyliczne.

Choroby zakaźne, oprócz powiększonych węzłów chłonnych, powodują wiele typowych objawów: wzrost temperatury ciała i objawy zatrucia ogólnego. W takim przypadku można podejrzewać obecność infekcji w organizmie.

Powiększone węzły chłonne u dzieci

Tkanka limfatyczna wzrasta wraz z procesami infekcyjno-zapalnymi o przedłużonym charakterze. Mikroorganizmy mogą przenikać do tkanki limfatycznej w wyniku normalnego urazu: poprzez zakażone rany, zadrapania, otarcia, skaleczenia, przekucie uszu. Niestety, w wyniku takiej walki węzły chłonne mogą podchodzić ropą, dziecko może potrzebować chirurga, aby otworzyć czerwony bolesny obrzęk ogniska ropnego węzłów chłonnych. Ale zdarza się to bardzo rzadko. W każdym razie, wraz z powiększeniem węzłów chłonnych, należy skonsultować się z lekarzem, szczególnie w takich przypadkach:

 • Węzły chłonne są bardzo bolesne
 • Pojawiło się zaczerwienienie skóry
 • Temperatura skóry powyżej węzła zapalnego wzrosła
 • Obrzęk nie ustępuje dłużej niż 5 dni
 • Dziecko ma mniej niż jeden rok.

Powiększone węzły chłonne u dzieci – diagnostyka

Rozpoznanie powiększenia węzłów chłonnych u dzieci obejmuje dokładne badanie fizykalne, ocenę obrazu klinicznego i historii choroby, analizę krwi, ultrasonografię węzłów chłonnych oraz szereg dodatkowych testów diagnostycznych. Wykrywanie przyczyn powiększenia węzłów chłonnych u dzieci może wymagać zbadania przez lekarzy różnych specjalności: pediatry, specjalistę chorób zakaźnych, pediatrę otolaryngologa, hematologa, chirurga, pulmonologa.

Powiększenie węzłów chłonnych u dzieci – leczenie

Leczenie powiększonych węzłów chłonnych u dzieci zależy od stadium zaawansowania, rodzaju choroby, i ma na celu zatrzymanie zakaźnych i zapalnych procesów w węzłach chłonnych i wyeliminowanie głównego ogniska infekcji. W ostrych surowiczy i przewlekłe przyczynach choroby u dzieci stosowane jest leczenie zachowawcze, w tym antybiotykami, środki odczulające, leczenie miejscowe. Leki wzmacniające: glukonian wapnia, witaminy, środki immunostymulujące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *