Alergia wziewna u niemowląt

Alergia wziewna u niemowląt – przyczyny, objawy, leczenie, marsz

Alergia wziewna u niemowląt pojawia się już u sześciomiesięcznych dzieci. Zaniedbanie tego typu alergii i brak jj leczenia prowadzi do rozwoju astmy oskrzelowej. Zwykle zaczyna się ona od przewlekłego nieżytu nosa o przezroczystej wydzielinie śluzowatej. Ponadto mogą występować duszności i sapka.

Alergia wziewna u niemowląt

Alergia wziewna wymaga natychmiastowego leczenia nie tylko z powodu dolegliwości i ich redukowania, ale przede wszystkim z uwagi na ryzyko zagrożeń jakie niesie ze sobą w wieku dorosłym. Chcąc uniknąć rozwoju astmy oskrzelowej u dziecka należy jak najwcześniej zacząć leczyć objawy alergiczne.

Pierwszym ku temu krokiem jest rozpoznanie alergenów wywołujących reakcje alergiczną. Alergie wziewne dzieli się bowiem na kilka typów z uwagi na rodzaj alergenów, jakie ja powodują. Przede wszystkim są to alergeny zewnątrz pochodne.

Do tej grupy zaliczają się pyłki traw, drzew, roślin, również zarodniki pleśni i grzybów z jakimi mamy do czynienia na zewnątrz, w powietrzu. Poza tymi alergenami wyróżnia się alergeny wewnatrzpochodne, które nie są sezonowe a całoroczne i obejmują kurz, roztocza, sierść zwierząt, lateks, pleśń.

Przyczyny alergii

Przyczyną alergii są alergeny wirujące w powietrzu i mające kontakt ze skórą, są wdychane. Chcąc nie chcą trudno jest oddzielić od powietrza pyłki trwa, drzew, roztocza itp. Można ich unikać i minimalizować ekspozycje na nie, jednak nie da się całkowicie ich wyeliminować z życia. Alergenami wziewnymi są też pierze, wełna, wilgoć domowa pełna zarodników pleśni.

Objawy alergiczne

Objawy alergii mogą mieć różny charakter. Z uwagi na tę różnorodność i podobieństwa z przeziębieniem, bywa mylona z infekcjami, zwłaszcza sezonowymi. Najczęściej alergia wziewna wyróżnia się trudnym leczeniem infekcji dróg oddechowych. Pojawia się wodnisty katar, drapanie w gardle i swędzenie w nosie oraz napady kichania.

Ponadto charakterystyczny jest suchy duszący kaszel i duszności, kiedy organizm nie gorączkuje. U wielu alergików towarzyszy powyższym objawom nerwowy sen, chrapanie oraz sen z otwartymi ustami. Dodatkowymi objawami a często jedynymi są zapalenie spojówek i łzawienie oczu, świąd oczu.

Zdarzają się też wymioty, biegunki i bóle brzucha. Niestety alergia wziewna coraz częściej przybiera postać alergii krzyżowej kiedy uczulenie na pyłki brzozy powoduje również alergie na jabłko w diecie.

Marsz alergiczny

U niemowląt niezwykle ważny jest marsz alergiczny. Nie można przegapić jego początku, nie należy czekać na kolejny etap rozwoju alergii. Często alergie występują kolejno po sobie, nie zaś jednocześnie alergia pokarmowa z wziewną. To usypia nasza czujność, tymczasem alergia się rozwija i kroczy do przodu objawiając się coraz silniejszymi dolegliwościami i dokonując coraz poważniejszych zmian w organizmie dziecka.

Marsz alergiczny można zatrzymać poprzez leczenie, odczulanie oraz eliminacje alergenów z otoczenia. Leczenie alergii u niemowląt może polegać na podawaniu dziecku leków rozkurczowych ale również leków objawowych jak krople do oczu, syropy i spraye łagodzące objawy alergii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *