Objawy cukrzycy

Objawy cukrzycy – diagnostyka cukrzycy, typowe objawy cukrzycy

Objawy cukrzycy – możliwe jest, że cukrzyca objawiać się będzie bardzo łagodnymi objawami lub przebiegać w początkowym swoim stadium bez jakichkolwiek objawów. Takie przypadki mogą pozostawić niektórych chorych na cukrzycę nieświadomych swojego rzeczywistego stanu i niezdiagnozowanych. Dzieje się tak u około połowy osób z cukrzycą typu 2. Stan znany jako stan przedcukrzycowy, który często prowadzi do cukrzycy typu 2, również nie powoduje żadnych objawów.

Cukrzyca typu 2 i jej objawy rozwijają się powoli. Cukrzyca typu 1 może pozostać niezauważona, ale jest to już znacznie mniej prawdopodobne. Niektóre z wymienionych poniżej objawów mogą pojawić się nagle i mogą im towarzyszyć nudności, wymioty lub bóle żołądka.

Ważne jest, aby zgłosić się do lekarza, jeśli istnieje podejrzenie wystąpienia cukrzycy lub jeśli występuje którykolwiek z poniższych objawów podmiotowych i przedmiotowych. Szybka diagnoza i postępowanie lecznicze zmniejsza znacznie prawdopodobieństwo poważnych powikłań.

Najczęstsze objawy są związane z hiperglikemią (wysoki poziom cukru we krwi), w tym zwłaszcza te klasyczne objawy cukrzycy: częste oddawanie moczu i pragnienie. Zmęczenie związane z odwodnieniem i problemami z jedzeniem może być również związane z wysokimi poziomami cukru we krwi.

Typowe objawy cukrzycy

Najczęściej obserwowane u chorych objawy cukrzycy to:

 • Częste oddawanie moczu – nadmierne pragnienie i częste oddawanie moczu to klasyczne objawy cukrzycy. Czy ostatnio chodziłeś do łazienki częściej, aby oddać mocz? Czy zauważyłeś, że większość dnia potrzebujesz udać się do toalety? Kiedy we krwi jest za dużo glukozy (cukru), częściej będziesz oddawać mocz. Jeśli twoja insulina jest na niedostatecznym poziomie, nerki nie mogą ponownie odfiltrować glukozy do krwi. Jeśli oddajesz więcej moczu niż zwykle, będziesz musiał uzupełnić utracony płyn. Stąd też nadmierne pragnienie. Będziesz pił więcej niż zwykle.
 •  Intensywny głód – ponieważ insulina we krwi nie działa prawidłowo lub w ogóle jej nie ma, komórki nie otrzymują odpowiedniej energii. Wówczas organizm może zareagować, próbując pozyskać więcej energii z pokarmu. Będziesz zatem bardziej głodny.
 • Przybranie na wadze – może to być wynikiem powyższego objawu (intensywny głód).
 • Szybka utrata masy ciała – jest to bardziej powszechne u osób z cukrzycą typu 1. Ponieważ twoje ciało nie wytwarza insuliny, szuka innego źródła energii (komórki nie otrzymują glukozy). Tkanka mięśniowa i tłuszcz zostaną rozbite na energię.
 • Zwiększone zmęczenie – jeśli insulina nie wydziela się prawidłowo, glukoza nie dostanie się do komórek i nie zapewni im energii. To sprawi, że poczujesz się zmęczony i apatyczny.
 • Drażliwość -drażliwość może być spowodowana brakiem energii.

Objawy cukrzycy

 • Rozmazany obraz – może to być spowodowane pobieraniem tkanek z soczewek oka. Wpływa to na zdolność koncentracji oczu. Przy odpowiednim postępowaniu można to wyleczyć. Istnieją ciężkie przypadki, w których może wystąpić problem ślepoty lub długotrwałego niewidzenia.
 • Krwiaki i siniaki nie leczą się – jeśli uważasz, że skaleczenia i siniaki goją się znacznie dłużej niż zwykle warto zbadać poziom cukru (glukozy).
 • Więcej infekcji skóry i zakażeń – kiedy w organizmie jest więcej cukru, wpływa to na jego zdolność do regeneracji po infekcjach. U kobiet chorych na cukrzycę szczególnie trudno jest wyleczyć infekcje pęcherza i pochwy.
 • Swędząca skóra – uczucie swędzenia na skórze jest stosunkowo często występującym objawem cukrzycy.
 • Dziąsła są czerwone i / lub obrzęknięte – dziąsła odrywają się od zębów. Jeśli dziąsła są miękkie, zaczerwienione i / lub spuchnięte, może to być oznaką cukrzycy. Twoje zęby mogą się poluzować na skutek cukrzycy.
 • Częste choroby / zakażenia dziąseł – podobnie jak w przypadku poprzednich objawów dziąseł, mogą wystąpić częstsze choroby dziąseł lub infekcje dziąseł.
 • Zaburzenia seksualne u mężczyzn – jeśli masz ponad 50 lat i doświadczasz częstych lub stałych dysfunkcji seksualnych (zaburzeń erekcji), może to być objaw cukrzycy.
 • Drętwienie lub mrowienie, szczególnie w stopach i dłoniach -jeśli w twoim ciele jest zbyt dużo cukru, nerwy mogą ulec uszkodzeniu, podobnie jak maleńkie naczynia krwionośne, które odżywiają te nerwy. W dłoniach i stopach może wystąpić nieprzyjemne mrowienie lub drętwienie.

Diagnostyka cukrzycy

Cukrzycę często można wykryć, przeprowadzając podstawowe badanie moczu, które pozwala stwierdzić, czy nadmiar glukozy jest obecny w Twoim organizmie. Zwykle jest to poprzedzone szczegółowymi badaniem krwi, które mierzą poziom glukozy we krwi i mogą potwierdzić, czy przyczyną twoich objawów jest cukrzyca. Jeśli obawiasz się, że możesz mieć niektóre z powyższych objawów, zalecamy porozmawiać z lekarzem lub wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia. Wczesne wykrycie i leczenie cukrzycy może zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań cukrzycy.

Chociaż istnieje wiele podobieństw między cukrzycą typu 1 i 2, przyczyna każdego z nich jest bardzo różna. A leczenie jest zwykle zupełnie inne. Niektóre osoby, zwłaszcza dorośli, u których niedawno zdiagnozowano cukrzycę typu 1 , mogą mieć objawy podobne do cukrzycy typu 2, a to nakładanie się różnych typów może być mylące

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *