Osteoporoza u dzieci

Osteoporoza u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie, diagnoza

Osteoporoza u dzieci, podobnie jak u osób dorosłych, jest chorobą szkieletu, skutkującą zwiększonym ryzykiem złamań i większą kruchością kości. Niestety, ze względu na czynniki zewnętrzne, występuje ona coraz częściej. Jak w przypadku każdej choroby, najlepsze rozwiązanie to profilaktyka. Jednak co jeśli jest na nią za późno? Jak zdiagnozować osteoporozę u dzieci? Czy da się ją skutecznie leczyć?

Osteoporoza – co to takiego?

Z osteoporozą mamy do czynienia w przypadku zbyt małej masy kostnej, a tym samym, w przypadku zaburzeń mikroarchitektoniki tkanki, budującej kość. Oznacza to, że dziury budujące zdrową kość, u osoby chorej, powiększają się, a szkielet traci na wytrzymałości. Dlatego też bardzo łatwo o złamania.

Osteoporoza u dzieci – przyczyny

Najczęstszą przyczyną występowania osteoporozy u dzieci jest nieodpowiednia dieta. Jak powszechnie wiadomo, najbardziej należy wystrzegać się niedoboru wapnia, ponieważ u dzieci do 10 roku życia, dobowe zapotrzebowanie na ten pierwiastek wynosi aż 800 mg.

U młodzieży i osób dorosłych, wartość ta wzrasta do 1000 mg. W obu przypadkach, bardzo często pokrywamy jedynie 50% zapotrzebowania.

Ważne jest, by nie dostarczać organizmowi więcej fosforu, niż dostarczamy wapnia. Bardzo łatwo wchłonąć z żywnością więcej fosforu, ponieważ sporo znajduje się go w jedzeniu takim jak zupy w proszku, czekolada, napoje gazowane, czy topiony ser.

Niestety, fosfor hamuje wchłanianie wapnia, więc jeśli odżywiamy się niezdrowo, picie nawet kartonu mleka dziennie może okazać się nieskuteczne.

Jeśli już mowa o wchłanianiu, wapń nie zostanie przyswojony, jeśli nie ma odpowiedniej ilości witaminy D3. Witaminę znajdziemy rybach (szczególnie polecane są śledzie w oleju), czy też w produktach mlecznych. Jednak źródła pokarmowe zwykle pokrywają tylko 10% zapotrzebowania na D3. Pozostałe 90% syntezujemy sami, pod wpływem promieni słonecznych.

O osteoporozie często dowiadujemy się, dopiero gdy dojdzie do kontuzji. Te, mają zwykle miejsce podczas wysiłku fizycznego. Jednakże, paradoksalnie bywa, że dziecięca osteoporoza ma źródło w zbyt małej ilości ruchu. Jest tak, ponieważ podobnie jak mięśnie, kościec wzmacnia się pod wpływem ćwiczeń i słabnie, gdy go nie trenujemy. Dlatego długie choroby, podczas których dziecko leży w łóżku, również mogą być pośrednim czynnikiem, generującym osteoporozę. Przyczyna ta, częściej jednak dotyczy młodzieży, która tendencyjnie unika aktywności fizycznej, narażając kości na demineralizację i osłabienie.

Dziecięca osteoporoza może mieć również źródło w samych chorobach, nie tylko w związanym z nimi braku ruchu. Taką osteoporozę, określamy mianem wtórnej. Do schorzeń powodujących osteoporozę u dzieci zaliczamy m.in.: choroby przewodu pokarmowego, choroby nerek, choroby metaboliczne, choroby systemowe tkanki łącznej, zaburzenia hormonalne, zaburzenia hematologiczne, nowotwory, unieruchomienie (mimowolne, typu niedowład lub porażenie), a u dzieci starszych również anoreksja.

Osteoporoza u dzieci – objawy

Do objawów występowania osteoporozy u dzieci, należą:

  • Ból w okolicach kończyn (zwłaszcza stawów skokowych).
  • Ból w okolicy kręgosłupa.
  • Problemy z oddychaniem.
  • Postępujący spadek siły mięśni.
  • Widoczne zaburzenie chodu.
  • Wystąpienie złamania, mimo niewielkiego obciążenia kości.
  • Nawracanie złamań.
  • Deformacje kostne, takie jak: kifoza, skolioza, koślawość i szpotawość kończyn.
  • Obniżenie wysokości ciała.

Osteoporoza u dzieci – diagnoza

W celu zdiagnozowania osteoporozy, wykonuje się densytometrię metodą DXA. Podczas badania, używana jest dwuwiązkowa absorpcjometria rentgenowska. Dzięki temu, ustalamy gęstość mineralną kości.

Ponadto, obowiązkowo powinno się wykonać szereg badań, takich jak: morfologia, stężenie kreatyniny w moczu i surowicy, OB, ocena czynności nerek, ocena czynności wątroby, fosfataza alkaliczna, oraz stężenie wapnia i fosforu w moczu.

Osteoporoza u dzieci – leczenie

Leczenie osteoporozy u dzieci, jest trudniejsze niż leczenie jej u osób dorosłych. Ci drudzy, mogą bowiem przyjmować leki, które dla dzieci są  szkodliwe. Jedynym, bezpiecznym dla dzieci lekiem jest kalcytonina (hormon, wpływający na gospodarkę kości), jednak przed jej podaniem należy dążyć do wyleczenia choroby metodami naturalnymi. Chodzi, rzecz jasna, o zmianę diety i częstsze przebywanie na słońcu. Jeśli to nie pomoże, w grę wchodzi suplementacja witaminy D i wapnia.

Przyjmowanie leku powinno być ostateczną opcją.

Profilaktyka osteoporozy u dzieci

Podstawą profilaktyki, podobnie jak leczenia, jest racjonalna dieta. Należy więc jeść produkty zawierające wapń (mleko i przetwory mleczne, spożywane wraz z ośćmi wędzone i konserwowe ryby). Dobrym źródłem wapnia są niektóre warzywa i orzechy, jednak zawarty w nich wapń jest słabo przyswajalny.

Należy wystrzegać się tzw. ”zapychaczy”, które nie dość, że dostarczają puste kalorie, to jeszcze często zawierają fosfor, który w nadmiarze pogarsza przyswajalność wapnia.

Co więcej, sól, cola i konserwanty wypłukują pierwiastek z kości, na co także powinno się zwracać uwagę.

Równie ważna jest ekspozycja na promienie słoneczne, oraz tzw. trening kośćca, czyli po prostu odpowiednia ilość ruchu. Powinniśmy zatem zadbać, by nasze dzieci bawiły się często na świeżym powietrzu.

Przestrzegając powyższych zasad, znacznie zmniejszymy ryzyko wystąpienia osteoporozy o dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *