Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Leczenie przeziębienia przy nadciśnieniu – profilaktyka

Leczenie przeziębienia przy nadciśnieniu wymaga trochę większej uwagi. Podkreślić należy fakt, że wszystkie preparaty stosowane na przeziębienie, które należą do grupy tak zwanych niesterydowych przeciwzapalnych przyczyniają się do niewielkiego wzrostu ciśnienia tętniczego. Jest to bardzo dostrzegalne przy codziennym, przewlekłym przyjmowaniu tych środków, najczęściej w większych dawkach.

Natomiast sporadyczne oraz doraźne stosowanie preparatów mających doprowadzić do obniżenia gorączki, nie powoduje istotnego wpływu na poziom ciśnienia. Warto zwrócić uwagę na fakt, że gorączka doprowadza do rozszerzenia naczyń krwionośnych, co wpływa na obniżenie ciśnienia krwi. Co więcej, proces pocenia się doprowadza do zwiększonego wytwarzania jonu sodowego, co również dba o skuteczne obniżenie ciśnienia krwi. Zatem podkreślić należy fakt, że leczenie przeziębienia przy nadciśnieniu poza zwiększoną ostrożnością, nie wymaga innego postępowania. Ważne, aby nie doprowadzać do przewlekłego przyjmowania leków wykorzystywanych przy przeziębieniu.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Jakie są objawy przeziębienia?

Najczęściej pojawiające się symptomy świadczące o przeziębieniu to katar, zatkany nos, kichanie, lekki stan podgorączkowy, podrażnienie gardła. Na początku pojawia się podrażnienie nosa oraz gardła. Następnie dochodzi do kataru oraz wystąpienia odruchu kichania. Po upływie kilku dni wydzielina z nosa może przybrać zmienioną barwę, a więc może stać się żółta albo zielona. Nie jest to powód do obaw. Dodatkowe objawy związane z przeziębieniem to brak apetytu, ból głowy, bóle mięśni, gardła, kaszel, a także spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Przeziębienie charakteryzuje się łagodniejszym przebiegiem niż grypa. Przeziębienie to także niższa gorączka.

Leczenie przeziębienia przy nadciśnieniu – profilaktyka

Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć, szczególnie w przypadku obecności takich chorób jak nadciśnienie. Jaka jest zatem najlepsza profilaktyka przeziębienia? Idealnym zabiegiem profilaktycznym jest w tym przypadku odpowiednia higiena osobista. Powinniśmy zatem często myć dłonie, szczególnie wtedy kiedy dotykaliśmy przedmiotów powszechnego wykorzystania, takich jak na przykład klamki, poręcze, ręczniki. Co więcej, należy dbać o higienę rąk przed jedzeniem, przed gotowaniem oraz po wytarciu nosa. Do higieny dłoni możemy także wykorzystywać środki antybakteryjne do dezynfekcji rąk.

Szczególnie należy uważać w przypadku kontaktu z osobą, która jest przeziębiona. Proces kichania oraz kaszlu przyczynia się bowiem do rozsiewania wirusów. Należy zatem unikać bliższej łączności z człowiekiem chorym.

Jakie inne sposoby na przeziębienie można jeszcze zastosować? Należy unikać biernego palenia, gdyż dym z papierosa przyczyni się do zwiększenia podatności na przeziębienie oraz różnego rodzaju infekcje. Unikanie biernego palenia jest także niezmiernie istotne przy nadciśnieniu.

Należy także zadbać o skuteczne nawodnienie swojego organizmu. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Warto spożywać jogurty gdyż żywe kultury bakterii w nich zawarte pomogą w skutecznym przeciwdziałaniu przeziębieniu. Istotna jest także dbałość o zapewnienie organizmowi wypoczynku. Organizm, który zapewniony ma zdrowy sen, ma więcej siły oraz energii do radzenia sobie z bakteriami oraz wirusami, które powodują przeziębienie.

Leczenie przeziębienia przy nadciśnieniu – leczenie

W sytuacji, w której dojdzie do przeziębienia to wówczas najlepszym lekarstwem będzie odpoczynek, a ponadto duża ilość płynów. Nie wpłynie to na skrócenie czasu trwania infekcji, ale zapewni łagodny jej przebieg. W tym przypadku można przyjmować środki, które maja w swoim składzie kwas askorbinowy oraz cynk. Dobrym sposobem na przeziębienie jest takze rosół, który jak lekarstwo na opisywaną chorobę, znany jest już od XII wieku. Zupa wpływa na wzmocnienie organizmu, a ciepły płyn oraz sól skutecznie zwalczają infekcję. Można również wykorzystywać takie domowe sposoby jak syrop z cebuli, mleko z miodem albo wodę z cytryną.

Przeziębienie – powikłania

Przeziębienie trwa najczęściej od pięciu do siedmiu dni. Jednakże jak w przypadku każdej infekcji, także i tutaj mogą pojawić się pewnego rodzaju powikłania. Mogą się one pojawić wtedy, kiedy nie pozwolimy swojemu organizmowi odpocząć oraz nie zadbamy o czas, który pozwoli na zwalczenie choroby. Zdarza się, że takie objawy jak kaszel czy lekki katar utrzymują się przez następny tydzień. W sytuacji, w której objawy przeziębienia nie przechodzą przez dłuższy okres, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Jest to bardzo istotne, gdyż zwykłe przeziębienie może okazać się alergią, zapaleniem zatok, a co gorsza przerodzić się może w zapalenie płuc albo oskrzeli.

W związku z tym nie należy lekceważyć tak częstej infekcji jak przeziębienie, szczególnie wtedy kiedy chorujemy na nadciśnienie. Kilka dni odpoczynku pomoże zwalczyć pojawiające się przeziębienie i może uratować przed poważniejszymi konsekwencjami dla naszego zdrowia. Pozwoli nam to uniknąć niebezpieczeństwa pojawienia się niebezpiecznych powikłań.


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *