Laryngolog

Laryngolog – co leczy i kiedy warto skorzytać z wizyty?

Laryngolog, nazywany fachowo otorynolaryngologiem, jest specjalistą od chorób głowy i szyi. Chociaż definicja ta brzmi ogólnie, zakres jego obowiązków obejmuje wiele złożonych kwestii związanych z leczeniem uszu, krtani, chorób gardła czy jamy ustnej. To do laryngologa trzeba udać się w przypadku niepokojących zmian na języku, przerośniętych migdałków czy powiększonych węzłów chłonnych szyi. Co jeszcze leczy laryngolog? Jakie objawy warto z nim skonsultować i czego spodziewać się na pierwszej wizycie? Czy badania laryngologów są bolesne? I czy wymagane jest posiadanie skierowania?

LARYNGOLOG – CHOROBY, KTÓRE WYLECZY

Wszelkie dolegliwości związane z przewlekłym bólem i zaczerwienieniem gardła, nalotem na migdałkach czy języku, szumy i bóle uszne, a także problemy z głosem czy przełykaniem śliny, mogą wydawać się błahymi sprawami.

Jaka jest jednak rzeczywistość? Wiele poważnych chorób na szpitalnych oddziałach laryngologicznych zaczyna się właśnie od takich objawów. Laryngolog to lekarz, który potrafi je wszystkie dobrze rozpoznać i skutecznie im zaradzić. Wśród mniej i bardziej popularnych chorób, które diagnozowane i leczone są przez otorynolaryngologów wyróżnia się na przykład:

  • Zapalenie ucha – zarówno środkowego, jak i wewnętrznego
  • Zapalenie i nowotwory w obrębie krtani, gardła
  • Leukoplakia języka i wczesne stadia guzów języka
  • Złamania, uszkodzenia a także krwawienia z nosa
  • Angina ropna
  • Zapalenie migdałków i wszystkie kwestie związane z ich zmianami zewnętrznymi
  • Problemy z trąbką słuchową
  • Długotrwała, przewlekła chrypka
  • Niedosłuch i stopniowane tracenie słuchu

CZY DO LARYNGOLOGA TRZEBA MIEĆ SKIEROWANIE?

Jeżeli z pomocy laryngologa chcemy skorzystać na Narodowy Fundusz Zdrowia, wymagane jest skierowanie. Takie skierowanie wydać może lekarz pierwszego kontaktu. Czas oczekiwania na wizytę w poszczególnych miastach i placówkach jest oczywiście różny. Trzeba liczyć się z tym, że może być to okres zarówno kilku miesięcy, jak i prawie roku. Im wcześniej skontaktujemy się z lekarzem rodzinnym i otrzymamy skierowanie do specjalisty, tym lepiej.

W niektórych sytuacjach do wyleczenia danych objawów wystarczy pomoc lekarza rodzinnego. O konieczności konsultacji z laryngologiem decyduje często czas występowania dolegliwości. Z zapaleniem gardła poradzi sobie z pewnością lekarz pierwszego kontaktu, jednak nawracające, przewlekłe zapalenie gardła jest już sygnałem kierującym w stronę specjalisty. Takich przykładów można by oczywiście mnożyć.

PIERWSZA WIZYTA U OTORYNOLARYNGOLOGA – JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?

Tak jak każda wizyta u lekarza specjalizującego się w obrębie jakiś konkretnych chorób, pierwsza wizyta u laryngologów może wywołać napięcie i zdenerwowanie. Nie jest to jednak nic strasznego ani bolesnego. Konsultacja nie wymaga specjalnego przygotowania ani z wyprzedzeniem kilkudniowym ani kilkugodzinnym. Podczas pierwszej wizyty laryngolog powinien dokładnie zbadać słuch, gardło i jamę ustną, obejrzeć migdałki, uszy i węzły chłonne.

Są to najczęściej badania wzrokowe i palpacyjne – czyli przez spojrzenie i przez dotyk. Laryngolog może dzięki temu szybko ocenić stan tych narządów i przyspieszyć proces diagnozowania. Podczas badania jamy ustnej lekarz będzie z pewnością chciał dotknąć podłużnym patyczkiem migdałków. Dotknąć, aby sprawdzić czy nie wypływa z nich żadna niepokojąca wydzielina. Jest to sytuacja powodująca lekki dyskomfort, a u osób szczególnie wrażliwych odruch wymiotny. Nie należy się jednak tym przejmować, ponieważ samo badanie trwa bardzo krótko, a reakcja pacjentów jest naturalna i zrozumiała.

Laryngolog może podczas wizyty skorzystać również z endoskopu, który pomoże mu w głębszym rozpoznaniu stanu poszczególnych narządów. W zależności od objawów, jakie towarzyszą wizycie u laryngologa, dopasowane zostają metody i narzędzia diagnostyczne. Żadne z nich nie wywołują jednak bólu i nie działają na organizm inwazyjnie. Jeśli zdaniem specjalisty, stan danego pacjenta będzie wymagał wnikliwych i dużo większej ilości badań pacjent zostanie skierowany do szpitala na trzy dni. Podczas których wykonane zostaną szczegółowe badania pomocnicze.

NAJCZĘŚCIEJ POJAWIAJĄCY SIĘ PACJENCI, TO…

Kto najczęściej pojawia się u laryngologów i jakie zawody są najbardziej narażone na ryzyko wystąpienia chorób tego rodzaju? Oprócz ludzi starszych, którzy na pewne objawy chorują po prostu wraz ze wzrostem wieku, do laryngologów często przychodzą młodzi ludzie pracujący głosem i słuchem. Nauczyciele, wykładowcy, mówcy i prelegenci różnych konferencji, ale także muzycy – zarówno wokaliści, jak i instrumentaliści.

Wykonując zawód, w którym gardło, krtań lub słuch narażony jest na szczególną aktywność, powinniśmy szczególnie zadbać o profilaktykę i kontrolę u laryngologów. Odpowiednia higiena, bezpieczne nagłośnienie (w przypadku muzyków) czy częste nawilżanie gardła i nawadnianie organizmu (w przypadku mówców) to proste, a jednak kluczowe nawyki, które mogą zapobiec wielu, często przedwczesnym chorobom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *