jak prawidłowo czyścić uszy

Jak prawidłowo czyścić uszy? Prawidłowa higiena uszu

Jak prawidłowo czyścić uszy? Myjesz uszy codziennie, a mimo to, masz wrażenie że słyszysz coraz gorzej? A może towarzyszy Ci nieustający szum? Czujesz ból w okolicach skroni? Najprawdopodobniej źle dbasz o higienę uszu. Pomożemy rozwiać Ci wszelkie wątpliwości i zaproponować kilka bardzo ciekawych pomysłów.

Czy wydzielina wydobywająca się z naszych uszu jest nam potrzebna?

Tak – jest nią woskowina i jest naturalnym elementem każdego z nas. Wydziela się po to, by chronić skórę naszych uszu oraz błonę bębenkową. Jeżeli usuniemy jej z naszych uszu za dużo, organizm zacznie się bronić i wyprodukuje jej jeszcze więcej. Pojawia się tutaj pierwsza rada – uszanujmy bezpieczeństwo naszych uszu i pozwólmy im, aby mogły funkcjonować bezpiecznie.

Patyczki do uszu – jak prawidłowo czyścić uszy?

Zacznijmy od podstawowej i najbardziej popularnej metody. Bierzemy mały patyczek, który z dwóch stron zakończony jest kulką uformowaną z waty, po czym wkładamy go jak najgłębiej do środka ucha w przekonaniu, że robimy dobrze.

Owszem, patyczki nadają się do czyszczenia ucha, lecz tylko z zewnątrz. Czyścimy nimi przewód słuchowy. Czyszcząc uszy wewnątrz pojawiają się dwa najczęstsze problemy:

  • usuwamy za dużo małżowiny usznej co skutkuje nadmiarem jej produkcji (wyżej wspomnimy problem)
  • popychamy żółtą wydzielinę w głąb, co może doprowadzić do powstania czopów

Jak rozpoznać, że w naszym uchu utworzył się właśnie taki czop?

  • czujemy ból ucha lub niemijający ból głowy
  • słyszymy stały szum
  • pogorszył nam się słuch
  • mamy uczucie zalegania wody w uszach

Co zrobić w takiej sytuacji?

Można spróbować samemu rozwiązać problem, używając ogólnodostępnej parafiny. Podgrzewamy ją do temperatury ciała (36.6), a następnie wlewamy kilka kropel do uszu, pozwalając im wypłynąć. Tę metodę możemy stosować profilaktycznie co jakiś czas. Jest w stu procentach bezpieczna i skuteczna. Warto także zaopatrzyć się w specjalistyczne płynu przeznaczone do higieny uszu, o które możemy pytać w aptekach.

Co jeśli żaden ze sposobów nie pomaga, a nadal czujemy dyskomfort?

Warto wybrać się do laryngologa na płukanie uszu. Lekarz wprowadza wodę (w temperaturze około 37 stopni) pod delikatnym ciśnieniem do naszych uszu i usiłuje wydostać utworzony korek. Jeśli jednak to nie pomaga, musi użyć specjalistycznego haczyka. Chociaż wszystko brzmi przerażająco, zabieg jest bezbolesny, czuć jedynie delikatne łaskotanie. Jeżeli boicie się ingerować samemu w swoje problemy z uszami, warto wybrać się właśnie do lekarza, problem na pewno minie.

Czyli jak prawidłowo czyścić uszy?

Metodą, która cieszy się największym uznaniem jest mycie uszu wodą z mydłem. Najlepiej zrobić to podczas codziennej kąpieli kiedy jesteśmy w wannie lub pod prysznicem. Na palce wskazujące nałóżmy odrobinę mydła, rozprowadźmy je delikatnie na powierzchni uszu, a później spłuczmy letnią wodą. Na koniec można je dokładnie wysuszyć ręcznikiem. Oczywiście, jeśli nie masz uczucia, że w twoich uszach zalega taki nadmiar woskowiny, nie musisz tego powtarzać codziennie. Wystarczy, że zrobisz to raz w tygodniu. Wybieraj mydła naturalne, bez dodatków barwników i olejków zapachowych, aby nie podrażniały błony.

Jeżeli wypróbowałeś już tę metodę i nie jesteś z niej zadowolony, wspomóż się preparatami do higieny uszu. Najbardziej popularne są spray’e, które aplikujemy wewnątrz ucha, delikatnie masujemy, odchylanym głowę i pozwalamy, aby wydzielina spokojnie wypłynęła. Profilaktycznie, preparaty powinno stosować się dwa razy w tygodniu aby uniknąć, wyżej już wspomnianych, korków z wosku, a także aby dbać o prawidłową pracę naszego aparatu słuchowego.

Występuje jeszcze jedna metoda, która ma zarówno swoich przeciwników jak i zwolenników – świecowanie uszu. Jak sama nazwa mówi, głównym elementem są specjalistyczne świece, które można zakupić chociażby w internecie. Osoba na której wykonuje się ten zabieg, kładzie się na boku (oczywiście jest odpowiednio zabezpieczona) i odpala się świece. Zawarte są w niej drogocenne olejki które mają oczyścić nasze uszy, ale też przekazać im jak najwiecej dobrego. Niektórzy sądzą, że tą metodą można leczyć przeziębienia, zapalenia zatok, problemy z gardłem i jamą ustną a także przewlekłe bóle głowy. Może warto spróbować?

Co wybrać – jak prawidłowo czyścić uszy?

Jak widzicie – sposobów na prawidłową higenę uszu jest bardzo dużo. Przez nieumyślne zachowania możemy nabawić się wielu problemów. Najważniejsze to znaleźć odpowiedni dla siebie, który z łatwością będziemy mogli regularnie wykonywać oraz który sprawi, że tak bardzo ważna część naszego ciała będzie dobrze funkcjonować. Jeżeli nie możesz się zdecydować, co będzie dla ciebie najlepsze – spróbuj wszystkiego. Na pewno znajdziesz coś co będzie doskonałym rozwiązaniem. Pamiętajmy, że problemy zaczynające się od uszu, mogą prowadzić do poważniejszych konsekwencji takich jak

  • powiększenie węzłów chłonnych
  • ból stawów skroniowo szczękowych
  • zapalenie zatok

Nie lekceważmy nawet drobnych problemów związanych z aparatem słuchowym, a jeżeli nasze metody nie pomagają, warto wybrać się do specjalisty.

Komentarze

  1. dla mnie prawidłowo czyści się uszy już tylko w jednej sposób – używając sprayu do uszu, i muszę powiedzieć, że sprawdza się bardzo dobrze. dzięki niemu wiem, że moje uszy są czyste i zadbane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *