rozdwojone i zniszczone końcówki włosów

Rozdwojone i zniszczone końcówki włosów – sposoby na regenerację

Rozdwojone i zniszczone końcówki włosów – włosy bez wątpienia stanowią ozdobę każdej twarzy. Mogą przy tym modelować jej kontur, dodawać energii lub tonować mocne rysy. Co ważne – włosów nie da się „ukryć” albo zamaskować, jak cienie czy worki pod oczami. Ich wygląd jest odzwierciedleniem nie tylko stanu zdrowia, ale i poziomu dbałości o kondycję. Dlatego warto zadbać o właściwą pielęgnację, by stały się wizytówką  – tak samo, jak zadbane dłonie czy usta.

Rozdwojone i zniszczone końcówki włosów – przyczyny

Jedną z najczęściej dokuczających przypadłości jest rozdwajanie się końcówek włosów. Rosnące włosy są wystawione na działanie różnych czynników zewnętrznych. Naturalnym jest, że na to oddziaływanie najdłużej są wystawione końce rosnących wciąż włosów. Również czynniki wewnętrzne – czyli ogólny stan zdrowia i kondycja organizmu nie pozostają bez wpływu na wygląd naszej czupryny.

Najczęstszymi przyczynami prowadzącymi do rozdwajania się końcówek włosów należą:

  •         Zbyt częste używanie lokówek, prostownic czy suszarek z mocnym nawiewem powodujące przesuszenie włosów i zwiększające ich łamliwość.
  •         Zbyt częste lub nieprawidłowo przeprowadzane zabiegi rozjaśniania lub farbowania.
  •         Używanie do włosów kosmetyków zawierających mocno wysuszający alkohol lub nieodpowiedniego rodzaju szamponu.
  •         Niewłaściwie dobrana szczotka lub nieumiejętne szczotkowanie włosów – dotyczy to zwłaszcza włosów długich.
  •         Niewłaściwa dieta – zwłaszcza brakwitamin z grupy B, witaminy A, E, magnezu, cynku, żelaza i miedzi.

Najlepsze sposoby na regenerację końcówek

Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych sposobów na poradzenie sobie z tym problemem. Niektóre działają szybko ale doraźnie, inne wymagają cierpliwości i systematycznego stosowania, za to przynoszą długotrwałe efekty. A oto polecane metody kuracji:

  •         Podcięcie przesuszonych i nieodwracalnie zniszczonych końcówek – taki zabieg na pewno natychmiast poprawi wygląd włosów i zapobiegnie dalszemu niszczeniu włosa na długości.
  •         Doraźnie ale szybko działają sklepowe lub naturalne olejki wmasowane delikatnie w końcówki puszących się włosów po ich umyciu.
  •         Regularne stosowanie gotowych lub domowych masek na włosy: najlepiej sprawdzają się tutaj maski zawierające miód, żółtko, oleje, siemię lniane oraz drożdże. Przepisów jest bardzo dużo, najlepszy dla siebie najlepiej znaleźć stosując metodę prób i błędów. Lekkie i naturalne składniki na pewno nie zaszkodzą, a włosy będą wdzięczne za dodatkową porcję nawilżenia i mikroelementów.
  •         Olejowanie: tym terminem określa się rodzaj masek, nakładanych na włosy przed umyciem, na okres od 15 minut do godziny. Po tym czasie włosy myje się jak normalnie. Najpopularniejszymi bazami używanym do olejowania włosów są: olej kokosowy, arganowy oraz oliwa z oliwek. Każdy z nich niesie ze sobą wiele cennych właściwości i zerowe ryzyko podrażnienia. Jednak wybór najlepiej oddziałującego na dany rodzaj włosów jest również sprawą indywidualną i warto w związku z tym wykonać kilka testów z użyciem różnych olejów.

To, jakie sposoby wykorzystać zależy w dużej mierze od pierwotnych przyczyn prowadzących do zniszczenia włosów. Razem z rozpoczęciem kuracji, warto jednocześnie odnaleźć i zlikwidować potencjalne źródła problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *