Choroby oczu

Choroby oczu – najczęściej występujące choroby oczu

Choroby oczu oraz wady wzroku dotykają ogromną ilość osób. W artykule zajmiemy się przyczynami, objawami i sposobami leczenia chorób oczu.

Najczęściej występujące choroby oczu

Krótkowzroczność to choroba oczu polegająca na wyraźnym widzeniu przedmiotów znajdujących się blisko, podczas gdy przedmioty znajdujące się daleko są rozmyte. To najczęściej występująca choroba oczu wzroku u ludzi. Krótkowzroczność ma podłoże genetyczne, zaczyna postępować u dzieci w wieku kilku lat i postępuje do około dwudziestego roku życia.

Wpatrywanie się w ekran telewizora czy komputera lub czytanie w słabo oświetlonym pomieszczeniu przyczyniają się do pogłębienia choroby oczu. Istotą choroby jest to, że promienie świetlne wpadające do oka ogniskują się przed siatkówką, a nie, jak ma to miejsce normalnie, na niej. Jednymi z metod korekcji nieprawidłowego widzenia są okulary oraz soczewki, Rozwiązaniem może być również korekcyjny zabieg chirurgiczny.

Choroby oczu – nadwzroczność

Nadwzroczność, inaczej dalekowzroczność to druga po krótkowzroczności najczęstsza choroba oczu. Zaliczana jest do wad sferycznych, które są powodowane nieprawidłowym załamywaniem światła w układzie optycznym. Nadwzroczność może być długo nierozpoznawana dzięki zdolności naszych oczu do akomodacji i przebiega wtedy bezobjawowo. Diagnozowana jest głównie u dzieci.

U noworodków wada występuje fizjologicznie w związku z ciągłym kształtowaniem się gałki ocznej. Powinna zaniknąć samoistnie, jednak zdarza się, że przyjmuje postać stałą. U osób dorosłych może być spowodowana długoletnią cukrzycą, która uszkadza naczynia krwionośne siatkówki. Głównym objawem nadwzroczności jest utrudnione widzenie przedmiotów znajdujących się blisko nas.

Przedmioty znajdujące się daleko osoby dalekowzroczne przeważnie widzą dobrze. Dalekowzroczność diagnozujemy poprzez badanie okulistyczne, najczęściej stosuje się metodę badania wad refrakcji. Nadwzroczność możemy korygować za pomocą wypukłych soczewek skupiających czyli metodą okularową z odpowiednio dobranymi szkłami plusowymi czy soczewkami kontaktowymi. Wadę można również usunąć poprzez chirurgiczny zabieg laserowy.

Choroby oczu – prosbiopia

Presbiopia, inaczej starczowzroczność to pogorszenie się widzenia na bliskie odległości, wynikające z niezdolności oka do akomodacji. Jest to proces naturalny wynikający ze starzenia się organizmu. Powodowany jest zmniejszeniem elastyczności gałek ocznych. Wadę możemy skorygować korzystając z okularów o dodatniej mocy optycznej.

Choroby oczu – zespół suchego oka

Zespół suchego oka (ZSO) diagnozujemy, gdy oczy są zaczerwienione, odczuwane jest kłucie, lub wrażenie, że w oku znajduje się ciało obce. Oczy osoby cierpiącej na ZSO są wrażliwe na światło i wyglądają na zmęczone i obolałe. W przypadku tej choroby oczu zdarza się, że oczy łzawią jak w przypadku podrażnienia, a widzenie staje się rozmyte. Wyżej wymienione objawy występują najczęściej u kobiet i osób starszych oraz osób nieprawidłowo korzystających z soczewek i szkieł kontaktowych.

Zespół suchego oka może być spowodowany przez niektóre choroby układowe, niektóre leki, złe warunki środowiskowe czy długą pracę przy komputerze. Diagnoza polega na zastosowaniu testów barwnikowych, które pokazują czy rogówka wybarwia się prawidłowo. Tę chorobę oczu leczy się stosując płyny nawilżające jak sztuczne łzy.

Choroby oczu – jaskra

Jaskra to choroba oczu uszkadzająca nerw wzrokowy doprowadzając do pogorszenia, a finalnie utraty wzroku. Choroba przez długi czas nie daje żadnych objawów. Geneza jej powstawania nie jest do końca znana, ale za główną przyczynę jej powstawania uważa się wysokie ciśnienie w gałce ocznej. Chory w początkowej fazie choroby może dostrzegać aureolę wokół źródeł światła, w fazie końcowej zaś obraz dookoła widoczny jest jak „przez dziurkę od klucza”.

Rozpoznanie jaskry możliwe jest poprzez badanie dna oka, badanie obrazowe oka, badanie pola widzenia, pomiar ciśnienia wewnątrz-gałkowego czy badanie kąta przesączania. Głównym sposobem leczenia jaskry jest stosowanie kropli do oczu. Jaskrę leczymy również za pomocą zabiegów laserowych i operacji. Trzeba być przygotowanym na to, że tej choroby oczu nie można wyleczyć całkowicie.

Choroby oczu – zaćma

Zaćma jest chorobą oczu wrodzoną lub degeneracyjną i prowadzi do zmętnienia soczewki. Zaćma to jedna z przyczyn ślepoty. W chorym oku powstają plamki lub zmętniałe obrazy, podczas kiedy soczewka zdrowych osób jest całkowicie przezroczysta. Utrudnia to przedostanie się promieniom świetlnym do siatkówki i prowadzi do upośledzenia zdolności widzenia.

Prawie każda osoba po przekroczeniu 70 roku życia w pewnym stopniu cierpi na tę chorobę oczu. Dzieje się tak dlatego, że wraz z wiekiem soczewka staje się grubsza i cięższa, stopniowo traci zdolność do akomodacji. Istnieją również przypadki zaćmy wrodzonej. Zaćmę można leczyć jedynie poprzez zastosowanie nowej soczewki, która wszczepiana jest do oka operacyjnie.

Choroby oczu – zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek to przede wszystkim przekrwienie i pieczenie oczu. Przy ostrej formie tej choroby oczu z oka może wydzielać się śluz lub ropa. Główne objawy zapalenia spojówek to nasilone łzawienie, pieczenie, swędzenie oraz światłowstręt. Zapalenie spojówek leczymy kroplami odkażającymi, jeśli doszło do infekcji bakteryjnej konieczne będzie zastosowanie antybiotyków. Gdy choroba ma podłoże alergiczne podaje się leki przeciwhistaminowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *