Sposoby na katar

Sposoby na katar – najlepsze, skuteczne domowe sposoby na katar

Sposoby na katar – każdy z nas na pewno miał katar i wie, że możemy się go pozbyć się dzięki domowym sposobom. Istnieje kilka powodów pojawienia się kataru. Najczęściej występuje w wyniku przeziębienia. W innych przypadkach może być spowodowany przez alergie, katar sienny lub inne przyczyny.

Istnieje wiele domowych sposobów pozbycia się kataru i warto się z nimi zapoznać.

Sposoby na katar – picie dużej ilości płynów

Picie płynów i nawodnienie organizmu w przypadku kataru może być pomocne, zwłaszcza jeśli mamy zatkany nos. Dzięki temu, śluz w zatokach przekształca się w płyn, który łatwo wydmuchać. W przeciwnym razie może być gruby i lepki i będziemy mieli jeszcze bardziej zapchany nos.

Unikajmy natomiast napojów, które odwadniają. Przede wszystkim chodzi tutaj o kawę i napoje alkoholowe.

Z drugiej strony, gorące napoje, takie jak herbata, mogą być czasami pomocne. Dzieje się tak ze względu na ciepło i parę, które pomagają odtworzyć i odciążyć drogi oddechowe. Niektóre herbaty  ziołowe mogą łagodnie zmniejszać przekrwienie. Poszukajmy herbat, zawierających zioła przeciwzapalne i przeciwhistaminowe, np. rumianek, imbir, mięta lub pokrzywa. Przygotujmy kubek gorącej herbaty ziołowej (najlepiej bez kofeiny) i wdychajmy parę przed wypiciem. Ból gardła często towarzyszy katarowi – picie gorącej herbaty może również łagodzić problemy z gardłem.

Sposoby na katar – para wodna

Wdychanie gorącej pary jest pomocne w leczeniu kataru. Skraca czas choroby o tydzień.

Podgrzejmy czystą wodę w garnku na kuchence, na tyle, aby powstała para. Nie pozwólmy jej się zagotować. Umieśćmy twarz nad parą na 20-30 minut. Weźmy głęboki oddech przez nos. Róbmy przerwy, jeśli będzie nam zbyt gorąco. Później wydmuchajmy nos, aby pozbyć się śluzu.

W razie potrzeby dodajmy kilka kropli, zmniejszających przekrwienie, olejków eterycznych do wody. Wystarczy 2 krople na pół litra wody.

Eukaliptus, mięta pieprzowa, sosna, rozmaryn, szałwia, mięta ogrodowa, drzewo herbaciane i tymianek są świetnymi opcjami. Związki w tych roślinach (takie jak mentol i tymol) znajdują się również w wielu dostępnych bez recepty lekach, zmniejszających przekrwienie. Jeśli nie mamy takich olejków eterycznych, użyjmy suszonych ziół. Wtedy para wodna może stać się herbatą ziołową i wdychajmy opary – będzie miała takie same właściwości.

Sposoby na katar – gorący prysznic

Jeśli potrzebujemy szybkiej ulgi, spróbujmy wziąć gorący prysznic. Podobnie, jak w przypadku gorącej herbaty lub pary, może złagodzić katar i zatkany nos. Umieśćmy twarz i zatoki bezpośrednio w parze i rozpryskujmy wodę, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty.

Sposoby na katar – czajniczek Neti

Używanie czajniczka Neti do irygacji nosa (nazywanego również płukaniem nosa) jest częstym sposobem w leczeniu problemów z zatokami. Pomaga również w pozbyciu się kataru i tego typu dyskomfortu.

Czajniczek Neti jest małym pojemnikiem, w kształcie czajnika z dziobkiem. Do garnka dodajemy ciepły roztwór soli lub słonej wody. Następnie używamy garnka do wlewania roztworu przez jedną dziurkę nosa, a następnie drugą. W ten sposób dokładnie oczyścimy zatoki.

Taki zestaw możemy kupić w lokalnej aptece, sklepie lub w Internecie. Upewnijmy się, że postępujemy zgodnie ze wskazówkami, dotyczącymi naszego czajniczka. Jego niewłaściwe używanie może, chociaż rzadko, pogarszać katar lub przyczyniać się do infekcji zatok.

Upewnijmy się, że używamy jałowej wody i destylowanej, zamiast z kranu.

Jeśli jest to konieczne, dodajmy środki, zmniejszające przekrwienie nosa do roztworu soli fizjologicznej (tylko dwie-trzy krople).

Sposoby na katar – pikantne potrawy

Ostre potrawy mogą pogorszyć katar. Jednak, jeśli mamy tylko zapchany nos, jedzenie pikantnych potraw może pomóc. Jeśli jednak nie jesteśmy przyzwyczajeni do pikantnych potraw, spróbujmy najpierw dodać trochę przypraw korzennych, aby sprawdzić, czy to pomaga.

Przyprawy, takie jak pieprz cayenne, pikantna papryka, habanero, wasabi, chrzan i imbir są  świetnymi opcjami. Tworzą jednocześnie uczucie ciepła podczas jedzenia, pozwalają się wypocić i łagodzą problemy z zatokami.

Sposoby na katar – kapsaicyna

Jest substancją chemiczną, która sprawia, że papryka chilli jest ostra. Stosowana jest w leczeniu bólu nerwów i łuszczycy, ale jeśli zastosuje się ją do nosa, może pomóc w przypadku kataru, wywołanego problemami z zatokami.

Badania wykazały, że kapsaicyna jest skuteczniejsza w leczeniu wycieków nosa niż środki bez recepty.

Istnieje wiele domowych sposobów, dzięki którym możemy zdobyć ulgę od kataru, bez stosowania leków. Żadna z tych metod nie jest jednak stworzona po to, aby faktycznie wyleczyć lub całkowicie pozbyć się przyczyn kataru – czyli przeziębienia, infekcji wirusowych lub alergii.

Te sposoby tylko zapewniają ulgę. Upewnijmy się, że znaleźliśmy dobry bezpośredni sposób leczenia, jeśli jesteśmy przeziębieni, lub cierpimy z powodu wirusa lub alergii.

Na koniec pamiętajmy o tym, aby dużo odpoczywać. Ważne jest, abyśmy dużo spali. W ten sposób nasz organizm się regeneruje. Dodatkowo odpoczynek zapewni nam bardzo potrzebną przerwę od wydmuchiwania nosa. Dobrym sposobem będą ciepłe kompresy, nawilżacz powietrza i solanka w aerozolu do nosa lub kropelki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *