Niedrożność nosa w pozycji leżącej

Niedrożność nosa w pozycji leżącej – leczenie, przyczyny, objawy

Niedrożność nosa w pozycji leżącej jest nieprzyjemnym stanem fizjologicznym, który może powodować nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów i układów. Zaburzone oddychanie może prowadzić do bólów głowy, osłabienia, może zakłócać normalny przepływ tlenu do organizmu. Jeśli występują takie oznaki, a katar i przeziębienie są nieobecne, to jest to powód do niepokoju, ponieważ zjawisko to wskazuje na patologiczne zmiany. Brak leczenia niedrożności nosa w nocy może doprowadzić do wielu powikłań.

Przyczyny niedrożności nosa w pozycji leżącej

Wpływ zewnętrznych alergenów i patogennych szczepów prowadzi do nadmiernego przepływu krwi do nosa i obrzęku błony śluzowej. Najczęściej obrzękowi błony śluzowej towarzyszy rozwój zapalenia. Chorzy mogą skarżyć się na zmiany w oddychaniu przez nos, szczególnie w nocy w pozycji leżącej. Odczuwane jest pieczenie, dyskomfort w obszarze zatok, a także drażliwość i ciężkość w centrum czoła.

Gdy osoba znajduje się w pozycji poziomej, wzrasta ciśnienie na siatce naczyń włosowatych, co powoduje wypełnienie błon śluzowych krwią w nosie. Na tle zmian w metabolizmie dochodzi do wypełnienia przestrzeni międzykomórkowej płynem, co powoduje puchnięcie nosogardzieli. Jeśli nie ma zmian w wydzielinie śluzowej, a występuje niedrożność nosa w pozycji leżącej, to przyczyn niepowodzenia funkcji drenażu może być wiele.

Zakaźna zmiana górnych dróg oddechowych

Gdy wirusy się aktywują, zmieniają miękką tkankę dróg oddechowych. Organizm reaguje na nie, chory odczuwa stan zapalny błony śluzowej, obrzęk nosogardła i następuje zmiana w oddychaniu. A także ból szyi, szybkie męczenie, pojawia się kaszel.

Choroby zakaźnego i wirusowego przebiegu

W okresie inkubacji zmniejsza się aktywność organizmów jednokomórkowych. Dlatego w ciągu pierwszych 3 dni po wtargnięciu wirusów pojawia się niedrożność nosa, szczególnie w nocy, gdy dana osoba leży.

Objawy związane z niedrożnością nosa w pozycji leżącej to:

  • Osłabienie
  • Ból głowy
  • Uczucie chłodu
  • Pogorszenie samopoczucia.

Niedrożność nosa w pozycji leżącej w okresie ciąży

Od momentu rozpoczęcia ciąży następują zmiany hormonalne w organizmie kobiety, zwiększa się produkcja hormonów, pod wpływem, których wydzielina śluzowa gromadzi się w przestrzeni międzykomórkowej, więc miękkie tkanki puchną, a kanały nosowe są zablokowane.

Obecność powiększonych migdałków i polipów

Powiększone migdałki o charakterze patologicznym prowadzą do tego, że następuje niedrożność nosa w pozycji leżącej w nocy, objawiając się bólem w uszach i zmniejszeniem słuchu, rozprzestrzenianiem się różnych infekcji. Możliwe jest również przeniesienie genetyczne patologii. Łagodnymi nowotworami w nosie są polipy, które występują z powodu infekcji lub dziedziczenia oraz alergii różnych typów. Prowadzą one do trudności w oddychaniu przez nos w nocy, w pozycji leżącej, jak również do rozwoju astmy i zwyrodnienia formacji w złośliwy nowotwór.

Alergia

Negatywna reakcja organizmu na pewne substancje to alergia. Wysoka wrażliwość na różne bodźce może objawiać się, niedrożnością nosa w nocy w pozycji leżącej. Pojawia się łzawienie, swędzenie zaczerwienienie skóry i bóle głowy. Kiedy antygeny są stosowane, organizm wytwarza przeciwciała, ich nasycenie prowadzi do uwolnienia do układu krążenia substancji, które zwężają naczynia krwionośne. W pozycji poziomej występują zatory w jamach nosa. Przyczyną jest obecność roztoczy w pościeli lub odzieży, sierści zwierząt, artykułów gospodarstwa domowego, pyłki roślin.

Obecność suchego powietrza w pomieszczeniu

Jak wiadomo, suche powietrze jest szkodliwe dla naturalnej aktywności organizm. Głównie w zimie, gdy wilgotność nie jest wystarczająca, dopływ tlenu do krwi jest bardzo trudny. Pojawia się:

  • Szybkie zmęczenie
  • Zły stan zdrowia
  • Senność
  • Niedrożność nosa w pozycji leżącej.

Aby rozwiązać problem, warto nabyć nawilżacz. Oprócz tych czynników, niedrożność nosa w pozycji leżącej może występować, jeśli dana osoba jest niedożywiona, gdy spożywa nadmiar cukru i środków konserwujących. Zła ekologia, gromadzenie się szkodliwych substancji w drogach oddechowych, może powodować, że w pozycji leżącej pojawia się obrzęk nosogardzieli.

Skrzywienie przegrody nosowej

Skrzywiona przegroda nosowa może powodować niedrożność nosa w pozycji leżącej. Przyczyny deformacji anatomicznej nosa obejmują cechy fizjologiczne: zaburzenia w tworzeniu tkanki chrzęstnej i kości, uraz, przerost nosa: przegroda jest ściśle przyległa do nosa, płytka jest zdeformowana. Jeśli nie zostanie wykonany zabieg chirurgiczny, skrzywiona przegroda może spowodować pojawienie się przewlekłych chorób laryngologicznych.

Penetracja obcego ciała w kanale nosowym

Kiedy obcy element dostaje się do nosa na przykład w postaci ziaren, pod wpływem wydzieliny śluzowej pęcznieje, co prowadzi do zablokowania kanałów nosowych, osoba nie jest w stanie w pełni oddychać. Podrażnienie błony śluzowej zwiększa się wraz ze zmianą pozycji obcego elementu w jamie nosa lub gdy dana osoba przyjmuje pozycję leżącą. Małe elementy mogą przeniknąć do oskrzeli, co stanowi zagrożenie dla życia.

Metody leczenia niedrożności nosa w pozycji leżącej

Leczenie farmakologiczne, obejmuje stosowanie kropli, maści i wykonywanie płukania jam nosowych. Płukanie nosa w przypadku blokad w domu pomoże pozbyć się zarazków, kurzu i obrzęków. Substancje przeznaczone do takiego zabiegu zawierają roztwór chlorku sodu z kompleksem magnezu, żelaza, potasu i wapnia.

Leki zwężające naczynia krwionośne. Leczenie stanu zapalnego zatok przynosowych zaczyna się od stosowania miejscowych leków, zwężających naczynia. Po zastosowaniu na błonę śluzową normalizują oddychanie nosem, zmniejszają przekrwienie i obrzęk. Przyjmując odpowiednią dawkę, leki prawie nie są wchłaniane do krwi i działają 5 minut po podaniu. Ich skuteczność utrzymuje się do 6 godzin.

Leki przeciwhistaminowe. Jeśli niedrożność nosa występuje w nocy, pojawia się obrzęk, chory kicha, oznacza, że błona śluzowa jest podrażniona alergenami. W takim przypadku lekarz może przepisać leki, które mogą zmniejszyć nasilenie objawów alergii. Efekt leków utrzymuje się przez 24 godziny.

Jeśli w nocy są zatory bez przeziębienia, oznacza to poważny problem. Konieczne jest natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny tego zjawiska i wyeliminowania patologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *