dom alergika

Dom alergika – jak sprzątać mieszkanie dla alergika?

Dom alergika – mając alergię musimy swe otoczenie dostosować do potrzeb. Dom alergika znacznie różni się od przeciętnego. W zależności od rodzaju alergii urządzenie domu jest łatwiejsze lub trudniejsze. Czasem problemem nie jest wnętrze a to co na zewnątrz. Jak odgrodzić się do wszystkiego co kwitnie za oknem?

Dom alergika

O każdej porze roku stykamy się z licznymi alergenami, które nawet jeśli pochodzą z zewnątrz przedostają się do naszego domu i wywołują reakcje alergiczne. Jak zminimalizować ryzyko wnikania alergenów w przestrzeń wnętrza które zamieszkujemy? Przede wszystkim dbajmy o zamknięte przestrzenie. Ale także unikajmy grzybów i pleśni, która może tworzyć się z uwagi na niemożność wietrzenia. Sporym problemem staje się kurz i roztocza. Co więcej problemem alergików jest samo sprzątanie.

Minimalizm

Dom alergika winien być urządzony minimalistycznie. Nie przetrzymuj w nim rzeczy których nie używasz, gdyż są siedliskiem kurzu i utrudniają sprzątanie. Zabierają miejsce i powietrze. Nie wieszaj w oknach firan i zasłon które są łapaczami kurzu. Zrezygnuj z dywanów, wykładzin i ogranicz ilość tkanin.

Jeśli masz możliwość zamień tkaninowa kanapę na drewniana lawę. Usuń serwetki i obrusy i wymień na plastikowe podkładki, czy ceratę. Jest je znacznie łatwiej wytrzeć. Posiadane księgozbiory zamknij w biblioteczce by nie osiadał się na nich kurz, zrezygnuj z ozdób i dekoracji stojących na meblach a będzie ci wygodniej sprzątać. Unikaj pluszaków, koców i narzut.

Sprzątaj na mokro

Sprząta często i na mokro, najlepiej wietrząc przy tym mieszkanie. Co więcej unikaj detergentów powodujących alergię. Likwiduj wilgoć. Zamiast detergentów możesz bazować na naturalnych sposobach czyszczenia wnętrza wybierając cytrynę i sodę oczyszczoną, ocet z wodą. Zainwestuj w dobry odkurzacz na mokro.

Zmień grzejniki na takie, które z łatwością umyjesz, np. panelowe. Zadbaj o klimatyzator, by nie był zagrzybiony. Kup odświeżacz powietrza wyposażony w filtr HEPA. Utrzymuj temperaturę 20 stopni w pokojach a unikniesz rozwoju roztoczy i drobnoustrojów.

Zadbaj o sen

Sypialnia to szczególne miejsce dla alergika. Dlatego często pierz pościel, zmieniaj ręczniki jak również wietrz pościel, najlepiej na mrozie i wietrze. Nie śpij na materacu położonym bezpośrednio na podłodze. Kup pokrowiec na materac by móc go często prać.

Jeśli chodzi o pościel, alergicy powinni zrezygnować z wełny i pierza, a postawić raczej na syntetyczne wypełnienia. Ponadto zwróć uwagę jakimi farbami malujesz ściany. Wybieraj te dla alergików. Czasem znaczenie ma nawet to czy na podłodze są położone panele łatwo przyciągające kurz, czy drewniany parkiet oddychający.

Wyręczaj się innymi

Jeśli masz taką możliwość wyręczaj się innymi. Zatrudnij gosposię, wykorzystaj męża do prac domowych. Unikaj samodzielnego remontu, gdyż wszelkie pyły, chemikalia budowlane podrażniają i mogą wzmagać alergię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *