rany

Rany – Rodzaje ran, pierwsza pomoc w przypadku wystąpienia ran

Rany – skaleczenia towarzyszą nam w codziennym życiu bardzo często. Matki widzą rany średnio raz w tygodniu. Jakie są zatem rodzaje ran i jak sobie z nimi radzić?

Rodzaje ran

Nazwa rana określa przerwanie lub uszkodzenie tkanek przez czynniki zewnętrzne. Możemy wyróżnić następujące rodzaje ran:

  • Rany cięte – to najczęstsze rany w naszym domu. Są one bowiem spowodowane przeciągnięciem ostrego przedmiotu np. noża po naszej skórze. Następuję wówczas przerwanie łączności tkanek. Rana taka charakteryzuje się równymi krawędziami i w miarę równomierną głębokością. Ten rodzaj uszkodzenia ciała może być powierzchowny lub głęboki prowadzący do przecięcia ścięgien, żył czy tętnic.
  • Rany kłute –charakteryzują się małą widocznością rany na skórze, jednak mogą powodować poważne urazy wewnętrzne. Skaleczenia kłute są szczególnie niebezpieczne w okolicach tułowia, ponieważ mogą one skutkować uszkodzeniami narządów wewnętrznych. W związku z charakterystyką skaleczenia nie można wyciągać przedmiotu powodującego ranę, ponieważ może to doprowadzić do krwotoków wewnętrznych.
  • Rany tłuczone – rodzaj rany powstaje w skutek kontaktu z tępym narzędziem, lub upadku. Rany takie charakteryzują się nierównomiernymi kształtami. Przy takich urazach często występuje obrzęk lub krwiak.
  • Rany szarpane – charakteryzują się dużą objętością skaleczenia. Uraz taki ma nieregularne kształty i poszarpane brzegi. Gdy przyjrzymy się ranie często widać w niej strzępy oderwanych tanek.
  • Rany kąsane – takie rany powstają w kontakcie ze zwierzęciem. Skaleczenia kąsane składają się z ran kłutych lub szarpanych. Mogą powstać również w wypadkach ogryzienia części ciała.
  • Rany postrzałowe – powstają na skutek kontaktu organizmu z pociskami i tutaj można wyróżnić odłamki granatów bomb oraz naboi wystrzelonych z broni palnej. Takie skaleczenia mogą mieś rożne rodzaje. Styczne wyglądem przypominające szarpane. Ślepe charakteryzujące się raną wlotową bez rany wylotowej świadczy to o utkwieniu ciała obcego w ciele człowieka. Skaleczenia przelotowe najczęściej powstające z pocisków broni palnej. Charakteryzują się raną wlotową i wylotową co oznacza, że ciało obce przeszło przez ciało człowieka.

Może się również zdarzyć, że rany będą wywoływane czynnikami chorobowymi. W takich przypadkach możemy wyróżnić rany zwane odleżynami. Powstające na skutek martwicy i owrzodzenia skóry a w ciężkich przypadkach mięśni i kości. Są one skutkiem długotrwałego ucisku powodującego niedotlenienie tkanek. Skaleczenia te dotykają osób, które są obłożnie chore i mają trudności z poruszaniem się, co skutkuje długim leżeniem w łóżku.

Pierwsza pomoc w przypadku wystąpienia ran

Gdy przydarzy się wypadek Tobie lub Twoim bliskim na skutek, którego powstały rany, pierwszą rzeczą, którą trzeba zrobić to określenie charakteru i głębokości rany.

  • Rany, które są powierzchowne należy przemyć wodą lub solą fizjologiczną. Nie używając żadnych środków, które mogą podrażnić skórę wokół skaleczenia lub zniszczyć strukturę komórek. Jeżeli rana krwawi należy nałożyć opatrunek w celu zatamowania krwawienia. Ran otwartych w żadnym wypadku nie smarujemy oleistymi substancjami powodują one bowiem wydłużony czas leczenia.
  • Rany głębokie lub bardzo krwawiące powinny być opatrzone przez zastosowanie opatrunku uciskowego i niezwłocznie należy udać się do Oddziału Ratunkowego w celu profesjonalnego opatrzenia rany i ewentualnego zszycia jej. Pamiętajmy, że z ran nie wyciągamy tkwiących w niej przedmiotów obcych, może to spowodować uszkodzenia tkanek i narządów znajdujących się obok takiego przedmiotu.
  • Rany skutkujące utratę przytomności pokrzywdzonego. W tych szczególnych przypadkach staramy się jak najmniej interweniować. Robimy tylko to co koniecznie czyli uciskamy miejsce krwawienia jeżeli występuje i dzwonimy po pomoc ciągle monitorując funkcje życiowe poszkodowanego. Nigdy nie przenosimy takiej osoby może bowiem się zdarzyć że przy nieumiejętnym przeniesieniu takiej osoby wyrządzimy jej krzywdę

Leczenie ran

Środki doraźne, które stosuje się na ranę zależne się od jej wielkości oraz ryzyka zakażenia. Jeżeli mamy ranę kąsaną i nie znamy zwierzęcia, które nas pogryzło niezbędnie będzie zastosowanie zastrzyków przeciw wściekliźnie. Antybiotyki zaś podaje się osobom z ranami zanieczyszczonymi lub gojącymi się nieprawidłowo z oznakami tkanek martwiczych lub zakażenia. Jeżeli rana nastąpiła w skutek brudnego przedmiotu częstą praktyką jest podanie osobie poszkodowanej zastrzyku przeciw tężcowi. Jeżeli rana była głęboka i założono na nią szwy należy zazwyczaj po siedmiu dniach udać się do lekarza w celu ich ściągnięcia.

Powikłania związane z ranami

Gojenie rany rozpoczyna się bezpośrednio po jej powstaniu. Płytki krwi znajdujące się w naszym organizmie tworzą czop płytkowy, który hamuje wypływ krwi z naszej rany. Twory się skrzep sklejający brzegi skaleczenia. Właściwe gojenie się skaleczenia występuje jednak po czterech, siedmiu dniach, kiedy to tworząc się kolagen umożliwia zagojenie skaleczenia wytwarzając naskórek co prowadzi do wytworzenie się blizny. Zdarzają się jednak przypadki, w których dochodzi do różnych komplikacji w procesie gojenia się skaleczenia.

Najczęstszym z nich jest zakażenie rany. Charakteryzuje się ono uczuciem pieczenia, bólem oraz obecnością ropnej wydzieliny. Przyczyną zakażenia skaleczenia są bakterie, które wydłużają znacznie proces gojenia się skaleczenia. W niektórych przypadkach bakterie rozpowszechniają się na cały organizm. To wyjątkowo niebezpieczna sytuacja dla naszego organizmu może ona bowiem doprowadzić do sepsy a nieleczona nawet do śmierci. Dlatego też jeżeli niepokoi Cię wygląd Twojej skaleczenia koniecznie skonsultuj się z Lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *