Ból gardła przy przełykaniu śliny

Ból gardła przy przełykaniu śliny – infekcja wirusowa czy bakteryjna

Ból gardła przy przełykaniu śliny jest to symptom, który spotykany jest głównie przy obecności zakażeń górnych dróg oddechowych. Najczęściej jest to objaw wirusowego zapalenia gardła. W zdecydowanej większości sytuacji pojawia się tutaj pieczenie, drapanie, a ponadto suchość w gardle. Naturalne sposoby walki z bólem gardła najczęściej doprowadzają do niwelowania tej dolegliwości. Dużą skuteczność przynoszą tabletki do ssania inhalacje, a ponadto płukanki.

Ból gardła przy przełykaniu śliny – przyczyny

Przyczyny bólu gardła powstającego przy przełykaniu śliny mogą być różnorakie. Najczęściej wymienia się tutaj infekcje o charakterze wirusowym. Ból gardła oraz takie elementy jak pieczenie, drapanie chrypka obecne są podczas różnych typów infekcji migdałków oraz gardła. Bardzo często prowadzi do tego nadmierne wysuszenie błon śluzowych w wyniku spania z otwartymi ustami.

Ból gardła podczas przenikania traktowany jest jako naturalny element obecny przy zapaleniu gardła. Bardzo często stanowi on element utrudniający spożywanie pokarmów, picie, oddychanie, doprowadzając do jeszcze większego pogorszenia samopoczucia osoby chorej. Wśród najczęściej pojawiających się przyczyn prowadzących do powstania bólu przy przełykaniu śliny wymienia się: przeziębienie, grypę, zapalenie gardła oraz migdałków (bakteryjne, wirusowe oraz grzybicze), chorobę refluksową przełyku, przewlekły kaszel, przełknięcie jedzenia, które przyczyniło się do uszkodzenia ścian gardła ostrymi krawędziami.

W zdecydowanie rzadszych sytuacjach ból gardła przy przełykaniu związany jest z infekcjami zębów, owrzodzeniami przełyku, zapaleniem ucha, nowotworami, urazami, reakcjami alergicznymi, a ponadto działaniem ubocznym niektórych leków.

Ból gardła przy przełykaniu śliny – objawy

Ból gardła przy przełykaniu śliny najczęściej związany jest z podłożem infekcyjnym. Najczęściej wymienia się tutaj infekcję o charakterze wirusowym. W tej sytuacji oprócz ból przy przełykaniu, pojawia się bardzo dużo innych dolegliwości. Potwierdzeniem tego rozpoznania są symptomy towarzyszące takie jak: ból głowy, dreszcze, gorączka, a także stany podgorączkowe, kaszel mokry albo suchy, drapanie oraz pieczenie w gardle, nadmierna potliwość oraz zaczerwienienie i powiększenie migdałków.

Ból gardła przy przełykaniu śliny – działania lecznicze

Ból gardła przy przełykaniu to tak powszechna dolegliwość, ze osoby które tego doświadczają raczej nie zgłaszają się z problemem do lekarza. Oczywiście, faktem jest że duża ilość infekcji o charakterze wirusowym przy odpowiednio działającym układzie odpornościowym powraca do normy w sposób samoistny. Co więcej, istnieją preparaty które wspomagają nasz organizm w skutecznej walce z wirusami.

Warto zatem, uwzględnić ich przyjmowanie, gdyż przedłużające się infekcje mogą w niektórych sytuacjach ulec nadkażeniu bakteryjnemu, doprowadzając tym samy do poważniejszego problemu zdrowotnego. Działanie antybiotykami staje się najczęściej czynnością zbędną.

W sytuacji w której, silny ból podczas przełykania śliny przedłuża się, niezbędna może okazać się wizyta u specjalisty. W takiej sytuacji obejrzy on dokładnie gardło osoby chorej i uwzględniając posiadane przez siebie doświadczenie ustali przyczyny bólu gardła, zajmując się ponadto innymi symptomami choroby. Szczególnie istotne jest skorzystanie z wizyty lekarskiej, w sytuacji współistnienia elementów takich jak, wysoka gorączka, dreszcze, świsty oraz trudności w oddychaniu, wymioty oraz nudności spadek masy ciała oraz pieczenie w klatce piersiowej.

Ból gardła przy przełykaniu śliny – infekcja wirusowa czy bakteryjna

W przypadku wirusowego zapalenia gardła błona śluzowa jest najczęściej mocnoczerwona, a migdałki rozpulchnione. Jednakże nie zauważa się tutaj raczej obecności nalotów. Obecny może być jednak wysięk surowiczy o charakterze przezroczystym.

Gdy pojawia się zapalenie gardła o charakterze bakteryjnym jego kolor jest wówczas ciemnoczerwony, z obecnością często ropnych kremowych czopów na migdałkach. Ponadto, na języku może pojawić się nalot, natomiast wydzielina z nosa jest żółta lub zielonkawo przebarwiona. Wysoka gorączka także wskazuje na pochodzenie bakteryjne.

Specjalista po przeprowadzeniu wywiadu przechodzi do zbadania gardła pacjenta. Wygląd gardła pozwala na stwierdzenie z dużym prawdopodobieństwem co wpłynęło na wywołanie zapalenia gardła.

Inne działania diagnostyczne w tym zakresie to badanie laboratoryjne krwi, badanie mikrobiologiczne, a ponadto szybkie testy immunologiczne na obecność wirusa EBV.

Ból gardła przy przełykaniu śliny – domowe sposoby

W początkowym etapie kształtowania się choroby pacjenci bardzo często wykorzystują sposoby domowe. Jest to uzasadnione, gdyż duża ilość przypadków, kończy się samoistnym zwalczeniem choroby przez organizm człowieka. Dużą skuteczność wykazują tutaj tabletki do ssania na drapanie oraz suchość w gardle. Co więcej, dużą ulgę przynosi stosowanie płukanek roztworem soli albo specjalnymi środkami, które dostępne są w aptekach. Płukankę można także wykonać z wykorzystaniem wody utlenionej.

Dobry domowy sposób na ból gardła przy przełykaniu do inhalacje parą wodną, ewentualnie z dodatkiem olejku eukaliptusowego. Ważne jest także to, aby zadbać w tym aspekcie o nawodnienie organizmu, poprzez przyjmowanie dużej ilości płynów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *