Szum w uszach

Szum w uszach – rodzaje, przyczyny, leczenie, rozpoznanie

Szum w uszach jest specyficznym odgłosem w głowie, niezwiązanym z żadnymi zaburzeniami psychicznymi. Hałas można usłyszeć w dowolnym miejscu w głowie lub w jednym lub obu uszach. Jak dotąd nie ma naukowo udowodnionego lekarstwa na szum w uszach.

Jeśli zatem cierpisz na szum w uszach, nie jesteś sam. Setki milionów ludzi na świecie żyją z szumami usznymi i doświadczają dźwięków w głowie i uczucia ciągłego dzwonienia, brzęczenia lub gwizdania w uszach, które nie są związane z zewnętrznymi bodźcami.

Niestety obecnie nie ma lekarstwa na szumy uszne. Nie ma tabletek, diety, chirurgii, które mogą wyleczyć lub zmniejszyć szum w uszach. Jak dotąd nie ma naukowo udowodnionego sposobu leczenia szumu w uszach. Więc jeśli odczuwasz szum w uszach, musisz liczyć się z tym, że być może nigdy on nie ustąpi.

Jak z tym żyć?

Niektóre osoby dotknięte szumem w uszach bardzo to przeżywają, podczas gdy inni nie przejmują zbytnio tym nietypowym schorzeniem i doświadczają jedynie niewielkiego dyskomfortu.

Życie z szumem w uszach może być trudne, ale możesz nauczyć się z nim radzić za pomocą sprawdzonych już strategii. Wiele osób funkcjonuje z szumem w uszach, mimo że jest on silny.

Rodzaje szumów usznych

Szumy uszne mogą się bardzo różnić między poszczególnymi osobami natężeniem. Możemy wyodrębnić wiele różnych rodzajów szumu w uszach. Szumy uszne różnią się znacznie pod względem intensywności i swojego charakteru. Niektórzy ludzie opisują szum w uszach jako gwizdy o wysokich częstotliwościach, podczas gdy inni postrzegają szum w uszach jako bzyczący dźwięk lub dźwięk podobny do masła skwierczącego na patelni. Niektórzy opisują je jako uczucie uderzającego dźwięku w tym samym rytmie, jakiego jak ich bicie serca. Nazywa się to pulsującym szumem w uszach.

Szum określany jako „widmowy” może różnić się skokiem od niskiego szumu do wysokiego pisku i można go usłyszeć w jednym lub obu uszach. W niektórych przypadkach dźwięk może być tak głośny, że może zakłócać zdolność koncentracji lub słyszenia rzeczywistego dźwięku. Szum w uszach może być obecny przez cały czas lub może pojawić się i zniknąć.

Przyczyny szumu w uszach

Co powoduje szum w uszach? Przyczyny szumu w uszach mogą być różne, ale najczęstszą przyczyną szumu w uszach jest narażenie na hałas. Szum w uszach może być również spowodowany zażywaniem narkotyków, chorobami, stresem i urazami głowy.

Ile osób cierpi na szum uszny?

Tak naprawdę nie wiadomo, ile osób cierpi na szum uszny. Nie zbadano do tej pory skali tego zjawiska. Prawie wszyscy doświadczamy szumu w uszach; na przykład kilka godzin po koncercie lub innej okazji, w której nasze uszy były narażone na hałas. Ale dla niektórych szum w uszach staje się trwały lub wzrasta. Większość osób cierpiących na szumy uszne uważa to za bardzo niepokojące i nieprzyjemne.

Konsekwencje szumu w uszach

Wiele osób cierpiących na szumy uszne odczuwa skutki uboczne. Mogą one obejmować problemy psychiczne, fizyczne i społeczne. Niektórzy doświadczają również stresu, zmęczenia, problemów emocjonalnych i depresji. Dolegliwość ta, mimo że nie jest groźna dla zdrowia i życia, potrafi wyłączyć je z normalnego funkcjonowania w społeczeństwie i wpędzić w kompleksy.

Lekarstwo na szumy uszne

Czy szum w uszach może być wyleczony? Wielu producentów wyrobów medycznych oferuje lekarstwo na szumy uszne. Niestety, jak dotąd nie ma naukowego sprawdzonego sposobu leczenia szumów usznych. Jednak funkcjonują różne strategie radzenia sobie ze stresem, które również mogą pomóc ludziom żyć z szumem w uszach. Należą do nich przed wszystkim wszelkie techniki relaksacyjne i redukujące napięcie.

Szum w uszach u młodych ludzi

Szumy uszne występują często u osób w wieku powyżej 40 lat, ale coraz częściej pojawiają się także u młodszych osób, ze względu na zwiększony dzienny poziom hałasu, w tym z powodu niepohamowanego korzystania z plików MP3, iPodów i innych osobistych odtwarzaczy stereofonicznych. Niestety, urządzenia te są symbolem naszych czasów i wg prognoz skala tego zjawiska będzie się potęgować.

Szumy uszne a utrata słuchu

Wiele osób cierpiących na szumy uszne może również cierpieć z powodu utraty słuchu lub obawy przed jego pogorszeniem. Chociaż szumy uszne występują częściej u osób cierpiących na ubytek słuchu, każdy może cierpieć na szum uszny. Możliwe jest również występowanie dużego ubytku słuchu, nie spowodowanego w ogóle szumem w uszach. Jeśli doświadczasz zarówno szumu w uszach, jak i utraty słuchu. Dodatkowo zaczniesz korzystać z aparatów słuchowych, zauważysz, że aparaty słuchowe mogą zarówno poprawić słuch, jak i zmniejszyć niekomfortowe odczucia szumu w uszach.

Jeśli uważasz, że masz zarówno szum uszny, jak i niedosłuch, najlepszą drogą jest skontaktowanie się ze specjalistą laryngologiem w celu sprawdzenia słuchu. Jeśli badanie wykaże, że masz zarówno szum uszny, jak i utratę słuchu, możesz skorzystać z pomocy aparatów słuchowych.

Umów się na wizytę u lekarza, jeśli zaobserwujesz szum w uszach po infekcji górnych dróg oddechowych, takich jak przeziębienie, a szum w uszach nie poprawia się w ciągu tygodnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *