guzek na powiece

Guzek na powiece – przyczyny, objawy, leczenie, rodzaje

Guzek na powiece oka pojawia się dość często. Jest on utworzony na górnej lub dolnej powiece i może pojawić się na obu jednocześnie. Guzek powieki może dawać dolegliwości bólowe i ropiejące, może nie przeszkadzać, tylko stworzyć problem kosmetyczny, ponieważ wygląda nieatrakcyjnie. Niektóre guzki są wielkości ziarna prosa, podczas gdy inne mogą być większe niż orzech.

Guzek na powiece – przyczyny

Guzek na powiece dotyka ludzi w różnym wieku, ale najczęściej borykają się z nim młodzi ludzie, ponieważ u osób starszych gruczoły łojowe powiek działają mniej intensywnie. Choroba nie jest dziedziczna.

Wśród powodów, dla których może wystąpić guzek na powiece i zablokowanie gruczołów są:

  • Hipotermia i przeziębienie
  • Osłabienie mechanizmów obronnych organizmu, szczególnie po uprzednio przebytych chorobach
  • Noszenie soczewek kontaktowych
  • Nie przestrzeganie zasad higieny przy pielęgnacji twarzy
  • Częste tarcie oka

Obecność tłustej skóry może wywołać pojawienie się guzka na powiece, w tym przypadku gruczoły tarczkowe działają szczególnie intensywnie a zwiększone wydzielanie sebum może spowodować zablokowanie wypływu łez.

Rodzaje guzków na powiece:

GRADÓWKA – przyczyny, objawy, leczenie

Taki guzek na powiece jest najczęstszy. Popularnie nazywany jest „zimnym jęczmieniem” lub gradem. Gradówka pojawia się z powodu zablokowania gruczołu łojowego w powiece. Dzieje się tak, gdy drogi wypływu łoju nakładają się, nie mogą wydostać się z gruczołu i gromadzą się wewnątrz kanału. Kanał rozciąga się i stopniowo zamienia się w stałą bryłę. Otacza go gęsta masa, która po dotknięciu palcami podskakuje jak kula.

Taki guz na powiece tworzy się powoli. Dopiero po uformowaniu masy osoba zaczyna odczuwać ból. Jednakże, nawet, jeśli ból nie przeszkadza, nie należy odkładać leczenia, ponieważ torbiel może tworzyć się w miejscu gradacji. Ponadto podczas badania okulistycznego lekarz może zauważyć miejscowe zaczerwienienie spojówki. W ostrym okresie gradówka może ropieć. Następnie powstaje przetoka, przez którą przepływa ropa. Tkanka ziarninowa w fazie przetoki nadmiernie wzrasta.

Spontaniczne wchłanianie gradówki jest niezwykle rzadkie, w większości przypadków wymaga leczenia przez okulistę, które może być zarówno zachowawcze, jak i operacyjne. We wczesnych stadiach choroby zaleca się ciepłe okłady, leczenie UHF, maść z rtęci i antyseptyczne krople do oczu. W późniejszym etapie guzka na powiece, czyli gradówki mogą być przepisane zastrzyki z kortykosteroidów, stosowanie maści (tetracykliny, lewofloksacyny) i kropli (sulfacyl sodu, hydrokortyzon, deksametazon). W przypadku braku pozytywnego efektu terapii zachowawczej, okulista może podjąć decyzję o interwencji chirurgicznej. Gradówkę usuwa się w znieczuleniu miejscowym. Operacja trwa nie dłużej niż piętnaście minut.

Jęczmień – przyczyny, objawy, leczenie

Częściej guzek na powiece jest spowodowany przez jęczmień. Jest szeroko rozpowszechniony zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Dochodzi do stanu zapalnego mieszków (pęcherzyków) rzęsy, a w górnej i górnej powiece powstaje guzkowaty kształt.

Jęczmień jest chorobą zapalną. Gronkowiec złocisty jest głównym winowajcą jęczmienia. Czynnik sprawczy rozprzestrzenia się drogą powietrzną i kontaktową. Taki guzek na powiece występuje z powodu zablokowania gruczołu łojowego, który zwykle wytwarza wydzielinę, która chroni rzęsy przed szkodliwym działaniem środowiska. Podczas zapalenia gruczołu łojowego powstaje zewnętrzny jęczmień, a podczas zapalenia gruczołów Meiboma (gruczoł tarczkowy) wewnętrzny.

Początkowo osoba skarży się na odczucie obcego ciała w oku i przeszywający ból. Większy dyskomfort odczuwalny jest w przypadku jęczmienia wewnętrznego, choć nie jest tak zauważalny, jak zewnętrzny. Jeśli nie ma zaleconego leczenia, kilka dni później pojawia się ropiejące wybrzuszenie w formie guzka na powiece wielkości główki szpilki w miejscu obrzęku i przekrwienie. Następnie dochodzi do pęknięcia jęczmienia i opróżnienia z zawartości.

Leczenie takiego guzka na powiece jak jęczmień należy rozpocząć od pierwszego dnia choroby. Dostępne są krople i maści zawierające antybiotyki i środki antyseptyczne (gentamycyna, tetracyklina, erytromycyna, sulfacyl sodu). Przyspiesza to proces gojenia i zapobiega nieprzyjemnym komplikacjom, w szczególności rozwojowi gradówki. Jeśli w ciągu dwóch tygodni guzek na powiece nie ustąpi, należy skontaktować się z okulistą, który usunie jęczmień w znieczuleniu miejscowym.

Inne rodzaje guzków na powiece:

Czyrak jest szczególnie niebezpiecznym guzem na powiece, powstaje z powodu ropnego martwiczego zapalenia mieszków włosowych rzęs i gruczołów łojowych, jak również otaczającej tkanki łącznej. Jest to spowodowane przez gronkowca. Choroba przechodzi przez kilka etapów procesu zapalnego. Początkowo na skórze powiek pojawia się bolesny guzek. W tym momencie może rozwinąć się nie tylko obrzęk powieki, ale także odpowiednia połowa twarzy.

Po pewnym czasie na górze pojawia się żółtawy ropień. Następnie ropień jest otwierany i opróżniany niezależnie. Następnie otwiera się otwór w kształcie krateru, z ropnymi martwiczymi masami, które wychodzą za kilka dni. W miejscu krateru pozostaje niewielka blizna. Okulista może zalecić antybiotyki o szerokim spektrum działania, niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwhistaminowe.

Kolejnym rodzajem guzka na powiece jest brodawczak. Powstaje pod wpływem wirusa brodawczaka ludzkiego. Taki guzek na powiece może być zlokalizowany w dowolnym miejscu. Jest to bardziej kosmetyczny niż problem medyczny. Guz na powiece w formie brodawczaka, jest niewielkim wzrostem przypominającym brodawkę, o szorstkiej powierzchni. Jeśli ma gładką powierzchnię, nie jest to brodawczak, a w tym przypadku konieczne jest natychmiastowe odwiedzenie onkologa w celu poznania charakteru nowotworu.

Brodawczak jest spowodowany przez wirus, a po jego usunięciu wymagane jest specyficzne leczenie antywirusowe, które może zalecić tylko lekarz. Podczas usuwania brodawczaka lepiej jest stosować kriodestrukcję (niska temperatura), laser i koagulację elektryczną. Jest to zapobieganie nawrotom choroby. Po takim zabiegu nie ma śladów w miejscu wzrostu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *