Rumień zakaźny

Rumień zakaźny – rumień zakaźny a ciąża, etapy choroby

Rumień zakaźny to jedna z najbardziej popularnych chorób u dzieci. Niestety w większości przypadków wywołuje ona u dzieci wysypkę. Pierwsze zmiany chorobowe pojawiają się na policzkach i kształtem przypominają skrzydła motyla.

Inna nazwa rumienia zakaźnego to schorzenie nazywane tzw. piątą chorobą, czyli jedną z chorób, które obok odry, różyczki , płonicy oraz rumienia nagłego objawiają się u dzieci wysypką.

Warto pamiętać iż rumień zakaźny jest chorobą zakaźną i dotyka dzieci między 2 a 12 rokiem życia.

Okres wylęgania wynosi od 4-14 dni. Zarażać się można tydzień przed pojawianiem się wysypki do paru pierwszych dni jej trwania. Wysypka znika zazwyczaj po około tygodniu. Przez mniej więcej 3 tygodnie wysypka może się ponownie pojawić. Dzieje się to zwykle na skutek kąpiel, ogrzania, natarcia skóry dziecka.

Rumień zakaźny – przyczyny

Za główną przyczynę wywołującą rumień zakaźny uważa się parwowirus B19, który rozprzestrzenia się drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt. Rozwija się on w krwinkach czerwonych. Od momentu zarażenia do pojawienia się objawów upływa do dwóch tygodni. Może doprowadzić do anemii. Często objawy są praktycznie niezauważalne. Chory zaraża w tym czasie innych a do siania wirusów w koło następuje dopiero wówczas gdy nastąpi pojawienie się wysypki.

Etapy choroby

Przyjmuje się iż rumień zakaźny występuje w trzech etapach. I tak pierwszym z nich jest:
– etap pierwszy obejmuje pojawienie się wysypki w szczególności na twarzy. W większości przypadków wysypka jest ułożona symetrycznie. Rumiana wysypka przechodzi w odcień sinawo-fioletowy,
– etap drugi następuje po upływie 1-4 dniu trwania choroby. Wysypka stopniowo rozciąga się symetrycznie w kierunku ramion, tułowia, kończyn. W tym czasie zaczynają powstawać rumieniowe obrączki, plamy,
– etap trzeci – określany jako faza zdrowienia. Wysypka blednie, aż w końcu znika całkowicie. Nie pozostają po niej żadne ślady.

Rumień zakaźny – objawy

Objawów rumienia zakaźnego jest bardzo dużo, niemniej jednak do najbardziej charakterystycznych w szczególności uznaje się wysypkę. Występuje ona stopniowo, nie towarzyszy jej swędzenie ani ból. Najpierw widoczne są zmiany na twarzy ale z upływem czasu różowe plamki szybko zlewają się w rumieniec, który nie obejmuje czoła ani okolicy między ustami a nosem.

Wśród innych objawów rumienia zakaźnego wymienia się:
– lekki stan podgorączkowy,
– znaczne osłabienie,
– ból gardła,
– ból stawów.

Bóle głowy, nieżytem gardła i nosa, bóle mięśniowo-stawowe, zapalenie stawów oraz zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi to w szczególności objawy rumienia zakaźnego występującego w szczególności u dorosłych.

Rumień zakaźny a ciąża

Zakażenie rumieniem zakaźnym zwłaszcza w dwóch pierwszych trymestrach ciąży, może być bardzo niebezpieczne. Rumień zakaźnyDlaczego? Otóż w nieznacznych przypadkach zdarza się, że powoduje on groźne komplikacje. Do najczęściej odnotowywanych wymienia się:
– niedokrwistość,
– zapalenie mięśnia sercowego,
– obrzęk płodu,
– w skrajnych przypadkach obumarcie.

Dla uspokojenia przyszłych mam należy dodać iż ogromna część kobiet (60–80 proc.), które planują zajść w ciążę, miała już kontakt z wirusem, a więc jest uodporniona i nie może się zarazić. Badania dowodzą również, że większość kobiet (ok. 75 proc.), która zaraziła się w czasie ciąży, rodzi zdrowe dzieci. Mimo wszystko lepiej dmuchać na zimne (bo istnieje ryzyko poważnych powikłań) i nie narażać się na kontakt z chorymi.

Dlatego w każdym przypadku w szczególności jeśli jesteś w ciąży i podejrzewasz, że mogłaś się zarazić, natychmiast skontaktuj się z lekarzem specjalista. Być może konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań które umożliwią wyeliminowanie ryzyka wystąpienia groźnego wirusa.

Rumień zakaźny – leczenie

Żadnej choroby nie należy bagatelizować w szczególności tej która dotyczy najmłodszych pacjentów. Dlatego pomimo że w większości przypadków rumień zakaźny przebiega w sposób łagodny i bez uciążliwych objawów, warto pójść z dzieckiem do lekarza, by ten potwierdził nasze przypuszczenia oraz wykluczył inne choroby.

W leczeniu stanu wysypkowego u dzieci stosuje się jedynie leki łagodzące świąd. Zaleca się także aby przez cały okres choroby dziecko powinno zostać w domu, ponieważ  może zarażać innych około 7 dni przed wystąpieniem wysypki oraz przez pierwsze dni po jej pojawieniu się.

Warto pamiętać iż okres wylęgania się tej choroby to 14 dni, co w rezultacie prowadzi do prawdziwych „epidemii” w żłobkach i przedszkolach.

Ta na pozór niegroźna choroba może być niebezpieczna dla kobiet w pierwszych dwóch trymestrach ciąży. Kobiety w ciąży w szczególności muszą zwracać uwagę na wszelkie możliwe wirusy które je otaczają, dlatego też często w pierwszych tygodniach ciąży stosuje się badania wskazujące na występowanie określonych przeciw ciał .

Mimo to, jeżeli jesteś w ciąży i miałaś kontakt z chorą osobą, zgłoś koniecznie ten fakt lekarzowi prowadzącemu, który zrobi USG i zleci badania krwi w tym kierunku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *