Wyciek z nosa

Wyciek z nosa – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Wyciek z nosa może występować na tle choroby spowodowanej przez wirus, bakterię lub grzyby, wówczas mowa jest o ostrym zakaźnym zapaleniu błony śluzowej nosa. Jest to zespół objawów obejmujący obrzęk, wyciek z nosa, powikłania takie jak ropny wyciek z nosa itp.

Przyczyny wycieku z nosa

Przyczyną wycieku z nosa mogą być zaburzenia anatomicznych proporcji w jamie nosowej. Na przykład skrzywienie przegrody nosowej, które może prowadzić do jednostronnego przerostu małżowiny nosowej, a także wad wrodzonych lub nabytych wad.

Ponadto:

 • Długotrwałe działanie drażniące na błony śluzowe nosa: kurz, szkodliwe pary i nieprzyjemne zapachy. W szczególności, pył mineralny i metaliczny mogą uszkodzić błonę śluzową nosa, a mąka, kreda i inne rodzaje pyłu prowadzą do śmierci rzęsek nabłonka rzęskowego i zakłócenia wydzielania gruczołów śluzowych i komórek kubkowych. Pary i gazy mogą podrażniać błonę śluzową nosa i powodować jego ostre, a następnie przewlekłe zapalenie objawiające się wyciekiem z nosa.
 • Fizyczne czynniki środowiskowe: suche, gorące powietrze wysusza błony śluzowe jamy nosowej i hamuje funkcję nabłonka rzęskowego, hipotermia prowadzi do odruchowej zmiany napięcia naczyniowego.
 • Lokalne procesy chorobowe w zatokach przynosowych i gardle. Na przykład, podrażnienie błony śluzowej nosa z ropnymi wydzielinami w przypadku chorób zatok przynosowych: zapalenie zatok, zwężenie światła tylnych kanałów nosowych z migdałkami, powolny proces infekcyjny w przewlekłym zapaleniu migdałków.
 • Alergia.
 • Urazy, zarówno domowe, jak i operacyjne nadmiernie radykalna lub powtarzająca się interwencja chirurgiczna w jamie nosowej, wspomaga rozwój przewlekłego stanu zapalnego jamy nosowej, co powoduje wyciek z nosa.
 • Przyjmowanie niektórych leków rozszerzających naczynia stosowanych w leczeniu nadciśnienia i kropli do nosa z efektem zwężania naczyń. W szczególności przedłużone wkraplanie kropli do nosa z działaniem zwężającym naczynia prowadzi do podrażnienia błony śluzowej nosa i może powodować wyciek z nosa. Dlatego nie zaleca się stosowania kropli dłużej niż 5-7 dni.

Objawy towarzyszące wyciekowi z nosa

Głównym objawem wycieku z nosa związanym z przewlekłym zapalenia błony śluzowej nosa jest trudność w oddychaniu przez nos, zwykle nie są one trwałe, mogą prawie całkowicie przejść, a następnie wzrastać, na przykład, w zimie na zewnątrz podczas wdychania zimnego powietrza. Zatkanie nosa jest zwykle bardziej wyraźne w jednej połowie nosa. Na przykład, jeśli dana osoba leży na boku, oddychanie jest trudniejsze po stronie, na której leży osoba. Wyciek z nosa jest zwykle łagodny, śluzowy, ale może stać się obfity i ropny z zaostrzeniem choroby. Czasami dochodzi do naruszenia węchu, co wiąże się ze zwiększeniem ilości śluzu wytwarzanego przez gruczoły nosa.

Wyciek z nosa na tle przewlekłego przerostowego nieżytu nosa

Rozrośnięta błona śluzowa bardzo trudno oddychać przez nos i może nawet uniemożliwić ją z powodu nakładania się kanałów nosowych. Osoba jest zmuszona nieustannie oddychać przez usta. W przypadku przerostu błony śluzowej tylnego sklepienia nosa, ujścia trąbek słuchowych mogą być ściskane, co wiąże się z wysokim ryzykiem zapalenia zatok. Wyciek z nosa jest zwykle obfity śluzowo-ropny. Zapach i smak są zaburzone, głos staje się nosowy. Często pacjenci z przerostowym przewlekłym zapaleniem błony śluzowej nosa cierpią na bóle głowy.

Przewlekłe zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa

Atrofia to ścieńczenie błony śluzowej nosa, któremu towarzyszy rozszerzanie się kanałów nosowych. Często śluzówka staje się cieńsza tylko w części oddechowej jamy nosowej. W przypadku atroficznego zapalenia błony śluzowej nosa, wyciek z nosa nabierze lepkości, tworzą się strupy, a jeśli jest ich wiele, oddychanie przez nos staje się trudne, a zmysł węchu może zostać zaburzony. Często zanikowi błony śluzowej nosa towarzyszy uczucie suchości w nosie i gardle oraz swędzenie.

Przewlekłe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa

W alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa wyciek z nosa jest wodnisty. W nosie pojawia się pieczenie i swędzenie, któremu towarzyszą ataki niekontrolowanego kichania. Alergiczny nieżyt nosa może występować przez cały rok:

 • reakcja na kurz domowy i roztocza żyjące w nim,
 • dym tytoniowy,
 • cząsteczki skóry lub włosów zwierząt domowych,
 • zarodniki grzybów itp.
 • sezonowy reakcja alergiczna na pyłki roślin kwiatowych.

Przewlekły nieżyt naczyniowo-ruchowy

Ten typ choroby charakteryzuje się triadą objawów: napadowe kichanie, obfity wodnisty wyciek z nosa oraz trudności w oddychaniu przez nos. Objawy te są niestałe, często pojawiają się po przebudzeniu. Pojawia się gdy gwałtowna zmiana temperatury otoczenia, pośród nadmiernej pracy lub stresu, wraz ze wzrostem ciśnienia krwi.

Diagnozowanie chorób powodujących wyciek z nosa

W celu zdiagnozowania schorzeń powodujących wyciek z nosa wykonuje się badanie endoskopowe tzw. rynoskopię. Jeśli występuje ropny wyciek z nosa wykorzystywane są promieniowanie rentgenowskie lub tomografia komputerowa zatok przynosowych. Przeprowadzana jest również diagnostyka laboratoryjna:

 • ogólne i biochemiczne badania krwi,
 • analiza moczu,
 • śródskórne testy alergiczne.

Jeśli podejrzewane jest zakażenie, przeprowadzana jest analiza bakteriologiczna wydzieliny z nosa. W celu zidentyfikowania patogenu i oceny jego wrażliwości na antybiotyki.

Leczenie schorzeń powodujących wyciek z nosa?

Do leczenia opisanych wyżej schorzeń mogą być stosowane krople do nosa. Krople, które mają właściwości ściągające, zmniejszają produkcję śluzu i działające antybakteryjnie. Miejscowe leki przeciwbakteryjne są stosowane w leczeniu ostrego nieżytowego przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa wywołanego przez zakażenie. Mogą to być maści: na przykład maść salicylowa. Oprócz aerozoli do nosa laryngolog może przepisać antybiotyki.

Leczenie może obejmować także stałe nawilżanie błony śluzowej nosa solą fizjologiczną, na przykład roztworami soli morskiej. Nawilżanie można osiągnąć przez wkraplanie kropli, nawadnianie przez rozpylanie i za pomocą specjalnych irygatorów. Smarowanie błony śluzowej nosa za pomocą roztworu jodu-gliceryny i wkraplanie kropli olejowych. W obecności patogennej mikroflory zaleca się leczenie przeciwbakteryjne, w zależności od rodzaju mikroorganizmów określonych podczas analizy bakteriologicznej.

Do leczenia wycieku z nosa w wyniku przewlekłego naczynioruchowego zapalenia błony śluzowej nosa należy stosować leki hormonalne. Leki, które stosuje się w postaci aerozoli lub zastrzyków. Łagodzą obrzęki i przewlekłe stany zapalne, ale nie eliminują przyczyny choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *