Co na kaszel

Co na kaszel suchy i kaszel mokry? Leki farmakologiczne i zioła

Co na kaszel suchy i mokry? Kaszel jest naturalną reakcją obronną organizmu na podrażnienie dróg oddechowych. To nie jest choroba, ale objaw różnych patologii płucnych i innych. Z natury może być suchy i mokry. W przypadku przeziębienia przejście z suchej formy w fazę mokrego kaszlu wskazuje na początek wyzdrowienia.

Kaszel suchy i mokry – cechy charakterystyczne

Suchemu kaszlowi najczęściej towarzyszą infekcje wirusowe. Cechą charakterystyczną suchego kaszlu jest brak możliwości odkrztuszania. Powodem jego powstawania jest podrażnienie zakończeń nerwowych zlokalizowanych w błonie śluzowej dróg oddechowych. Suchy kaszel jest bardziej męczący niż mokry.  To często utrudnia zasypianie, a także może obudzić w nocy. Podczas infekcji wirusowej obserwuje się również umiarkowaną gorączkę, a także ból gardła często podczas połykania. Chorzy skarżą się również na uczucie drapania w gardle, są to typowe objawy infekcji wirusowe.

Mokry kaszel jest charakterystyczny dla infekcji bakteryjnych. Dzieje się tak również wtedy, gdy infekcja wirusowa jest niewłaściwie leczona i gdy dochodzi do nadkażenia bakteriami. Zwykle występuje to kilka dni po infekcji wirusowej. Główną przyczyną mokrego kaszlu jest zapalenie błony śluzowej narządów oddechowych. Sprowokować jej rozwój może grypa, nieżyt nosa, zapalenie gardła, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc i inne. Stan, w którym silny suchy kaszel jest zastąpiony przez wilgotny, to znak początku oczyszczania dróg oddechowych z nagromadzonego śluzu i są w nim bakterie chorobotwórcze. Celem leczenia kaszlu mokrego jest upłynnienie wydzieliny, aby chory mógł łatwiej i skuteczniej oczyścić drzewo oskrzelowe.

Co na kaszel suchy?

Kaszel suchy prowadzi do ogólnego zmęczenia, dlatego zalecane jest hamowanie odruchu kaszlowego lekami przeciwkaszlowymi w postaci syropów lub tabletek. Leczenie ma na celu zmniejszenie częstotliwości, intensywności i napadów. Jedną z nich jest lewodropropizyna, na bazie, której produkowane są syropy i tabletki powodujące także rozkurczanie oskrzeli. Skuteczne w leczeniu suchego kaszlu są także leki na bazie substancji roślinnych, takich jak: korzeń prawoślazu lekarskiego, liście babki lancetowatej, kwiat dziewanny.

Co na kaszel suchy, z domowych sposobów?

 • Miód i cytryna

Do przygotowania masy miodowo-cytrynowej należy zagotować cytrynę około 10 minut, ochłodzić i wycisnąć sok. Następnie dodać płynny miód i wymieszać do uzyskania jednolitej konsystencji. Przyjmować 1 łyżeczkę 3 razy dziennie. Ta mieszanka terapeutyczna jest skuteczna w przypadku suchego kaszlu i zapalenia.

 • Banany

Jest nie tylko smaczny, ale także przydatny w leczeniu suchego kaszlu u dzieci. Rozetrzeć widelcem kilka dojrzałych bananów i zalać wrzącą wodą – 1 szklanka. Wymieszać masę i przyjmować 2 łyżki. Do 10 razy dziennie.

 • Mleko z cebulą

Takie połączenie wydaje się nie do zaakceptowania dla wielu osób, ale jest doskonałym lekarstwem na suchy kaszel. Zgodnie z recepturą: 5 cebul należy zalać mlekiem – 2 filiżanki. Garnek postawić na ogniu i doprowadzić do wrzenia, cebula powinna być miękka. W wyniku gotowania objętość mleka zmniejsza się dwukrotnie. Teraz trzeba usunąć cebulę i pozostawić mleko, dopóki się nie ochłodzi. Do napoju cebulowo-mlekowego można dodać łyżeczkę miodu i przyjmować po 1 łyżce kilka razy w ciągu dnia.

 • Mieszanka ziołowa

W leczeniu suchego kaszlu głównym zadaniem jest rozcieńczanie i wydalanie plwociny z dróg oddechowych. Potrzebne będą: kwiaty dziewanny (2 łyżki), liście szałwii i korzenia lukrecji (3 łyżki), owoce anyżu (4 łyżki), pączki sosny i zmiażdżony korzeń prawoślazu (4 łyżki). Wszystkie składniki miesza się i wlewa łyżkę stołową herbaty ziołowej we wrzącej wodzie (0,5 l). Pozostawić na 20 minut i przecedzić. Spożywać 0,5 filiżanki 3-4 razy dziennie.

Leki farmakologiczne na suchy kaszel

Wiele osób zmęczonych suchym kaszlem zastanawia się, co na kaszel wziąć, aby odczuć ulgę i przespać spokojnie noc. Syropy i tabletki zawierają różne składniki:

 • Tabletki stosowane w leczeniu suchego kaszlu oparte są na aktywnym składniku chlorowodorku preokseksydyny. Stosowane są w ostrych infekcjach wirusowych dróg oddechowych, astmie oskrzelowej, zapaleniu gardła, zapaleniu oskrzeli i zapaleniu krtani.
 • Tabletki o działaniu wykrztuśnym stosowane w leczeniu suchego kaszlu, towarzyszącemu przeziębieniu na bazie aktywnych składników butamiratu i gwajafenezyny.
 • Syropy przeciwkaszlowe oparte na korzeniu prawoślazu, wyciągu z kwiatostanu lipy, wyciągu sosnowy, tymianku, porostu islandzkiego.
 • Syrop na kaszel suchy może także zawierać dekstrometorfan bromowodorek, butamiratum, chlorowodorek fenspirydu.

Co na kaszel mokry?

W leczeniu mokrego kaszlu, któremu towarzyszy odkrztuszanie plwociny, stosowanie leków przeciwkaszlowych jest przeciwwskazane. Blokując centralne lub obwodowe ogniwa odpowiadającego odruchowi, prowadzą do akumulacji i stagnacji dużej ilości śluzu, który jest korzystnym podłożem do reprodukcji patogennej mikroflory. Preparaty do leczenia mokrego kaszlu to mukolityki rozrzedzające gęstą i lepką wydzielinę.

 • Inhalacja na mokry kaszel

Mokry kaszel bez gorączki można leczyć przez inhalację. Procedury te, oparte na wdychaniu substancji leczniczych i biologicznie czynnych, przyczyniają się do zmniejszenia gęstości i lepkości, bardziej aktywnego rozcieńczania i usuwania plwociny. Do leczenia kaszlu używane są inhalatory parowe i nebulizatory, do których dodano specjalne leki. Inhalacje, które pomagają nawilżyć błony śluzowe, pomagają szybko zmniejszyć ból, zmniejszyć lepkość plwociny, wyeliminować skurcz i rozluźnić mięśnie oskrzeli.

Co na kaszel mokry z domowych sposobów?

Temperatura w pomieszczeniu zarezerwowanym dla chorego nie powinna przekraczać 20 ° C. Optymalna wilgotność powietrza – 40-60%. Aby poprawić odkrztuszanie plwociny, zalecane jest stosowanie wysokiej poduszki, a także regularne wykonywanie specjalnego masażu odkrztuszającego.

 • Ciepły napój na mokry kaszel

Ciepły napój witaminowy podczas kaszlu mokrego, nawilży błony śluzowe i szybko usunie plwocinę. Może to być ciepła woda mineralna, herbaty ziołowe, napoje owocowe, mleko w połączeniu z miodem itp.

 • Cebula z miodem

Cebula z miodem to doskonały lek na kaszel mokry. Wystarczy pokroić cebule, dodać miód, wymieszać i pozostawić macerat na 3 godziny. Przecedzić i spożywać kilka razy dziennie.

 • Siemię lniane

Siemię lniane przygotować w formie wywaru. 1 łyżkę siemienia zalać 250 ml ciepłej wody i gotować 10 minut, przecedzić, dodać 1 łyżkę miodu i spożyć w ciągu jednego dnia.

 • Inne sposoby

Ponadto bardzo przydatna będzie herbatka z kwiatu lipy, mleko z czosnkiem i masłem, spożywanie gorącego rosołu.

Leki farmakologiczne na mokry kaszel

Co na kaszel mokry można kupić w aptece? Tabletki i syropy na kaszel mokry powinny zawierać kompleks terapeutycznych właściwości, dzięki którym można osiągnąć działanie:

 • Przeciwzapalne
 • Mukolityczne (rozrzedzają gęstą i lepką wydzielinę)
 • Rozszerzające oskrzela
 • Wykrztuśne.

Syropy na kaszel mokry

 • Syrop zawierający bromoheksynę chlorowodorek, lub ambroksolu chlorowodorku rozrzedza wydzielinę w drogach oddechowych ułatwiając jej odkrztuszanie.
 • Syropy ziołowe składające się z: ziela tymianku, korzenia pierwiosnka, wyciąg z liści bluszczu pospolitego.

Odpowiedzi na pytanie, co na kaszel, jest wiele. Doświadczając infekcji w postaci przeziębienia lub grypy można posiłkować się sposobami domowymi, lekami bez recepty. Jednak w przypadku nasilenia się objawów należy skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednią kurację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *