Gorączka

Gorączka – przyczyna, objawy, leczenie, zapobieganie

Gorączka jest chwilowym wzrostem temperatury ciała, często spowodowanym chorobą. Jest oznaką, że coś niecodziennego dzieje się w naszym ciele. W przypadku dorosłej osoby gorączka zwykle nie stanowi powodu do niepokoju, jeśli nie przekroczy 39 stopni Celsjusza. Natomiast w przypadku niemowląt i małych dzieci, nieznacznie podwyższona temperatura może wskazywać infekcję. Gorączka zwykle ustępuje w ciągu kilku dni. Wiele lekarstw, dostępnych bez recepty obniża gorączkę, ale czasami lepiej jej nie zbijać. Wydaje się odgrywać kluczową rolę w zwalczaniu infekcji.

Objawy

Gorączka występuje, gdy temperatura skoczy powyżej 37 stopni Celsjusza. W zależności od przyczyny gorączki dodatkowe objawy mogą obejmować:

 • pocenie się,
 • dreszcze,
 • ból głowy,
 • bóle mięśni,
 •  utrata apetytu,
 • drażliwość,
 • odwodnienie,
 • ogólne osłabienie.

Dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat mogą cierpieć na drgawki gorączkowe.

Przyczyny

Gorączka pojawia się zwykle, gdy obszar mózgu zwany podwzgórzem, znany również jako termostat ciała, podwyższa temperaturę ciała. Normalnie temperatura ciała zmienia się w ciągu dnia, jest niższa rano i wyższa późnym popołudniem i wieczorem. Chociaż większość osób uważa, że prawidłowa temperatura wynosi 36,6, może się wahać między 36,1 a 37 stopni Celsjusza i nadal jest uważana za normę.

Gorączka lub podwyższona temperatura ciała może być spowodowana:

 • wirusem,
 • infekcją bakteryjną,
 • wychłodzeniem,
 • pewnymi stanami zapalnymi, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów-zapalenie błony śluzowej stawów (błona maziowa),
 • złośliwym nowotworem,
 • niektórymi lekami, takimi jak antybiotyki i leki, stosowanymi przy podwyższonym ciśnieniu krwi lub drgawkach,
 • niektórymi szczepionkami, np. na błonicę, tężec, krztusiec lub pneumokoki.

Czasami nie można ustalić przyczyny gorączki. Jeśli trwa dłużej niż trzy tygodnie, a lekarz nie jest w stanie określić przyczyny po dokładnej ocenie, możemy mieć do czynienia z gorączką niewiadomego pochodzenia.

Zapobieganie

Możemy zapobiegać gorączce, chroniąc się przed chorobami zakaźnymi. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc:

 • Często myjmy ręce i uczmy dzieci, aby robiły to samo, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety, po dłuższym czasie przebywania w tłumie lub w obecności kogoś, kto jest chory, po przytulaniu ze zwierzętami i po podróży w transporcie publicznym.
 • Pokażmy dzieciom, jak dokładnie umyć ręce, nacierając przednią i tylną część dłoni mydłem i spłukując je dokładnie pod bieżącą wodą.
 • Zabierzmy ze sobą dezynfektor do rąk, kiedy nie mamy dostępu do mydła i wody.
 • Starajmy się unikać dotykania nosa, ust lub oczu, ponieważ są to główne sposoby wnikania wirusów i bakterii do organizmu i pojawiania się infekcji.
 • Zakryjmy usta, gdy kaszlemy i nos, kiedy kichamy i nauczmy dzieci, aby postępowały tak samo. Jeśli to możliwe, odwróćmy się, gdy kaszlemy lub kichamy, aby uniknąć przenoszenia zarazków.
 • Unikajmy dzielenia się kubkami, butelkami z wodą i naczyniami.

Gorączka – leczenie

W przypadku niskiej gorączki lekarz może nie zalecać leczenia, aby ją obniżyć. Niewielka gorączka może nawet pomóc w zmniejszeniu liczby drobnoustrojów, wywołujących chorobę.

Leki bez recepty

W przypadku gorączki, wywołującej dyskomfort, lekarz może zalecić leki dostępne bez recepty, takie jak acetaminofen lub ibuprofen.

Leki stosujmy zgodnie z ulotką lub zaleceniami lekarza. Uważajmy, żeby nie brać za dużo. Wysokie dawki lub długotrwałe stosowanie tego typów leków, mogą uszkadzać wątrobę lub nerki, a ostre przedawkowanie może być nawet śmiertelne. Jeśli gorączka u dziecka utrzymuje się, pomimo przyjęcia leków, nie dajmy kolejnej dawki, tylko zadzwońmy do lekarza.

Pamiętajmy też o tym, by nie podawać aspiryny dzieciom, ponieważ może wywołać rzadkie, ale potencjalnie śmiertelne zaburzenie, znane jako zespół Reye’.a.

Leki na receptę

W zależności od przyczyny gorączki lekarz może przepisać antybiotyk, szczególnie jeśli podejrzewa infekcję bakteryjną, taką jak zapalenie płuc lub gardła.

Antybiotyki nie leczą infekcji wirusowych, ale istnieje kilka leków przeciwwirusowych, stosowanych w leczeniu niektórych zakażeń wirusowych. W przypadku takich chorób powinniśmy często odpoczywać i pić dużo płynów.

Leczenie niemowląt

W przypadku niemowląt, zwłaszcza tych, które nie mają jeszcze miesiąca, konieczne może być przyjęcie go do szpitala, aby zbadać i wyleczyć. Gorączka może bowiem wskazywać na poważną infekcję, wymagająca leczenia dożylnego i całodobowego monitorowania.

Domowe sposoby zaradcze

Możemy spróbować domowych sposobów, aby zbić gorączkę. Przede wszystkim pijmy dużo płynów. Gorączka może powodować odwodnienie i utratę płynów, dlatego pijmy wodę, soki lub bulion. W przypadku dziecka, poniżej jednego roku życia, należy zastosować doustny roztwór do nawadniania. Takie roztwory zawierają wodę i sole proporcjonalne do uzupełnienia płynów i elektrolitów.

Potrzebujemy też odpoczynku, aby odzyskać siły, a aktywność może tylko podnieść temperaturę naszego ciała.

Nie przegrzewajmy się. Ubierzmy się w lekką odzież, utrzymujmy odpowiednią temperaturę w pokoju i śpijmy lekko przykryci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *