Biały nalot na bocznej stronie jezyka

Biały nalot na bocznej stronie języka – czy jest się czego bać?

Biały nalot na bocznej stronie języka wzbudza zazwyczaj mnóstwo pytań i spekulacji. Chociaż na co dzień większość ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że taki stan wymaga konsultacji lekarskiej, ciągle jeszcze rezygnujemy z niej, uznając ten objaw za normalny i świadczący o zdrowiu.

I rzeczywiście – istnieje grupa ludzi, u których biało nalot na bocznej stronie języka nie musi być fachowo diagnozowany. Jest to jednak zdecydowana mniejszość. Pozostałe przypadki są najczęściej związane z niepokojącym stanem zapalnym toczącym się organizmie. Co to może oznaczać? I jak leczyć biały nalot?

BIAŁY NALOT NA BOCZNEJ STRONIE JĘZYKA A GRZYBICA

Każdy biały nalot na języku wymaga wykluczenia grzybicy, niezależnie od tego czy znajduje się on po bocznej stronie czy na jego wierzchu. Zazwyczaj o konsystencji twarogowej i o specyficznym zapachu, grzybica zajmuje język i utrudnia codzienne czynności. Grzybica języka jest nie tylko niekomfortowa pod względem społecznym, przy budowaniu relacji między-ludzkich, ale także podczas jedzenia, picia czy po prostu przełykania śliny.

Grzyby znajdujące się na języku rozprzestrzeniają się dalej w obrębie całej jamy ustnej, powodując jej ból i pieczenie. Charakterystyczne, obok białego nalotu, są także pojawiające się afty i obrzęki. Biały nalot na bocznej stronie języka może być grzybicą, którą łatwo sprawdzić poprzez ścieranie nalotu – jeśli jest on trudny do starcia, powoduje ból albo pozostawia czerwoną, bolesną plamę w miejscu ścierania – to możemy mieć pewność, że dotknęła nas ta przykra dolegliwość. Konsultacja lekarska jest w takiej sytuacji niezbędna – lekarz pierwszego kontaktu zleci wymaz z języka lub gardła, który wykryje rodzaj obecnych w jamie ustnej grzybów.

Dzięki temu bez problemu dobierze skuteczne antybiotyki i zdecyduje się na najlepszą dla naszego organizmu terapię. Biały nalot nie zawsze jednak musi oznaczać grzybicę – wykluczenie jej jest natomiast bardzo ważne. To właśnie ono skieruje nas na dalsze poszukiwania właściwej przyczyny. Warto pamiętać, że nieleczona grzybica ma ogromną skłonność do atakowania całego organizmu. Jednym z elementów dochodzenia do zdrowia, jest oczywiście dieta. Uboga w cukier i węglowodany, odbierze grzybom ich ulubioną „energię” i przyczyni się do szybkiej poprawy kondycji. Jakie są najczęstsze przyczyny zarażenia się grzybicą jamy ustnej?

 • Korzystanie ze wspólnych sztućców i naczyń osoby wcześniej zarażonej
 • Zaniedbania higieniczne w obrębie jamy ustnej
 • Brak nawyku częstego mycia rąk, owoców i warzyw
 • Bardzo niska odporność organizmu

LEUKOPLAKIA JĘZYKA – STAN PRZEDRAKOWY!

Biały nalot na bocznej stronie języka może być odmianą stanu przedrakowego – leukoplakią. Najczęściej w postaci gładkiej, nieścieralnej plamy, nie daje żadnych bolesnych i uciążliwych objawów. U niektórych osób przybiera postać zrogowaciałą, gdyż w istocie leukoplakia związana jest z rogowaceniem nabłonka. Leukoplakia jest nowotworem, który zaniedbany i niezauważony rozwija się w raka języka zazwyczaj w ciągu 5 lat.

Szybkie zdiagnozowanie to klucz do wyjścia z choroby, ponieważ samo leczenie jest krótkie i skuteczne – polega zwykle na trwającej około 10 minut operacji laserem. Chociaż powszechnie uznaje się, że choroba ta dotyka przede wszystkim mężczyzn około 60 lub 70. roku życia, w rzeczywistości jest również zmorą ludzi młodych. To w przypadku ludzi młodych – już po 20. roku życia, pojawiająca się na bocznej stronie języka leukoplakia, powinna budzić największy niepokój.

Zasada jest niestety prosta: im wcześniej się pojawia, tym szybciej się rozwija – boczna powierzchnia języka jest najtrudniejszym do wyleczenia obszarem. Wśród najczęściej występujących przyczyn leukoplakii wymienia się:

 • Niewyleczoną wcześniej grzybicę jamy ustnej
 • Rozwijającą się próchnicę i nadmierną obecność bakterii
 • Skrzywienia zębów, zwłaszcza tych skierowanych do środka jamy ustnej – ocieranie języka podczas mówienia może w perspektywie lat wywołać leukoplakię
 • Wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne i noszenie protez zębowych
 • Niedobór witaminy A, odpowiedzialnej za ogólny stan skóry i błon śluzowych
 • Skrajny niedobór witamin z grupy B, również (tak jak w przypadku witaminy A) odpowiedzialnych za stan błon śluzowych
 • Niewyleczone zapalenie migdałków lub powikłania po złym leczeniu
 • Nadużywanie alkoholu, papierosów oraz wszelkich innych używek w obrębie jamy ustnej
 • Seks oralny

ZDROWY STYL ŻYCIA I PROFILATYKA

Prawidłowa higiena jamy ustnej decyduje nie tylko o zdrowiu, ale i poczuciu pewności siebie. Wszelkie problemy związane z tym miejscem, choć nie zawsze budzą niepokój, mogą doprowadzić do bardzo ciężkich sytuacji. Każdy zauważony biały nalot na bocznej stronie języka powinien podnieść czujność i zainteresowanie pacjenta. Może to być nic nie znaczący objaw, ale może też okazać się patologicznym działaniem niewidzialnych komórek lub grzybów. W trosce o stan swojej jamy ustnej i uniknięcie trudnych chorób, należy zadbać o intensywne szczotkowanie i płukanie zębów, zdrową i bogatą w składniki odżywcze dietę oraz regularne nawadnianie organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *