pediatra

Pediatra – lekarz dziecięcy, czym zajmuje się pediatra

Pediatra jest wyjątkową specjalizacją lekarską obejmującą schorzenia dziecięce. Winien on posiadać wiedzę z działu medycyny zajmującego się chorobami i zdrowiem najmłodszych pacjentów. W szczególności pediatrzy winni specjalizować się w chorobach wieku dziecięcego.

Pediatra

Pediatra poza badaniem dziecka zleca również badania diagnostyczne, kontrolne, monitoruje rozwój dziecka w sferze psychicznej jak i fizycznej. Poprzez kontrolne wizyty i bilanse spełnia funkcję badań przesiewowych i kieruje do konkretnych specjalistów zauważając jakiekolwiek niepokojące symptomy.

Leczeniem obejmuje dzieci od niemowlęctwa aż do ukończenia 18 lat, co za tym idzie pediatra po części jest również internistą. Winien dysponować wszechstronną wiedzą medyczną. Chorób z jakimi mogą zgłosić się rodzice dziecka do pediatry jest całe mnóstwo, dlatego też lekarz o tej specjalizacji winien być ostrożny w stawianiu diagnozy. Nie powinien bagatelizować opisywanych symptomów choroby i brać pod uwagę różne ewentualności.

Pediatra – diagnostyka i leczenie

Lekarz dziecięcy jest właściwy zarówno do diagnostyki jak i leczenia dzieci. Interpretuje on wyniki badań diagnostycznych, przepisuje leki, kwalifikuje do szczepienia, rozpoznaje zaburzenia rozwojowe, a także udziela porad w zakresie opieki zdrowotnej nad dzieckiem. Najczęstszymi pacjentami pediatrów są niemowlęta, jednak nie brakuje również dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym kiedy to przypada epicentrum infekcji.

Zarówno z ospą jak i zapaleniem oskrzeli, bądź alergicznym katarem trafiają maluchy do gabinetu pediatrycznego. Od lekarza wymaga się stosownego podejścia, bowiem dzieci bardzo często boja się lekarza, co więcej nie są skore do współpracy. Bardzo często małe dziecko nie jest w stanie opisać co go boli, kiedy, a objawy nie zawsze da się zaobserwować z pozycji rodzica.

Pediatra – wizyta u lekarza

Na wizytę u pediatry umawiamy się zarówno z dzieckiem zdrowym, jak i chorym i z podejrzeniem choroby. Jeśli chodzi o dzieci zdrowe to często są to rutynowe kontrole, potrzeba uzyskania zaświadczenia o stanie zdrowia, szczepienia bądź wykonania bilansu. Co do dzieci chorych może chodzić o skierowanie na badanie lub przepisanie leków branych na stałe i przepisanych przez specjalistę, jak też choroba.

Kiedy dziecko ma podwyższoną temperaturę, źle się czuje, ma kaszel i katar idziemy do pediatry. Zainteresować nas powinna również apatia, senność, czy płaczliwość i spadek nastroju dziecka. Mimo iż nie są to objawy infekcji to mogą świadczyć o rozwoju choroby np. anemii lub cukrzycy. Do pediatry warto się też zwrócić kiedy dziecko zbytnio przybiera lub nie przybiera na wadze, obserwujemy u dziecka skrzywienie kręgosłupa, częste biegunki lub zeza.

Dobry pediatra

Dobrze jest mieć stałego lekarza pediatrę, który pozna dziecko i będzie wiedział kiedy i co mu dolega, na jakie leki reaguje dobrze, a które nie są wskazane. Niestety rzadko jest to możliwe. Podczas jednej wizyty trudno jest z diagnozą trafić idealnie uwzględniając wszelkie czynniki. U pediatrów którzy są przypisani pacjentom od lat jest to znacznie prostsze, chociażby przeglądając historię wcześniejszych chorób i wizyt można określić z czego wynika aktualny problem zdrowotny.

Dostęp do pediatrów dzieci maja bezpłatny w ramach ubezpieczenia zdrowotnego NFZ. Oczywiście nikt nie broni rodzicowi zapłacić za prywatną konsultacje pediatryczną. Poza kompetencjami i podejściem, pediatra winien być też łatwo dostępny. Kiedy dziecko zaczyna chorować liczy się czas. Nie można czekać na wizytę tygodnia a samo przesiadywanie z gorączkującym maluchem przez pół dnia w poradni także bywa męczące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *