PCOS

Dieta przy PCOS czyli zespole policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników (polycystic ovary syndrome, PCOS) jest coraz częściej diagnozowanym u kobiet zaburzeniem hormonalnym o przewlekłym charakterze. Walka z tym schorzeniem jest wyjątkowo trudna – nie istnieje jedna, uniwersalna metoda jego leczenia. Można jednak złagodzić jego objawy, w czym pomóc może dieta ketogeniczna. Czy keto to faktycznie właściwa dieta dla PCOS?

Objawy i źródła zespołu policystycznych jajników

Przyczyny powstawania zespołu policystycznych jajników nie są do końca znane. Choć przyjmuje się, że na jego występowanie wpływ mają czynniki genetyczne, na sam przebieg choroby i dotkliwość jej objawów w znacznym stopniu oddziaływać może nasza dieta czy waga – czyli czynniki od nas zależne.

Do najpowszechniejszych objawów zespołu policystycznych jajników zaliczyć można nie tylko wielotorbielowate jajniki, ale również zaburzenia cyklu miesiączkowego (w tym bezpłodność wynikającą z braku owulacji), a także mające źródło w nadmiarze testosteronu symptomy takie jak nadmierne owłosienie twarzy i ciała czy łysienie. Osoby zmagające się z PCOS mają tendencję do występowania trądziku oraz szybkiego przybierania na wadze (w szczególności do rozwoju otyłości brzusznej), a także nadciśnienia, podwyższonego poziomu cukru we krwi i insulinooporności.

Dlaczego dieta przy PCOS jest tak ważna?

Ponieważ wiele z objawów PCOS związanych jest z gospodarką hormonalną oraz nieprawidłowym poziomem cukru we krwi (na które dieta może mieć niebagatelny wpływ), odpowiednie odżywianie się może pomóc w złagodzeniu nieprzyjemnych symptomów tego schorzenia. Dlatego też leczenie PCOS nie powinno ograniczać się do przyjmowania leków.

Warto zauważyć, że dla stanu zdrowia i samopoczucia osób cierpiących na zespół policystycznych jajników ogromne znaczenie ma redukcja nadwagi. Badania potwierdzają, że zdrowa dieta odchudzająca połączona z aktywnością fizyczną może przynieść rezultaty przypominające efekty farmakoterapii!

Korzyści z keto

Dieta ketogeniczna znajduje zastosowanie nie tylko u osób, które zastanawiają się, jak szybko schudnąć. Chętnie wykorzystywana jest przez osoby cierpiące na cukrzycę typu 2 czy borykające się ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Dzieje się tak, ponieważ keto niesie za sobą szereg korzyści zdrowotnych, do których należą między innymi:

  • regulacja poziomu cukru we krwi oraz przywrócenie odpowiedniej wrażliwości na insulinę,
  • redukcja stanów zapalnych,
  • przywrócenie prawidłowego ciśnienia tętniczego,
  • pozytywne oddziaływanie na funkcjonowanie układu hormonalnego.

Jak zatem widzisz, keto to coś więcej niż skuteczne odchudzanie. Wynikająca ze stosowania tej diety poprawa stanu zdrowia oraz funkcjonowania organizmu sprawia, że to naprawdę zdrowa dieta odchudzająca, na której korzysta nie tylko nasza figura.

Dowiedz się więcej o diecie keto na blogu ketowariatka.pl.

Keto dieta przy PCOS

Za wiele występujących w PCOS objawów odpowiadają problemy związane z gospodarką hormonalną czy poziomem cukru we krwi, zaś ich nasilenie wynikać może z właściwych chorobie przewlekłych stanów zapalnych. Dlatego też dieta tłuszczowa to wprost wymarzona dieta dla PCOS. Potwierdzają to także najnowsze badania naukowe, które jasno pokazują, że we wspomaganiu leczenia oraz profilaktyce PCOS najlepiej sprawdzają się właśnie diety niskowęglowodanowe.

Keto to dobra dieta przy policystycznych jajnikach także z innego powodu – jasne i zrozumiałe zasady diety ketogenicznej wymagają od nas wprowadzenia konkretnego jadłospisu. Jego przestrzeganie to skuteczne odchudzanie, jak również regulacja apetytu i poczucia sytości, która jest szczególnie ważna dla mających tendencję do przybierania na wadze osób cierpiących na PCOS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *