Kłujący ból zatok

Kłujący ból zatok – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby

Kłujący ból zatok, to nic innego, jak zatokowy ból głowy jest częstym symptomem towarzyszącym zapaleniu zatok. Zazwyczaj najbardziej męczy rankiem, zwiększa się także przy pochylaniu głowy. Jak powstaje zatokowy ból głowy oraz jak się go leczy?

Zatokowy ból głowy jest o tyle specyficzny, iż zazwyczaj zaczyna się rano (wielokrotnie chociażby nad ranem, budząc chorego), jest silniejszy w pozycji leżącej, przy pochylaniu oraz unoszeniu głowy i przy intensywnej zmianie temperatury. Poza tym obejmuje zazwyczaj górną część twarzy, może być odczuwany jako ból oka, nosa, szczęki, zębów.

Kłujący ból zatok: przyczyny

Bezpośrednią przyczyną pojawienia się zatokowego bólu głowy jest skupianie się w rozpulchnionych na skutek zakażenia zatokach nadmiaru wydzieliny, jaka nie ma jak łatwo odchodzić do nosa oraz poza organizm. To, gdzie oraz jak chory czuje ból, zależy od tego, jaka z zatok jest zajęta (np. policzek, wewnętrzne kąciki oczu, czoło) i może przenikać, np. do skroni, czubka głowy. Zatokowy ból głowy towarzyszy silnemu zapaleniu zatok, w długotrwałym może w ogóle nie wystąpić.

Kłujący ból zatok: symptomy

Zatokowy ból głowy jest pulsujący, towarzyszy mu poczucie puchnięcia w obszarze twarzy oraz głowy, może również przenikać do pozostałych części twarzy czy szyi. Ból zatokowy zwiększa się podczas opukiwania czy ścisku okolic zajętej zatoki, podczas kaszlu, próby opróżnienia nosa, treningu sportowego i w porach rannych. Położenie oraz natężenie zatokowego bólu głowy zależy od tego, które zatoki zostały zarażone: zatoka szczękowa, mniejsza czołowa lub klinowa czy sitowa. I tak:

 • ból (wielokrotnie określany jako rozpierający) czoła oraz w okolicy oczodołu, jaki zwiększa się przy dotyku oraz ścisku, pojawia się także puchnięcia w głowie towarzyszy przeważnie zapaleniu zatoki czołowej
 • twarzy oraz głowy, odczuwany także za okiem (wielokrotnie określany jako ból oka) po stronie chorej zatoki zazwyczaj informuje o zapaleniu zatoki szczękowej oraz sitowej
 • ból skroni oraz z tyłu głowy, przenikający do policzka oraz ucha wskazuje na zapalenie zatoki klinowej

Kłujący ból zatok – zatokowemu bólowi twarzy mogą towarzyszyć:

 • wyciek wydzieliny z zatok do nosa czy po bocznej ścianie gardła
 • ból zębów
 • podwyższona temperatura ciała
 • całkowite rozbicie
 • kaszel w nocy czy po wypoczynku w dzień

Kłujący ból zatok: leczenie

Wypróbowanym sposobem w leczeniu zatok jest wykorzystywanie irygacji, więc płukania nosa oraz zatok. W aptekach dostępne są gotowe komplety zawierające irygator oraz proszek do wykonania roztworu. Starczy zalać proszek przegotowaną, ciepłą, lecz nie wrzącą wodą (najlepiej o temperaturze ciała, więc około 36,6oC) oraz wprowadzić końcówkę irygatora do nozdrza.

Płyn przepłynie pod małym ciśnieniem oraz udrożni zatoki. Potem należy ponowić czynność z przeciwnej strony oraz nie wychodzić na dwór przez blisko godzinę po zabiegu. Można także zakupić profesjonalny dzbanek do płukania nosa, jakiego dzióbek wkłada się do otworu nosowego. Nie poleca się robienia tego zabiegu u małych dzieci (do lat 4).

Na chore zatoki sprawdzą się inhalacje – należy pochylić się nad misą z ciepłą wodą, można dodać do wody parę łyżeczek soli kuchennej czy parę kropli ekstraktów eterycznych ułatwiających oddychanie (np. eukaliptusowego). Można także po prostu zaparzyć zioła o łagodzącym działaniu (takie jak rumianek) czy oczyszczającą szałwię oraz inhalować ziołowy napar. Należałoby nakryć głowę czystym ręcznikiem, aby zmniejszyć ucieczkę pary. Potem należy oczyścić nos, aby usunąć zalegającą wydzielinę oraz zminimalizować zagrożenie bólu głowy.

Przyśpieszyć udrożnienie zatok oraz zminimalizować ból głowy mogą również leki. Efektywne środki są także dostępne bez recepty. Pomocne będą:

 • leki mukolityczne (np. acetylocysteina), więc rozrzedzające wydzielinę zalegającą w zatkanych zatokach, co pozwoli łatwiej ją usunąć;
 • leki zawierające enzym proteolityczny (niszczący białka) z ananasa – bromelainę, jaka pomaga oczyścić zatoki;
 • niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen) – w celu złagodzenia bólu oraz stanu zapalnego;
 • leki obkurczające błonę śluzową – leków takich (np. pseudoefedryna czy krople z oksymetazoliną) nie należy stosować dłużej aniżeli 3 dni.

Kłujący ból zatok – domowe sposoby na zatkane zatoki

 • Należałoby wypijać, co najmniej 2 litry płynów dziennie. To pomoże rozcieńczyć zalegającą wydzielinę oraz ułatwi jej wyeliminowanie. Zdezynfekowane zatoki to mniejszy ból głowy.
 • Nawilżenie powietrza – zwłaszcza w sezonie grzewczym należałoby pamiętać o nawilżeniu powietrza w domu. Można zakupić profesjonalny nawilżacz. Nawilżacz jaki przekazuje spray wodny czy wieszać na grzejnikach wilgotne ręczniki czy pojemniki z wodą, jaka parując będzie nawilżać powietrze.
 • Unikanie palenia papierosów i wdychania dymu czy pozostałych substancji drażniących błonę śluzową nosa. Rzucenie palenia ma niezliczone korzyści dla zdrowia, nie tylko dla zatok. W wypadku wykrytej alergii należy również redukować kontakt z alergenami.
 • Noszenie czapki oraz niewychodzenie na dwór z mokrymi włosami. Zadbanie o komfort termiczny głowy obniża niebezpieczeństwo kłopotów z zatokami.
 • Dieta zawierająca ostre przyprawy, takie jak chili, kurkuma o właściwościach przeciwzapalnych, papryka czy chrzan pomaga udrożnić zatkane zatoki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *