Trąbka słuchowa

Trąbka słuchowa – funkcje, choroby, leczenie trąbki słuchowej

Trąbka słuchowa to struktura wielkości około czterech centymetrów. Zlokalizowana jest w głowie i stanowi połączenie pomiędzy gardłem a uchem środkowym. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów przewód Eustachiusza (bo i tak jest ona nazywana) pełni w naszym organizmie ważną rolę i z tego względu warto zadbać, aby znajdował się w dobrej kondycji i był wolny od ewentualnych chorób.

Dzięki trąbce możliwe jest wyrównanie ciśnienia pomiędzy uchem środkowym a światem zewnętrznym, na przykład wtedy, kiedy nastąpi nagła zmiana wysokości i poziom ciśnienia ulegnie odczuwalnej zmianie. Za sprawą tego narządu ucho środkowe może zostać również oczyszczone.

Kiedy przewód się otwiera, niepotrzebna wydzielina zostaje odprowadzona z ucha. Trąbka pełni również funkcję obronną chroniąc ucho środkowe przed dźwiękami o niebezpiecznym dla niego poziomie głośności. Jak więc widać, nasz organizm wiele zawdzięcza wspomnianej strukturze. Z tego też względu warto dowiedzieć się o niej czegoś więcej.

Przewód Eustachiusza i trąbka słuchowa – co może mu dolegać

Jedną z najczęściej występujących dolegliwości, jakie mogą dokuczać trąbce słuchowej, jest jej zapalenie. Może mieć ono wiele przyczyn, a do najbardziej popularnych należą zwłaszcza nieżyt zatok przynosowych, reakcje alergiczne organizmu czy nawet zwyczajne przeziębienie. Zapalenie trąbki słuchowej, kiedy już do niego dojdzie, potrafi wywołać w niej pokaźne spustoszenie.

Pod wpływem tego stanu chorobowego w jamie bębenkowej wytworzone zostaje ujemne ciśnienie, a błona bębenkowa ulega wciągnięciu. Powodem takiego stanu rzeczy jest powstały na skutek zapalenia obrzęk tworzących trąbkę tkanek. Z tego powodu przewód ulega zamknięciu, a jego funkcja wyrównywania ciśnień zostaje zaburzona. Niestety, ze wspomnianą chorobą w doskonałej większości przypadków zmagają się mali pacjenci. Wszystko dlatego, że budowa dziecięcej trąbki słuchowej różni się od tej, która jest charakterystyczna dla osoby dorosłej. Z tego względu struktury, jakimi obdarzone są dzieci, pozostają bardziej podatne na ewentualne zapalenia.

Z trąbką słuchową wiele problemów mogą mieć również osoby zmagające się z guzem umiejscowionym w jamie nosowo-gardłowej, a także te, u których występuje powiększenie migdałka gardłowego lub skrzywienie przegrody nosa. Wszystkie te osoby łączy jedno – upośledzenie oddychania przez nos. To właśnie ono może być przyczyną częstych zapaleń przewodu Eustachiusza. Utrudnione oddychanie mają również osoby z polipami nosa. One również mogą odczuwać częste dolegliwości ze strony wspomnianej struktury. Podstawowym i najsilniej odczuwanym przez chorego objawem zapalenia jest ból ucha. Może mu towarzyszyć podwyższona temperatura ciała oraz zaburzenia łaknienia.

Badanie – trąbka słuchowa

Umiejscowienie przewodu Eustachiusza uniemożliwia specjaliście bezpośrednie dotarcie do niego podczas typowego badania klinicznego. Z tego względu konieczne jest wykorzystanie innych metod, które pozwolą zdiagnozować ewentualną chorobę. Najłatwiejszym sposobem na stwierdzenie, czy tkanki trąbki są opuchnięte, jest obejrzenie gardła wykorzystując w tym celu lusterko. W lustrzanym odbiciu zaobserwować można, czy przy ujściu przewodu znajduje się obrzęk.

W tym miejscu warto wspomnieć także o tak zwanym cewnikowaniu. Wykonuje się je zarówno w celu postawienia diagnozy, jak i udrożnienia trąbki słuchowej. Badanie nie jest jednak dla pacjenta zbyt komfortowe, ponieważ ze względu na położenie trąbki konieczne jest wprowadzenie cewnika przez nos lub gardło. Mimo wszystko warto skorzystać z tego badania, ponieważ pozwala ono na dokładne zapoznanie się ze stanem narządu. Wśród innych przydatnych badań wymienić należy jeszcze w tym miejscu otoskopię, zwaną inaczej wziernikowaniem ucha.

Trąbka słuchowa – leczenie

Zapalenie trąbki słuchowej sprawia choremu ból i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dlatego też nie należy pozostawiać choroby samej sobie i udać się do specjalisty. Leczeniem owej struktury zajmuje się lekarz laryngolog. Typowe leczenie polega na dążeniu do odetkania światła trąbki. Dlatego też w doskonałej większości przypadków z gabinetu wyjdziemy z zaleceniem stosowania kropi do nosa lub podobnego specyfiku. Antybiotyki stosuje się w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z ciężkim przypadkiem zapalenia. Lekarz może wtedy zalecić również leki o działaniu przeciwzapalnym.

Jak już zostało wcześniej wspomniane, zapalenie trąbki słuchowej często spowodowane jest powiększonym migdałkiem gardłowym. W tym wypadku może okazać się, że leczenie nie ograniczy się jedynie do środków farmakologicznych, ale lekarz zaleci również usunięcie uciążliwego migdałka.

Leczenie trąbki słuchowej z reguły nie jest problematyczne i można porównać je do leczenia drobnej infekcji. Jeżeli powodem wystąpienia jest reakcja alergiczna, to często wystarcza zastosowanie odpowiednich leków o działaniu przeciwalergicznym. Ze względu na to, że doskonale radzą sobie one z redukowaniem obrzęków, to lekarze zalecają je również pacjentom, którzy nie zmagają się z żadną alergią, ale wystąpiło u nich właśnie zapalenie trąbki słuchowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *