znieczulenie u dentysty

Znieczulenie u dentysty – leczenie zębów bez bólu ,rodzaje

Znieczulenie u dentysty – u wielu osób strach przed bólem stanowi bardzo skuteczny sposób na to, żeby przez długie lata unikać dentysty. Tymczasem współczesna stomatologia daje możliwości nawet skomplikowanego leczenia bez odczuwania żadnych dolegliwości bólowych.

Najlepszym sposobem na uniknięcie bólu jest regularne dbanie o swoje zęby, wtedy po prostu nie będzie trzeba nic poważniejszego przy nich robić. Jeśli jednak już taka konieczność się pojawi, to można pomyśleć o znieczuleniu, dzięki któremu  dyskomfort w trakcie leczenia będzie znacznie mniejszy.

Dlaczego znieczulenie u dentysty

Obecnie znieczulenie zębów nie jest już fanaberią, a powoli staje się standardem. W przypadku wielu zabiegów jest ono niezbędne – mało który pacjent byłby w stanie wytrzymać rwanie zęba bez podania odpowiednich środków. Znieczulenie ogranicza stres i dolegliwości bólowe do minimum. Zapewnia też odpowiedni komfort zarówno osobie siedzącej na fotelu, jak również dentyście wykonującemu zabieg.

Są również osoby, u których strach przed bólem jest na tyle duży, że bez zastrzyku nie zgodzą się na żadne leczenie, w takich przypadkach podanie znieczulenia także jest uzasadnione. Bardzo często stosowane jest ono u małych dzieci, które najbardziej boją się spotkania ze stomatologiem.

Rodzaje znieczulenia

Nowoczesne środki znieczulające pozwalają ograniczyć ból i stres z tym związany do minimum. Należy oczywiście pamiętać, że nie są one obojętne dla organizmu, dlatego lekarze starają się podać jak najmniejsze dawki, zapewniające odpowiednią skuteczność. Do najczęściej stosowanych rodzajów znieczulenia należą:

  •         Znieczulenie powierzchniowe

Przy lekkich zabiegach, a także przed podaniem znieczulenia w zastrzyku, najczęściej podaje się znieczulenie powierzchniowe. Może mieć ono postać kremu, żelu lub sprayu, po naniesieniu na powierzchnię śluzówki środek znieczulający przenika do zakończeń nerwowych i je poraża, zmniejszając odczuwanie bólu. Metoda ta jest często stosowana w przypadku dzieci, na przykład przy wyrywaniu mlecznych zębów.

  •         Znieczulenie nasiękowe

Najbardziej popularne ze wszystkich rodzajów znieczuleń, ma postać zastrzyku aplikowanego w bezpośrednią okolicę leczonego zęba. Lek rozprowadza się po tkance miękkiej oraz wnika w głąb kości, powodując blokadę gałązek nerwowych i brak czucia w dziąśle, policzku oraz języku. Metoda jest wykorzystywana przede wszystkim przy leczeniu, a także usuwaniu siekaczy i górnych zębów.

  •         Znieczulenie śródwięzłowe

Przy pomocy specjalnej strzykawki ciśnieniowej lekarz wprowadza lek do więzadła przyzębia, co powoduje dokładne znieczulenie całego zęba. Przy tej metodzie stosuje się niewielkie ilości środków znieczulających, jest ona wykorzystywana między innymi przy usuwaniu stałych i mlecznych zębów bez stanu zapalnego oraz przy leczeniu kanałowym.

  •         Znieczulenie przewodowe

Środek znieczulający podawany jest bezpośrednio do nerwu znajdującego się w miazdze zęba. Sama aplikacja znieczulenia nie jest przyjemna, ale daje ono bardzo dobre efekty, praktycznie wyłączając odczuwanie dotyku, ciepła i zimna. Ten rodzaj znieczulenia stosowany jest najczęściej podczas leczenia tylnych zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *